1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Го изгубив бебето во деветти месец...

Дискусија во 'Бременост' започната од ivanablazheska, 2 јануари 2015.

  1. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.126
    Пол:
    Женски
    Jas so prvoto sum carski I ostanav povtorno bremena posle 1,5meseci no za zal posle 5casa od ragjanje moeto bebence me napusti. Znaci ova mene ke mi bide tret carski po red pq zatoa vi pisam da slusnam iskustvo vase. So lesno I daj boze sto poskoro site da bideme so polni race decinja
     
    На Keri му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Една година помина од вториот царски? Повеќето гинеколози го кажуваат тој временски период од година дека е доволен за закрепнување на раната. Ја бев и до Ремедика на второ мислење, таму ми рекоа 8 или 9 месеци да почекам.
    А вака што се распрашував по познаници, изнаслушав разни приказни и сфатив дека нема правила, никој со сигурност не може да ни каже ништо однапред. Секоја жена си е различна, а и секоја бременост исто така.
    Баба ми има родено 10 деца (facepalm) и сите се на разлика од година, две до три. И многу како неа има што ме замислуваат каква магија е женското тело и на што сè е подготвено.
    Ако си била на преглед и ако ти кажале дека раната е внатрешно и надворешно добро зарасната, не се плаши. Земи предвид дека може и нема да се фати одма.
    Мене само поради тоа не ми се чека, нас ни се фати после една година обиди.
     
  3. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    Баш така. Секој од нас е различен организам, секоја бременост е различна, секое тело различно реагира на промените. Само среќа да не служи и добра мисла. Се надевам во скоро ќе споделиме радосна вест! Ве поздравувам девојки и главите горе сите! :l:
     
    На Keri му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bojana.91

    Bojana.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Миличка јас природен пораѓај имав ми рекоа дека е најдобро да чекам 3 месеци.
     
  5. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Можеби сега одма ќе се фати само со позитивни мисли јас сум породена царски не ми спомна ништо за тоа да не останувам бремена напротив добив комњнтар ајде за второ те чекам што побрзо:D само за царски викаат две години ради матката има ризик да пукне али непишано правило познаничка после 5 месеци од царски остана пак бремена и си се породи со царски нормална бременост се е индивидуално
     
  6. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.126
    Пол:
    Женски
    Da jas bev so vtor carski. I sega znaci ovoj ke mi bide tret carski zatoa I malku se rasprasuvam. A eve veke ima pominato 1godina I 2meseci .
     
    На Bojana.91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Душо, јас сум со два царски, живородени нека се здрави и живи. Претходно 5-6 години борба за бебе, спонтан.Две години и 4 месеци се разлика. После година и 7-8 месеци останав трудна со второто. Често добивав коментари што не сум почекала малку. За трето ми фуфка сега...може и нема да го имам ама после два царски барем две години би почекала. Јас за мене лично би почекала 3-4 ама јас сум во поинаква ситуација од тебе, а и годините ми се многу. Ќе биде се, не се форсирај :hug:
     
    На Martka и *Mila24* им се допаѓа ова.
  8. Bojana.91

    Bojana.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Како што сум слушала и читала од други за после царски е најдобро барем две години да се почека.
     
    На *Mila24* му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Suzam

    Suzam Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки,
    Прв пат пишувам, се уште со солзи...
    Пред еден месец во 38 недела го загубив своето девојче. Кога ме породија рекоа дека папочната врвца му е врзана во чвор. Болка неопислива, а како поминува времето уште потешко станува.
    Сакав да прашам, дали добивте некаков извештај од обдукцијата, каде треба да се јавам?
    Свртев неколку телефони на Институтот за патологија, но или се исклучени или ме препраќаат на друго место.
    Доколку има некој контакт дали ќе може да го споделите.
    Однапред благодарам
     
  10. fina erika

    fina erika Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2017
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    11.520
    Пол:
    Женски
    Здраво пред се многу ми е жал за твојата загуба и јас го доживеав истото во 2016 година.Мислам дека самата болница каде што се имаш породено го испраќа телото на обдукција,така беше и со мојот случај папочната врвца беше во чвор заврзана на неколку места,и добив извештај дека со бебето се било во ред само поради чворовите немало доволно кислород.И извештајот службено го испратија во болницата и од таму го подигнав.
     
    На Suzam му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    Прими го најискреното сочувство. Како девојка што го има поминато истото, можам да ти кажам да не дозволиш да паднеш во депресија! Им требаме на нашите родители, сопружници и на идните поколенија!
    Во мојот случај од ГАК, после 2 месеци ми издадоа обдукциски наод...
    Во секое време сме овде за поддршка! :l:
     
    На Suzam му/ѝ се допаѓа ова.
  12. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.126
    Пол:
    Женски
    Primi najiskreno socuvtsvo istoto go pominav pred godina ipol so toa sto jas go rodiv zivo no za zal posle 5 casa mi pocina a sepak bev vo privatno klinika. Jas obdukcijata ja dobiv mn brzo za mesec dena. Najdobro vi e da idete na Salter vo patalogija. Me
     
    На Suzam му/ѝ се допаѓа ова.
  13. strelec231992

    strelec231992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    342
    Не знам каде и во која тема да се обратам па еве тука ќе пишам. Поради пронајдена аномалијја на бебето на втор скрининг, морам да направам прекин на бременост во 21 недела на ГАК. Ве молам доколку некој има слично искуство да сподели или да ме упати каде да прочитам искуства за ваки случаеви, бидејќи сум многу испаничена. Ви благодарам
     
  14. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.525
    Допаѓања:
    163.230
    Нема друго чаре за аномалијата у смисла операција такво нешто?
     
  15. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.938
    Допаѓања:
    41.119
    Пол:
    Женски
    Јас би те советувала да побараш и друго мислење.
     
  16. strelec231992

    strelec231992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    342
    Наодот е дупка во дијафрагмата што не ги држи органите на место и притискаат едни на други со што може да се спречи правилно развивање на срце и бели дробови и потешкотии со дишење кога ќе се роди. Никој не може со сигурност да ми гарантира дали ќе прежвее до крај на бременост а и после тоа. Побарано е мислење од 3ца доктори сите го потврдија наодот, но секако крајно одлуката е наша дали сакаме да ризикуваме да продолжиме со бременоста, а и со ризикот а преживување на бебето. Искрено уште сум во шок затоа барам искуства..
     
  17. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.938
    Допаѓања:
    41.119
    Пол:
    Женски
    Душо, во блиска фамилија имавме ист случај.
    Бебенцето плус се роди ептен мало и ситно.
    Никој не му даваше шанса да преживее.
    Во септември полни 13 години. :)

    Само сакав да споделам пример.
     
    На fina erika, Fatalnata, marchi-cool и 4 други им се допаѓа ова.
  18. strelec231992

    strelec231992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    342
    дали може во порака да ми пишеш подетално, ти благодарам :)
     
  19. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.938
    Допаѓања:
    41.119
    Пол:
    Женски
    Пишај ми, заклучено ти е сандачето.
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.525
    Допаѓања:
    163.230
    баш истата дијагноза ја имаше?
    не е заебанција ова
    Со таа дијагноза тешко