1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Го депилирате ли вашето лице?

Дискусија во 'Лице' започната од Mitevska, 24 јануари 2010.

?

Дали го депилирате вашето лице?

  1. Да

    406 глас(а)
    38,7%
  2. Не

    644 глас(а)
    61,3%
  1. Rubinka7

    Rubinka7 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    @Tinushka Дали го направи рецептов и дали имаше некаков ефект ? од поодамна се мислев да го пробам ова нешто :)
     
  2. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Го пробав, што знам немаше си некој wow ефект ,можда само што побавно растат , тоа приметив .
     
  3. Rubinka7

    Rubinka7 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Читав на нет за рецептов можеби ќе биде поефикасно ако се направи густа смеса од пепeлта од лушпите (значи да се стави само малку вода) како паста и така да се чува по 30 минути три пати на ден. Јас ќе пробам на овај начин,само што не знам со што/како да ги изгорам лушпите :)

    http://myilifestyle.com/highly-effe...-for-permanent-removal-of-unwanted-body-hair/
     
    Последна измена: 28 мај 2016
  4. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Само надусниците, останатото го избелувам :)
     
  5. muybonita

    muybonita Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo sakam da gi prasam onie koj go depiliraat liceto imaat problem so nanesvanje na pudrata zosto kaj mene se poznava depiliraniot del posvetol i ako mozi da mi kazi kako mozi da se oslobodam od toj problem se razbira ako ima resenie :D
     
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    Само надусници и тоа по потреба.
    Друго ништо и никако.
     
    На SAMIRA му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cricket

    Cricket Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    1.074
    Пол:
    Женски
    не :) Само надусниците и веѓите.
     
  8. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Само надусници депилирам. Имам да прашам нешто. Кога ги депилирам надусниците,ми се појавуваат како брунчиња при се’ што ставам после депилација. И со ленти сум пробала и кај козметичар бев,а ставав кантарион,крема Здраве и пак истата песна. Што да правам за да не ми се појавуваат пак?
     
  9. Rubinka7

    Rubinka7 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Јас после депилирањето ставам течна пудра од таа за шминкање што ја користиме ...само од тоа ми се смирува црвенилото и воспалението на кожата, а со тоа и создавањето на мозолчиња ..... и јас пробував многу работи но единствено ваквата пудра ми помага.
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. My Make Up Bag M

    My Make Up Bag M Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Пробај веднаш по депилацијата да ставиш дебел слој на крема хидроциклин и остави така од прилика 2 часа. потоа можеш да го одстраниш вишокот од крема што не се впила во кожата.
    Ова е совет на мојата козметичарка и навистина никогаш не ми се појавуваат мозолки по депилација на надусници. Јас ја користам оваа крема и на рацете.

    Ја има во секоја аптека и не е скапа воопшто, 20гр некаде околу 100 денари.
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Е вака имам да споделам нешто со вас за помош, офф имам 13 години... прво наусниците ги депилирав со кремата на веет но тоа само ги скубе и ми се познаваат подкожни влакна многу гадно личам...а и по лицето имам ситни, сега сакам да ги вадам со пинцета наусниците барем од корен се вадат и тие ситните можам дури ама се плашам да не ми почнат да ми пораснуваат и по лицетоо, една другарка ми кажа дека нејзината сестра така со пинцета ги вадела па и почнале и по лицето.... ужасс значии сега уште малку сум на школоо а како што напоменав за подкожните влакна ке ме исмејуваат сите :( офф дали ке биде се во ред ако ги вадам со пинцета ве молам за совеет, фала однапред ;(:l::handshake:
     
    На Sunnny му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Leontina9

    Leontina9 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Девојки јас сакам да го депилирам моето лице, но на него имам мн бемки и не знам што да правам со нив, дали вие депилирате места на кои имате погоелми бемки?
    А и мене рецептот со ореви ми изгледа интересно, но не знам како да ги запалам нив.
    дали некоја има пробано?
     
    На Glorcheto му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    @Leontina9 Еј и јас сум заинтересирана за рецептот со ореви, но исто така и јас незнам како треба и дали има ефикасност, па ајде ако има некој искуство нека споделии дали е трајно и колку пати треба да се става од смесата на лицето :) :)
     
  14. Angela87

    Angela87 Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Само веѓи и надусници. И кога сме веќе кај тоа, дали може некој да ми препорача некој салон кај што можам да си ги средам веѓите тука во Скопје? Ама сакам да ми бидат поприродни, не многу тенки или некои чудни форми.
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.648
    Пол:
    Женски
    So krema ako gi vadis ne e bas toa depiliranje, isto kako da si izbricila i taka beter kje ti porasnat.Imas specijalni vo apteka lenti za depiliranje, jas cel zivot taka si gi depiliram i ne pocnale da mi rastat vlakna po lice na drugo mesto, a so pinceta edno po edno eheee vecnost... :)
     
    На Glorcheto му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    iam maski hormon 100% nemoze toa si pocnav na nadusnicite i vednas po lice pocnaa da se pojavuvaat :/ Mn grdoo izlegam si ja izgubiv samodoverbata poradi toa :((
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.648
    Пол:
    Женски
    Geni si se geni, kolku godini imas? Dobivas li redovno menstruacija? Ako mislis deka nekontrolirano ti rastat vlakna obrati se lekar. No dokolku si se geni, imas i nekoj drug vo semejstvo vlaknest, nema spas.. osven depiliranje :)
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Imam 13god no ne dobivam redovno mi kasni 2/3 meseca i stvarno mn imam na celoto telo aman veke i na liceto mi se poznavaat
     
  19. Leontina9

    Leontina9 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Дали некоја од вас се има депилирано со крема на лицето?И дали на местата каде имате поголеми бемки нанесувате од кремата?Мене ми е страв, да не им се случи нешто.
     
  20. Kitty23

    Kitty23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Имам 16 години и го издепилирав цело лице со крема за депилиција... Дали може да ми кажете какви последици ќе имам сега? Слушнав дека ќе станеле поцврсти и погусти, но дали тој проблем ќе се реши за неколку месеци или година или пак ќе остане доживотно ?
     
    На teddytea му/ѝ се допаѓа ова.