1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Готски стил - Готик

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 17 февруари 2011.

  1. Haya

    Haya Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9
    го обожавам стилот, девојките ми изгледаат некако храбри и мистериозни :lol: :)
    само не знам колку може да се најде облека и акцесорис во македонија :o
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  2. coldpoison

    coldpoison Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Се најдов да ти одговорам :) Види..тоа што велиш..некоја видоизменета форма е денешниов готик што го гледаш?хмм не! Стилот си е тој.Девојката што одлучила да се носи со него,помалку или повеќе успева..тука е поената..Кај нас прво и основно не постои 1 готик шоп со облека или накит и сл.ствари,значи ни еден!Си помислила ли дека тоа е многу голем влијател на овој наш ,,видоизменет готик,,?ако не и најголем?Готскиот стил всушност е многу скап,значи не се сите до тој степен да можат да ги поседуваат сите тие раскошни фустани,корсети,криперси...и што уште не,од кај што им е (не)овозможено да ги земат?а верувам е желба на секоја готик типка..така да..некој повеќе,повеќето помалку...успеваат од ваму од таму да се снабдат..тука ти се содржи твојата видоизменета глетка :)Но на крај краева не значи ако си готик дека треба цело време да си надвор со таа стрикна,,хц форма„! Ете некој ке си сошие...и што се однесува до тоа дека никогаш не искачаме така надвор..туку по обично..хммм Сепак тој фустан не го бара обично денско искачање во град или ваму таму по улица...(башка покрај фактот дека тие фустани ни се ,,реткоста,,во нашиот гардеробер,можеби?,па сигурна сум да дојдеш навечер кога се искача со и околу тие луѓе..ќе се израдуваш :)..или пак на некоја наша по посебна прилика..па можеме да се задржиме и на тоа дека ти не си видела . :) И ...како готик девојка ке кажам дека воопшто не ми смета како се носи мојата,,другарка,, нит пак ми е гајле многу колку е таа навлезена во стилот и какви и биле и и се можностите..секако зошто не ни има причина// А со готско-рокерскиот стил (хаха)ако имаш такво нешто забележано ,сподели..баш сакам да чујам и за тоа чудо!Не!ок,тука има повеќе опции,па пред се ке напоменам дека одговорот повторно може да ти се состои во моето прво образложение,второ несакам да звучи погрешно,можеби не си толку едуцирана околу стилот..постојат повеќе стерео(типови) на готик..па така да можеби некој од тие,ти така си го крстила :) има и доста малишани што се фејкаат а незнаат ни г од готик па испробуваат разни ствари и на крај испаѓа така,,готско-рокерски,, :р се надевам ти ги избришав прашалниците :)
     
  3. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Ја обожавам готиката, од причина што некоја девојка да го негува овој стил потребно е да поседува многу храброст и самодоверба. Немам никакви предрасуди, туку напротив во потполност им се восхитувам. Јас не го негувам овој стил, но сосема го подржувам :) Поздрав до сите готик храбри девојки :)
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  4. coldpoison

    coldpoison Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Ги читав и др.те коментари...и сакам нешто да спомнам околу предрасудите...и сл.
    лошо е што тука..одма те поврзуваат со стереотипите.. и таков став си градат врз тебе..а ги знаеме кои се за готикот-.- стилот не е за сите...баш поради тоа што е толку специфичен..стилот е за оние кои што ја гледаат светлината во темницата...што ја гледаат убавината во темниот мистичен свет на готикот...и токму поради тоа што...кога доаѓа до ,,останатите,, гледаат во темново со најтемните наочари,тогаш стилов станува критикуван со најразлични предрасуди(глупости)..го кажувам од секојдневно искуство...иритирачко..ама сепак не сум слаба на тоа..што воедно и сум одлучила да се носам со стилот:)
    и мило ми е за сите вие на кои ви се допаѓа стилот... :))
    Фала за статијава Рос. :)
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Не ми се допаѓа воопшто,некако премногу уфилмано ми делува... :?:
     
  6. t.i.n.k.b.e.l.l

    t.i.n.k.b.e.l.l Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Лично баш ми се допаѓа овој стил, но не го негувам а немам ни намера.
     
  7. Saki15

    Saki15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    142
    Мене лично овај стил не ми се допаѓа. Некако ми е многу тмурен јас повеќе обожавам весели бои. Најмногу ми се допаѓа накитот. А девојките што го негуваат овај стил не ми пречат. Имам една девојка видено во мојот град и беше некако во готски стил облечена и луѓето :drunk: вакви фаци скоро имаа :D и се пулеа како од марс да е падната. А како што кажав сите што го негувааат овај стил не ми пречат бидејќи секој има право на свој избор. :call:
     
  8. Black.Beauty

    Black.Beauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    213
    Love it! Love it! Love it! Love it! Love it! :)

    [​IMG] [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  9. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Мене лично не ми се допаѓа.Немам ваков стил.Не ми пречат личностите со Готски стил. Само што мене не ми изгледа убаво неможе да се каже дека не е убав стилот.За кого како... ~
     
  10. Melany.Macedonia

    Melany.Macedonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    67
    кога е претерано до крајност ми е малце морбидно, кога е во границите на она што би се сметало за нормално во овој стил ми е сосем океј, и мислам дека во Мк. да се облекуваш вака треба да си многу храбар со оглед на тоа што ќе привлечеш многу вакви погледи- :^) :fubar: :x |(
     
  11. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Не е нешто што би ме привлекло многу, но ми се допаѓа.
    Имам едно фустанче такво 'готик' (ако би можело така да се нарече) така што две познанички кога и да ме видеа ме напнуваа од каде е, иако најчесто го носев само зошто е многу комотно. |(
    Стил како стил, не е лош!
     
  12. RedHeart

    RedHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    47
    Ми се допаѓа стилот. :)
     
  13. sm1zla

    sm1zla Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Мене лично мн ми се допаѓа..Дури имало и времиња кога сум била готик..Инаку немора цел да си во црно може и некоја др боја да додадеш но црното да превладева..Ааа готиците повеке сакат да наликуваат на ВАМПИРИ..*.* Значи стилов.. :inlove:
     
  14. Hkikica

    Hkikica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    676
    ]По сликиве што сте ги ставиле можам да приметам дека малце сте ги смешале стиловите.

    Ова е Lolita fashion /Gothic Lolita

    Со тие како суканици rave

    Cybergoth

    Steampunk
     

    Прикачени фајлови:

    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Мене ми се допаѓа овој стил многу,ајде да не речам премногу! Го обожавам просто.А самиот стил си е приказна за себе.Познавам две девојки кои се облекуваат вака и можам да кажам дека им се восхитувам на храброста.Многу го сакам Готик накиотот.Посебно вавките нешта: [​IMG].Штета што неможам да најдам ваквко нешто да си земам.
    За носење би го носела.Но не пртерано.Кога би имала малку повеќе храброст зошто да не.
    Немам ништо против црната боја. И онака ми е омилена.

    А за фустанчево премногу ми се допаѓа:
    [​IMG] :inlove:
     
    На КикиМаус и littleflower им се допаѓа ова.
  16. bluegirl7

    bluegirl7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    931
    Ми се допаѓа стилот.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  17. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Премногу го сакам стилот, имам по некое парче облека, но до душа ме боли кога некои луѓе со малограѓански сфаќања кај нас веднаш го поистоветуваат со дрога, сатанизам и сл. И да си рече човек - гајле ми е, што сакаат нека мислат - се вадат муабети, на факултет, за вработување потоа проблеми... страшно е колку сме назад...

    Бедно еда не може да се чувствува човек удобно онаков каков што е, само заради стереотипи и заостанатост на својата околина.

    Се извинувам што малку избегав рамките на муабетот.

    To sum up - прекрасен стил...
     
    На КикиМаус и bluegirl7 им се допаѓа ова.
  18. PunchMarmelade

    PunchMarmelade Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    31

    МОЛАМ??
    ДОБРО,СВЕСНИ ЛИ СЕ ЛУЃЕВО ШТО МИСЛАТ И ЗБОРУВААТ??
    АЛО,5 ВЕК!
    НИЕДЕН,НИЕДЕН СТИЛ НЕМА ВЕЗЕ СО СЕЧЕЊЕ ВЕНИ,АТЕИЗАМ,САТАНИЗАМ КУРЦИ ПАЛЦИ!
    СЕКОЈ ПОЕДИНЕЦ СИ ГО БИРА СВОЈОТ ПРАВЕЦ,БЕЗ РАЗЛИКА КАКО ЌЕ СЕ ОБЛЕКУВА.
     
  19. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам.
    Ова не е мој стил и не се пронаоѓам во него, многу црнина ми има и ми изгледа страшно :wasntme:
     
  20. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    641
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    Овој стил не е мој не ми прилега на мене,но го почитувам и мислам дека не може секој да го негува овој стил