1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Готски стил - Готик

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 17 февруари 2011.

 1. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Да прокоментираме за уште еден уникатен стил, за готикот.

  Готскиот стил потекнува од членовите на Гот субкултурата, тоа е темна, понекогаш морбидна, но и еротизирана облека. Типичниот готски стил вклучува црна коса, црни нокти, црна облека, црн алајнер, а тоа важи и за девојките и за момчињата. Често стилов е поврзан со панкот, металот, емото.
  Готскиот стил го негуваат и познати дизајнери како што е Џон Галијано и Александар Меквин.
  Денес има многу избор за готски стил а најчесто се носи кожа, црни долги фустани, корсети, метален акцесорис, костурски глави.
  Се вели дека целта е во темнината да се пронајде убавината на жената.

  Има ли феминки кои го негуваат стилов?
  Или на кои им се допаѓа? Или не им се допаѓа и зошто?
  Стилов е подложен на многу негативни критики зашто се смета за морбиден, темната облека и шминка не е секогаш прифатена позитивно, а и да не зборам за нашиве предрасуди!

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  нешто од модните писти
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На КикиМаус, XstrongerX, coldpoison и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.124
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Машки
  Готски стил - готик

  Го обожавам стилов, особено кога ќе видам бел лик во комбинација со темните бои кои го отсликуваат. И ме нервираат предрасудите и негативните ставови кои го опкружуваат, затоа што црно не мора да значи и морбидно. :@
   
  На КикиМаус, Lexa, Miamigirl и 7 други им се допаѓа ова.
 3. n.a.t.t.y

  n.a.t.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  763
  Лично баш ми се допаѓа овој стил, но не го негувам а немам ни намера, зошто не е финтата само така да се облекуваш, позади секој стил си стои и одреден начин на однесување, зборување, размислување, вид на музика, некоја уметност или слично. Им се восхитувам на луѓето кои имаат храброст да си фураат некој ваков уникатен стил, зошто најчесто се осудувани и озборувани, а мене ми е баш океј. Особено ми се убави готик девојките, имаат некаков посебен шарм и елеганција, мистериозни се и привлечни. :)
   
  На КикиМаус, littleflower, Loritaa и 4 други им се допаѓа ова.
 4. del-fin

  del-fin Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  20
  Потполно се согласувам со тебе.
   
 5. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Го обожавам готскиот стил, но не можам да се замислам облечена целата во црно. Од секогаш ме привлекувале и готици, рокери, металци, емовци, панкери. Ексцентрични ми се и интересни :) . Ја сакам и готската музика. Еванесенс ми се омилени уште од 6то одделение :rock:
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Lexa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.929
  Пол:
  Женски
  Ааааа тема за мојот стил!! :inlove: Љубим те росонерке. :lol:
  Иако знам дека во нашава ни Македонија е погрешно разбран. Асоцира на мрсни коси, некапени девојки, вулгарни, некулутрни итн итн... што е уште една голема предрасуда! Погрешен впечаток се има за овој стил кој всушност асоцира на нешто од 19 век, елеганција и женственост.

  И готски стил не мора да значи све во црно. Најчесто е таа боја, но се комбинира и со други.
  Пример со црвено, темно зелено, темно лилаво... Исто може да бидеш готик облечена и во бело, само да имаш комбинации во тој стил.

  Јас овој стил го имам одаааамна со години, тој си го терам пошто ми се свиѓа, и сакам кога луѓето имаат поинаков стил отколку да гледам цел град со едни исти штикли или маичиња.
  И често сум приметила како ме подгледнувале, што и не ме чуди овде.

  И да напоменам готик накитот изгледа многу елегантен, и е доста скап. Исто и облеката.
  Некои работи ги шијам, пример блузиња или некои чипкани болера со долги висечки ракави.
  А корсети купувам во посебен готик шоп.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На КикиМаус, Lexa, littleflower и 6 други им се допаѓа ова.
 7. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.929
  Пол:
  Женски
  Еве уште нешто, ќе ве пукнам сега. :lol:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На КикиМаус, DragonFly11, MarchelineAmaru и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Јас гласам Лакримоса да се стави сама на слики :) Да видите вие што е готски стил :rock: :rock: :rock:
   
  На LovelyGirl3, bluegirl7, MarchelineAmaru и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  И јас го негувам овој стил и го обожавам,а посебно накитот :inlove: Многу сакам убаво исцртани и истакнати очи со појака шминка,само тогаш се чувствувам комплетна.
   
  На Lexa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Jaс ќе ставам слики од еден модерен готик :)

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На MarchelineAmaru, frutini и Lacrimosa им се допаѓа ова.
 11. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  4.429
  Пол:
  Женски
  мојот стил што си го негувам веќе подолго време ...си купувам корсети имам и choker ланче дома ми го испратија од Холандија бидејќи кај наси да сакаш нема такво нешто

  Патем готикот е поврзан со метал музиката не со панк рок или емо
  И нема готска музика туку е готик метал жанрот

  мислам дека ја имама објавено оваа слик на форумот ама еве пак

  морав нешто по суптилно бидејјќи мајками ме замоли

  [​IMG]
   
  На КикиМаус, teffi.tkm, Tumblr и 12 други им се допаѓа ова.
 12. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Уф, паднав во депресија прекрасни се. Многу ми се допаѓа стилов но да се облекуваш вака сигурно треба да имаш по длабок џеб. А и да се облечам во Велес вака веднаш ќе ме направат сатанист и ќе измислат разни глупости како на една девојка што и измислија дека склучила пакт со ѓаволот :o :lol:
  А инаку од странава каде што ги најдов сигурно може и да се порачува (online shop) па ако е некој заинтересиран, да му излезам во пресрет :)
   
  На КикиМаус, MarchelineAmaru и Lacrimosa им се допаѓа ова.
 13. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Еве и готски акцесорис :)
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На DragonFly11, green-angel, Lexa и 2 други им се допаѓа ова.
 14. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Леле мене ич па не ми се допаѓа ваков стил. Толку многу црна боја на едно место не ми се свиѓа, па уште гледам и црн кармин на сликиве :x Повеке сакам кога ќе видам некој облечен во нешто цветно и шарено отколку во црнила, и со многу темна црна коса и шминка. Имаше неколку девојчиња на факс што вака се облекуваа, ама стварно не ми се допаѓа воопшто.
   
  На okcenzi и shushu им се допаѓа ова.
 15. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  Мене отсекогаш ми се допаѓал овој стил, но не сакам да се облекувам вака, иако доминира црната боја....сепак, не сакам да сум целата во црно, ниту пак црн кармин и лак да ставам...тоа ми е премногу...
   
 16. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.785
  Допаѓања:
  19.970
  Пол:
  Женски
  Мене ми се допаѓа дел од накитот што овде го имате ставено а иначе не ми се допаѓа стилов, (како вештерки ми се некои од моделиве) извинете не е ништо лично тоа е само мое мислење поззз ;)
   
 17. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Ми се допаѓа, но не би се носела во готик стил.
  Немам никаков проблем со црната боја, од глава до пети сум поголем дел од времето сосем во црно, сакам црни сенки и црн лак за нокти.
  Ми се допаѓаат корсетите, чипката, дел од накитот, но не е за мене.
  Секоја чест и пофалба за оние кои умеат да го носат и го негуваат овој стил.
  Изборот им го почитувам.
  Мене ми е драматичен , а од многу драма во животот, ми се лоши.
   
  На Bright, girl1985 и teddybear им се допаѓа ова.
 18. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  Готскиот стил е посебен и уникатен и не му стои на секого.
  Има луѓе кои совршено го комбинираат, носат, се соживуваат.
  Но има и луѓе кои очајно се трудат да бидат тоа што не се, па се преоптеретуваат како тоа треба да изгледа. :^)
  Доколку веќе овој стил те привлекува нема очајно да бараш што е готско, а што не туку самата ќе се загледуваш на такви парчиња и ќе те примамуваат да ѓи купиш. Во спротивно, навистина изгледа невкусно кога сакаш да си наметнеш одреден начин на облекување.

  Од овој стил може да се добие нешто навистина грациозно
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  нешто слатко, интересно и примамливо
  [​IMG]
  [​IMG]
  нешто депресивно и застрашувачко
  [​IMG]
  [​IMG]
  и мешавина со емо стилот
  [​IMG]
  [​IMG]


  Да, секоја чест на храбрите кои знаат како да го носат, но доколку не вклучува ритуали како
  сечење на вени, шишање коси, некои надреални ликови и побегнување од реалноста :!:
   
 19. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.929
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На MarchelineAmaru и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 20. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Имав колешка на факултет која го носеше стилот и да ви кажам совршено и прилегаше. Мене во прва малце страшна ми се чинеше :$ :tmi:, зелка една сум била, ама кога се задруживме неможев да ја замислам во нешто со цветичи или розево. Поштувам девојки со храброст да го носат она во кое што си се наоѓаат макар и да е малце поекстремно од обичното.Јас овде не се наогам некако, си сакам јас беличко, башка летно дете сум, цветичи и пеперутки насекаде.. :lol: