1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Го изгубив бебето во деветти месец...

Дискусија во 'Бременост' започната од ivanablazheska, 2 јануари 2015.

  1. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Eve jas ve citam i nikako da najdam sila da napisam mene sto mi se desi...ete sve uredna bremenost vo 37 nedela bebeto umre vo mene znaci koga se porodiv bese okolu zapletkano so papocnata na nodzinjata. .tolku tazen moment nemozam da opisam.eve sakam da rodam pak ali tolku mie strav sto neznam dali moze pak da se desi.imam since od 7 godini.sve imam ispitano sve e vo red.dali moze podrska :(
     
    На Сонце82 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Ivana, istoto mene mi se sluci pred recisi edna godina, go izgubiv moeto bebe vo 36ta nedela vo bremenost so nitu eden problem. Najgolemata bolka koja me promeni kompletno. Mene mi bese prvo bebe, nemav nikakva nadez i olesnuvanje vo drugo dete..iako i da ti e desetto bolkata ke e ista , niedno bebe ne moze da bide zameneto. Da si zamines od bolnica so prazni race , doma se spremna za bebeto...ne mozev 3 meseci da izlezam od doma i da se vratam na rabota. I se vrativ no tezinata ostana. Nisto ne mi ja olesnuvase bolkata, sto i da pravev solzite mi bea na rabot na ocite..neopislivo e ..samo toj sto iskusil znae..
    Jas ostanav bremena posle 4 meseci i sega sum 32ra nedela. Bremenosta e mnogu teska posle takva zaguba, ispolneta so stravovi i anksioznost. Kolku sto se raduvav vo prvata bremenost tolku sum vo strav i solzi vo ovaa. Imam mnogu cesti pregledi no nisto ne pomaga..duri otkako ke se rodi zivo i zdravo bi se opustila. Tesko e zatoa sto seuste zalis za prvoto bebe, no ova sepak mi dava nekoja nadez..
    Pisi koga sakas .. znam kako e . Kaj nas site ti vikaat toa ne e nisto..toa bese najbolno so site se pravea kako nisto da ne se slucilo..no toa bebe postoelo za nas.. Ovde sum , i mene mi treba nekoj za razgovor i spodeluvanje na teski momenti..site istoto go pominuvame
     
    На kristii, Elen4e_sonce, Pjovanovska и 3 други им се допаѓа ова.
  3. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Тоа е грешка на гинеколозите. Треба повеќе да внимаваат на папочната врвца. А ако некој смета дека ова е ништо - тогаш тој е звер
     
    На fina erika, Cinderfakinrella, meckicka и 10 други им се допаѓа ова.
  4. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Jas imav na sekoj dve nedeli ctg sve bese vo red ali vo germanija ziveam i pregledite se poretki.mene duri i mi go dadoja vo race da se oprostam znaci ne sakav ali zakonsli morase i pogreb zamislete dusicka mila.uste sum vo hais ali sinceto me vedri i me hrabri
     
  5. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Zboguvanjeto pomaga vo procesot na preboluvanje..mislam deka kaj nas toa treba da se promeni . Bi sakala da se napravi akcija barem da bide izbor na roditelite dali sakaat da go pogrebat deteto ili ne. Taka ke mozes da go posetuvas i nema da bide kako nisto da ne se slucilo. Na zapad ima i mnogu organizacii koi pomagaat vo toj proces..no kaj nas ke si potisnuvas se vo sebe
     
  6. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Gospod da vi dade sila, toa ne se zaborava, nitu na bilo koj mu e seedno koga go chita ova, a toj shto veli deka ova ne e nishto, pravo na besenje :( morav da ja otvoram temava, samo da vi dadam poddrshka, i ne se plashete da se osmelite povtorno, vaka trebalo da bide. :(
     
    На ivona29 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
     
  8. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zoja tolku bev silna neznam od kade tolku sila vo mene da tie momenti da gi izdrzam i bolka i taga i zaguba i sve.tesko mnogu samo toj sto go poroziveal toa znae.f.vo ovie moomenti e dobro podrska id sekogo fala vi
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Жал ми е за тоа што ти се случило, не можам ниту да замислам како ти било. :(Сигурна сум дека ќе родиш живо, здраво и убаво бебенце. Дај Боже се да биде во ред, немој да се плашиш, размислувај позитивно и се ќе биде во ред.:hug::hug::*
     
    На dromka и Valerin им се допаѓа ова.
  10. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски
    @ivanablazheska i @ZojaP zal mi e za vasite zagubi...bog sila da vi dade i spokoj da go pominete ova....nikoj od strana ne moze da vi dade dovolno uteha ....teska ,ako ne i najteska zaguba e toa...imav spontan vo prvite nedeli pa mi bese tesko meseci posle toa,a ne pak vaka....se ke pomine ,ke dojdat ubavi momenti i denovi...treba samo trpenie i verba....dobro zdravje i mir vo dusata vi posakuvam i na dvete...:hug::hug:
     
    На Marelica, fina erika, kuc и 2 други им се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Brat mi i snaata go izgubija taka prvoto pred 13 godini.Vo koza da ne vi e covek.Gi gledav
    niz sto pominuvaa,no skoro nisto od pomos nemozevme da im bideme.
    Duri se samoobvinuvaa eden so drug.Strasno.Fala bogu sega imaat dvecki.Ne smeete da se otkazuvate.Toa sto pominuva nikogas ne se vraka nit se zaborava no mora da se prodolzi ponatamu.
    Golema zaguba za majkata no ne zaboravajte deka e i za tatkoto.Mora da se podrzuvate eden so drug,samo taka polesno ke minat denovite.
    Neka ne cuva gospod site nas od vakvi raboti,djabe e i obvinuvanje na doktori i se.
     
    На SV1911 и koritsaki им се допаѓа ова.
  12. zhirafa

    zhirafa Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2013
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    124
    Леле можам да замислам колку ви е тешко Господ нека ви е напомош не знам и нејќам да дознаам колкава болка е тоа :( :*
    Исто беше и со братучетка ми. Многу пати имаше спонтан,па и во 9ти месец го изгуби баш мислевме се надевавме ама ете така требало да биде сега се мачи повторно да забремени ама знам дека ќе успее,секој ќе успее ако размислува позитивно :hug:
     
    На Pjovanovska му/ѝ се допаѓа ова.
  13. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    Нека им е лесна земјата ангелчиња мали. Нема зборови со кој би се утешиле... Многу ми е жал ;(
     
    На Pjovanovska, ivanablazheska и tessie им се допаѓа ова.
  14. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Nema vistina se nadevame na podobro utre:)
     
  15. Najubava09

    Najubava09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    108
    Нека почиваат во мир душичките..Многу ми е жал затоа што и жената на мојот прв братучед го загуди бебето во девети месец..Било замотано со папочната врвка околу вратот и толку..Тие ми се како брат и сестра,болката во мене неможеше да се опише..Сега пак е бремена,уште малку ќе се породи,се надевам се добро ќе биде..Ова не го посакувам на никој.Бидете ми сите поздравени,имате моја подршка :*
     
    На dromka и ivanablazheska им се допаѓа ова.
  16. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Тешка, тешка судбина на едно семејство, загубата е преголема:(:(:(
    Поддршка и од мене:hug::hug::hug:
     
    На galapce, ivanablazheska и tessie им се допаѓа ова.
  17. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Sto i da se napise na ova tema e malku :(
    Zalno za semejstvata :( hrabrost i podrska do site vas.
    Na nikoj da ne mu se sluci vakva zaguba,na nikoj i nikogas veke :(
     
    На ivanablazheska му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Olgitsa

    Olgitsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    797
    Ако нема погреб кај нас, тогаш што се случува со телата на бебињата?? :(
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Jas od edna strana vikam zosto go vidov i sve tie ceremonii.ali sega si vikam poubavo sto taka bese bar znam deka pociva mir i znam kade lezi
    Neznam mila imam drugarki sto im se slucilo i ne im gi ni pokazuvaat a sto se slucilo neznam

    Neznam sto se desava ali vamu e zakonski

    Neznam mozda stvarno treba poveke da se sledi i mene mie kako grom od vedro nebo
     
  20. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Навистина ми е жал за тебе стварно жално. Господ да ти даде сила не се секирај така било судено, не било за на овој свет тоа бебе, Господ да ти даде трпение и друго дете. Она што треба да се слчи покасно нека се случи порано.Никој нее крив ни доктори ни никој знаќи тоа морало да се случи но ке речеме поради ова или она како разлог а инаку тоа штое судено без разлика каде ке биде мора да биде. Мајчинството е тешко особено кога ке има ваков случај. Ние сме тука да се поддржиме едни со други затоа не се секирај со тек на време ке ти ублажи болката......:hug:
     
    На ivanablazheska му/ѝ се допаѓа ова.