1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Го изгубив бебето во деветти месец...

Дискусија во 'Бременост' започната од ivanablazheska, 2 јануари 2015.

  1. LazaLaza

    LazaLaza Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2020
    Пораки:
    1.129
    Допаѓања:
    8.108
    Пол:
    Женски
    Истото и јас би ти го кажала, јас добив резултат после не цели два месеци ама фативме врски. Наодот ти е готов ама нема кој да го испринта и однесе на гинекологија. За жал тоа е причината, е сега ти треба да бараш некој само да ти го извади од систем.
    А иначе мораш да го имаш чим се бремена. Мене на секој преглед ми го читаат и повторно и повторно.
    Не се секирај, запни само малце кај нив и терај си ја бременоста најглатно на цел свет.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  2. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.109
    Допаѓања:
    4.827
    Пол:
    Женски
    Јас бев таму во Септември, ми рекоа дека е во изработка дека ке биде готов за 1 месец, и од тогаш ништо.
    На отпусното писмо и на прилогот кон отпусно стои дека сум имала сепса, имав чисти брисеви, чиста урино култура 2 дена пред породувањето, од што може да развијам сепса, плус примав линкоцин предходните денови додека лежев на патолошка, ако сум имала инфекција зарем немаше да се покаже на крвна слика, на уринокултура и зарем немаше да се санира од антибиотикот кој го примав.Нешто ми е многу сомнително, и како само мојот наод да го нема толку месеци, дали воопшто е и пратено бебето на обдукција се сомневам.
     
    На Keri му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Linda24

    Linda24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2021
    Пораки:
    270
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Ve citam na site i mi navraa solzi vo ocite imam dve decinja znam.kakva e bolkata za da izgubis dete ne sakam ni na dusman da mu se desi zaguba i bolka za dete taa praznina ne se opisuva taa bolka ne moze nikoj da ja razbere osven majka sto zagubila dete .. Cekas radost so meseci a doma se vrajkas so prazni raci i polna taga ... Ah ovoj svet e surov svet nekogas ... Na site majki sto go izgubile bebeto mu posakuvam sto pobrzo zakrepnuvanje i vratete si ja silata hrabrosta za povtorna bremenost za da vi se vrati sila i nasmevka na liceto vi poskuvam sve najdobro ja imate i od mene najgolemata poddrska ve guskam.majki kralici ​
     
    На sj *O*, Martka, tanja11991 и 7 други им се допаѓа ова.
  4. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.969
    Допаѓања:
    59.598
    Пол:
    Женски
    Јави се пак на Гинекологија и прашај да нее случајно однесен таму,во родилна сала звони таму ги носат.
    Јас од таму го земав после скоро 6 месеци.
     
  5. Suze18992

    Suze18992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    1.590
    Пол:
    Женски
    Кај нас ништо не се знае нема за ништо ред , оди таму како што и ти пишаа ако немаш врски досаѓај секој ден ако треба додека не ти го дадат . Јас кога отидов да го земам тој ден ме прошетаа нагоре надоле патологија Гак 100 пати, дури и на шалтер на патологија ми кажаа види што пишува тука само по службена должност нешто судски налог требало да имам за да го земам наодот у смисла која си ти. Им викам јас сум мајката на кого ќе го дадете ако не на мене за мое бебе се работи и тогаш ми кажаа пратено е на ГАК кај д-р Гиревски , среќа по пат среќавам едно дете што работи таму и он директно му врти на докторов и го прашува овој појма нема што би барал обдукционен наод кај него он бил за нешто друго доктор и нагоре надоле едвај најдов кај ми е од 10 саат од сабајле до 3 после пладне лутав на клиника.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Suze18992

    Suze18992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.119
    Допаѓања:
    1.590
    Пол:
    Женски
    Моето беше од главен влез само право една ординација 56 мислам беше.
     
  7. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.109
    Допаѓања:
    4.827
    Пол:
    Женски
    се јавувам цело време таму каде што се бебињата во инкубатори на неонатологија, таму треба да стигне, така ми рекоа, ама го нема кај нив, они ми рекоа јави се на патологија побарај го.Бев на патологија ми викаат уште е во изработка, веќе многу се нервирам.Каде можам да реагирам нешто да се превземе, никој ништо не кажува, како во лавиринт.
     
  8. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.350
    Допаѓања:
    37.537
    Пол:
    Женски
    Отиди пак на патологија. Одамна си била, во септември, отиди пак и барај да ти го најдат извештајот.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  9. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.109
    Допаѓања:
    4.827
    Пол:
    Женски
    Ке одам секако, следната недела сум на трансфузиолог на клиника па ке појдам и на патологија.проблемот е што се тотално незаинтересирани, се надевам дека ке ми го дадат конечно.
     
  10. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.292
    Пол:
    Женски
    Proveri dedimeri i hemostaza. Jas 7 meseci se bockav so kleksani za da ne mi umre pak bebeto.
    Ja isterav do kraj bremenosta i sega se guskame so malata. Najholema blagodarnost do mojata doktorka od struga Zaharija
     
    На *Milicka* и macalavica им се допаѓа ова.
  11. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.109
    Допаѓања:
    4.827
    Пол:
    Женски
    Фала ти, проверив сега се, и мутации и се консултирав со трансфузиолог, и со ревматолог, покриена сум сум со терапии, примам и клексан, се надевам дека овој пат ке биде све во ред.
     
    На mal.ecka и lilo им се допаѓа ова.
  12. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.292
    Пол:
    Женски
    Ќе биде се во ред. Јас кога влегов во 7 докторката вели не ти се секирам сега може да раѓаш. Кога дојдов во 8 ми беше страв. И на крај турнав до 9. Успешен пороѓај природен. Секоја недела правев контроли. Немој да се плашиш. Мене ми викаше дека главчето е таман за неделите а мешето помало тоа заради циркулацијата. Постојано го следевме и се добро се заврши. Бев и во плодност на контрола еднаш кај кристинка. Следи тоа трансфузиологот и добар гинеколог и само смирено. Се ќе биде добро. :inlove:
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  13. VikiVioleta$123

    VikiVioleta$123 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски

    Многу ми е жал, се сочувствувам со тебе зашто и мене ми се случи скрос истото во 33та недела од бременост само што јас немав никакви болки. Едноставно престанав да го осекам бебето, не ме разбуди тоа утро како што знаеше да ме буди минатите утра. Беше недела и си реков ај,ќе почекам до утре да одам кај матичната. Можеби не му се мрда, му се одмора... Но цел ден после тоа не го сетив и вечерта касното го натерав маж ми да одеме до болница, каде ме видоа на цтг и ми ја кажаа најлошата вест-плодот е мртов,нема срцева акција :( Оттука ме пратија во државна во Скопје да се породам природно, не сакав да го гледам бебето, докторката која ме пораѓаше ми кажа дека целото бебче било обмотано со папочната врвка. И сега се прашувам како може да се превенира ова за во иднина? Од каде да знаеме дека и во иднина нема ова да се случи? На што треба да се внимава за да не се замота бебето во папочната? знам дека не е до нас мајките ниту до докторите но ЗОШТО се случува ова? Кога папочната врвка е сторена за да го храни бебето, да го одржава во живот, а не да го гуши...Целата сум во прашалници и во тага...
     
  14. LazaLaza

    LazaLaza Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2020
    Пораки:
    1.129
    Допаѓања:
    8.108
    Пол:
    Женски
    Огромно сочувство.
    Не знаеш колку сакам да бев последна што пишува во оваа тема. Ама за жал овие трагедии се случуваат и почесто од што мислиме.
    Најпрво биди сигурно дека нема да се случи повторно. Нека ти биде водилка мојата приказна. Еве ме мене со мојата среќичка од три месеци. И мене ми беше тој најголем страв. Јас останав бремена после три и поле месеци од загубата. Не знаев сеуште кај сум. Најпрво почекај го извештајот од патологија. Види што ќе пишува таму и правец на консултации со повеќе гениколози. Кај мене покажа и некои крварења на плацентата но ниеден доктор не знаеше да кажеш дали тоа било дефинитивно проблем или најпрво било папочната врвка. Во успешната бременоста Почната врвка ја следевме на ехо последните недели, секогаш и беше пред лицето. Гледав да спијам на лева страна и никако на грб, тоа од што се фурав сама не дека некој ми кажа. Сите доктори ме убедуваа дека тоа што било било несреќен случај и нема да се повтори. Одев на контроли на две недели, ддимери секој месец. На цтг од 33 недела.
    Да го спречиш неможеш ако дефинитивно е тоа причината.
    Само остани храбра и немој да бидеш гневна на никој. Гневот ќе те изеде а треба да мислиш позитивно за да имаш сила за ново бебче.
     
    На elenaklasik, Amelia, Meckicja и 4 други им се допаѓа ова.
  15. VikiVioleta$123

    VikiVioleta$123 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу на охрабрувачките зборови, тешко е многу а и сеуште ми е брзо, нема ни 1 месец. Ми кажаа резултати од обдукција да побарам по 2 месеца и ќе видам што понатаму. Баш ми е мило што за брзо време твојата празнина е на некој начин покриена. Мислам дека само друга бременост ќе ми помогне да ја подзаблажи оваа рана што ја осеќам
     
  16. LazaLaza

    LazaLaza Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2020
    Пораки:
    1.129
    Допаѓања:
    8.108
    Пол:
    Женски
    Раната ќе ја имаш цел живот.
    Првата радост не се заборава поготово кога ќе ја изгубиш. Секој ден тоа бебе ќе ти помогне минува низ мислите. Но те молам немој многу да западнеш. Знам дека треба траумата на некој начин да ја пребродиш но ќе ја победиш.
    За второ бебче кога ќе бидеш спремна тогаш. Немој да си правиш притисок и за брзо зошто секој месец ќе ти биде тешко кога ќе добиеш. Јас не сум верник ама знам дека кога геникологот ми даде зелено светло за да пробуваме реков ок, кој и да си таму горе што ги држи конците, како што ми зема преку ноќ треба и така да ми дадеш. И така бидна.
    За извештајот од патологија да бидеш упорна пошто може и со месеци да го нема или фаќај врски.
    Ако ти треба муабет слободи пиши ЛП.
     
    На VikiVioleta$123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. VikiVioleta$123

    VikiVioleta$123 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Да, да се надевам дека ќе ја пребродам загубата. Маж ми е убеден дека ова се случило ради некоја причина, за да не сме имале некои поголеми потешкотии во иднина, така ме тера и мене да размислувам..дека не чекаат поубави моменти (се надевам дека е така) Зашто викаат "Секое лошо за добро е"
     
    На Snowflake97, Meckicja и Amelia им се допаѓа ова.
  18. 100nogalka

    100nogalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    209
    Zdravo jas go izgubiv moeto bebe Pred 4 dena vo 16ta nedela den Pred toa bev na kontrola go gledavme bese se okej mi zemaa brisevi den po toa otidov po rezultatite I pak sakav da go pogledeme I togas mi ja kazaa losata vest deka srcenceto ne mu cuka najverojatno placentata se odvoila I prestanalo srceto :’(((
    Se nadevam gospod ke mi dade druga sansa imam 24godini
     
    На Snowflake97 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  19. VikiVioleta$123

    VikiVioleta$123 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Секако дека ќе си останеш пак бремена, млада си не се разочарувај. Не требало да се роди тоа дете за да немаш понатаму потршкотии во животот, така размислувај го тоа.
    А дали ти кажа докторката зошто доаѓа до одлепување на плацентата?
     
  20. 100nogalka

    100nogalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    209
    Ne mi kazaa:(