1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Го изгубив бебето во деветти месец...

Дискусија во 'Бременост' започната од ivanablazheska, 2 јануари 2015.

  1. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Да не даде Господ ниκој да го доживее тоа,еден спонтан е тежоκ не па да го носиш до κρај да спρемаш се да го осеќаш сеκој ден да му се ρадуваш на сеκое мρдање, нема збоρови да ве утешам боли пρемногу, ама моρа да бидете хρабρи и мислете позитивно ќе си имате дρуги бебушκи,и тие ќе ве натеρаат да мислите на убави ρаботи и баρем малκу да ја забоρавите оваа болκа позз
     
    Последна измена: 3 јануари 2015
    На Nikajana, Olgica.bu, dromka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Love...music

    Love...music Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.298
    Пол:
    Женски
    Господ да ви даде сила да издржите, тие што не го доживеале тоа не знаат како е и јас не знам, но на вас сигурно ви е многу тешко, Господ да ви даде сила да издржите и да продолжите понака во животот со друѓи деца. Дај Боже никој повеќе да не ја почувствува таа болка.
    Поздрав
     
    На Olgica.bu, sanjaeva и ivanablazheska им се допаѓа ова.
  3. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Искрено примете сочувство, иако болката е преголема за ваква загуба.. нема полошо. Навистина премногу ми е жал кога читам вакви работи.
    Луѓе, бирајте гинеколог, докажан, кој ќе ја води вашата бременост ама да биде стварно доктор на место. Нека биде и поскап ама барем нека биде мирна глава.
    Има во нашиот град, еден доктор гинеколог, од чиста мира ги праќал жените (самите си имаа кажувано) да абортираат во болница демек плодот не бил во ред или мртов.. Жениве го слушат како Бог и директ на абортус, па таму (отпосле) дознаваат дека уствари претходно се си било ок. Значи некогаш треба и второ мислење, ако веќе не сте сигурни, уствари не некогаш туку обавезно. А "докторот" знаел и пивнат да се појави на работа па не знам како му одат уште пациентки и како не го затворија досега.

    Ах луѓе, човек да не ви е во кожа, туку ајде бидете силни издржете некако... Не знам што друго да кажам... Преосетлива тема иако не сум искусна во оваа област но мора да си го паземе здравјето, не е лесно да си жена...
     
    На ivanablazheska му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Mora da izdrzime.jas sum vo germanija i sto istoto kako dolu. Osven normalno ako platis sekoj mesec privatno sto znaci e preskapo.jas veke imam zakazano kaj dtug doktor ke menvam .a me ubeduvaat deka se slucilo momentalno pri rotacija na bebeto znaci totalno izgubena sum sto da muslam neznam.sve ispitano vo red predhodno zdravo zivo detence.
     
  5. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Duso Господ сила да ти дате те молам помирисе со тоа немој да се оптеретуваш да мислиш, значи така било судено и толку.Ајде биди храбра.
     
  6. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    Прими мое сочувство. Болката е преголема, и не дај Боже на никој да му се случи.
    Инаку кај нас е лошо што не го даваат да го видиш мртвороденото бебе. Мајка ми кога се пораѓала со мене, лежела на болница поради комплицирана бременост. Секој ден имало по некоја што се во ред, и на крајот после пораѓај им велеле мртво е бебето, и не им давале да го видат. Тој период тоа се случувало многу често, и сите се сомневаат дека ги земале бебињата за продавање на богати луѓе кои неможат да имаат деца, а на мајките им велеле дека е мртво. Мафија е кај нас, неможеш да знаеш. Затоа можеби е подобро да го даваат бебето, барем родилката да си знае.

    Како и да е, заминав во друга тема. Уште еднаш, мое сочувство, и да ти даде Господ онолку дечиња колку што сакаш.
     
    На Glasna и ivanablazheska им се допаѓа ова.
  7. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Fala vi se nadevam gospod ke mi dade :)
     
    На mariz и Glasna им се допаѓа ова.
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Neka te blagoslovi Bog so dve oddednas tebe i site. Taka trebalo da bide. Dadi si vreme i ke ostanes pak bremena. Veruvaj vo toa.
     
    На bokace и ivanablazheska им се допаѓа ова.
  9. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
  10. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
  11. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
     
    На Olgica.bu и ivanablazheska им се допаѓа ова.
  12. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Kolku samo na zapad se zgolemuva svesnosta za ovoj problem ... a kaj nas ????

    Za pomos i socijalna zastita na roditelite i familijata ..za pogolema zastita vo bremenosta ..
    Za priznavanje na ovie bebinja deka navistina postoele ..
    Imat i den koj e posveten na ovie bebinja ..
    Besplatni razgovori so psiholozi , sovetnici , druzbi na roditelite koi pretrpele takva zaguba

    Bi sakala da mozeme nesto da napravime nesto.. Barem da se pocne od nekade.
    Da potpiseme peticija bar da mozat roditelite da biraat za teloto na bebeto sto ke se pravi , dali ke go zakopat ili ke go ostavat vo bolnicata ..
     
    На Olgica.bu, ♡BuBaLe♡, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
  14. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Mene mi ponudija odma psiholog.vezbi terapii jas odev samo ma psiholog
     
  15. mama2

    mama2 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11
    Жал ми е за Вашата загуба, можам само да претпоставам колку болка сте претрпеле.Имајте верба дека болката ќе почне да бледнее, ако сами не се убедите во тоа ништо не ќе може да ве утеши.Знам дека звучи нечувствително, ама ако не се трудите да продолжите напред ќе ви биде уште потешко.Ова ви го пишувам од вакво грдо искуство на мои најблиски.Јас и ден денес со солзи размислувам дека работите ќе беа поинакви ако имаа кислородна боца во родилната сала(се се случи пред нецела година)Си поставувам безброј прашања, обвинувам лекари, сестри, здравство.Јас го правам сето тоа, а кој знае како и е на мајката( моја блиска личност) која ја претрпе загубата.Но во секој момент ги тешев родителите дека така требало да биде, бидејќи не може ништо да се смени, верувајте дека е така.
    Инаку за тоа дека не дозволуваат да ги видат бебенцата, не е точно, бебенцето им беше одма покажано, а на моите им дадоа избор по обдукцијата дали сакаат да си го земат дома( мораше да се прави обдукција оти почина во брзата помош на пат кон ск)
    Сите кои сте ја претрпеле загубата, имајте верба дека наредниот пат се ќе биде во ред, не се предавајте на болката.
     
    На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
  16. rejhana sibel

    rejhana sibel Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    :( :( :( жал ми е за сите вас и јас скам да споделам со вас едно искуство не за мене него за моја другарка да знаат сите сто се случува во нашава држава .
    Другаркава трудна и цело време си води контроли што ке и речат така прави кога дојде 5 месец требасе скопје да оди на 3d кога таму докторката и ги дава резултатите и ова ги носи кај матичната матичната ги виде и вика на бебето слабо му чукало срцето и ништо ни да ја прати негде апсолутно ништо после некоја недела другаркава добива силни болки кога ја носат во болница бебето мртво ајде упут за скопје таму да е породат од 2 сатот до 7 незнаевме сто е со неа никој нисто не казувасе е породиле се и замислете државна болница немале кревет кај да ја стават страм да им је Скопје главен грат женава 6 сати во собата кај сто ја породиле тука ја оставиле докторот рекол дека го изгубила бебето од инфекција таа вистина имасе инфекција ама матичната цело време и давасе брусница и увин чај да пие и гледајте до кај стигна Отворете ги очите и барајте матичен што знае многу :( извинете за долгиов пост ама само сакав да кажам со што си имаме работа
     
  17. Mylina

    Mylina Нов член

    Се зачлени на:
    2 март 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    I jas go zagubiv bebeto na samo tri dena do terminot za raganje....
    me fatija bolki i radosna so kuferot trgnav, spremna za moeto vtoro dete, i cekam... no namesto negovoto srce gi slusnav zborovite: nema srceva reakcija!!!

    Bese strasno, nemozev da veruvam, srce ne mi davase da poveruvam vo niv zatoa sto na rutinski pregled na samo 12h pred sudniot cas moeto bebe bese zivo zdravo normalno bese se, a sega go snema....
    i cekav da se rodi, mrtvo i seuste se nadevav deka ke se sluci nesto deka ke go slusnam kako place i deka nema nisto od ova sto mi go kazaa....
    No za zal ne se sluci toa, moeto bebe mi se lizna niz prsti i zasekogas go snema....
    i boli navistina, koj ne osetil, a ne daj boze nekoj takvo da dozivee, no ete jas go dozivaev i zasekogas ke ziveam so taa bolka, i sekogas ke go mislis i ke go gledas vo drugite bebinja i ke si spomnuvas deka mozebi sega i moeto ke bese na ista vozrast.
    Uteha ke naogas vo drugoto, no bolkata ne pominuva i kako sto odminuva vremeto se poveke e prisutna i boli...a prazninata koja ja cuvstvuvam e prokleto golema.
    Jas imav normalna bremenost od prviot do posledniot den, bez nikakov problem ili poteskotija i zatoa sokot bese pogolem, neocekuvam.
    Neznam dali #taka sakalo da se desi" ili bese doktorska greska i nevnimatelnost,no Ve molam bidete vnimatelni i sekogas barajte drugo mislenje, zatoa sto drugite samo ke ti krevaat ramenici a ti ke si odis so prazni race i prazno srce.
     
    На zhap4e и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  18. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски

    Solzi mi potekoa mila. Koj ne osetil ne znae da...I mene seuste me boli posle dve godini iako ja imam mojata radost , moeto vtoro bebe seuste boli... Da si bideme podrska edni na drugi i da pokreneme inicijativa ova da prekine da bide tabu tema i da se prestane poveke da se veli NE E NISTO i TAKA TREBALO DA BIDE .
    Jas najdov golema podrska na stranski sajtovi i grupi...kaj nas samo se ignorira ovaa tema..
     
    На ♡BuBaLe♡ и Kaetana им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.750
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Братучедка го изгуби бебето сега скоро, 31ва недела беше.. тогаш немав сили да и се јавам, незнаев што да и кажам :( Сега се имам слушнато, изгледа подобро но болката во душата никој не знае каква и е :(
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ZojaP

    ZojaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2014
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    За нас е полошо да не се јавиш и да не знаеш што да кажеш. Никој нема да ве обвини но не треба да се игнорира и да се правите како да не е ништо. Да и починеше родено дете ќе се јавеше? Ќе отидеше ? Ќе направеше нешто? Мајки стануваме уште во моментот кога се зачнува бебчето во нашата утроба. Болката е голема исто како за родено дете. Мајка е мајка ..бебе е бебе...
    Мора да се зборува јавно за ова
    Не можеме да живееме во мрак за ова и да затвараме очи пред толку сериозна и болна тема.

    И немојте да зборувате дека така требало да биде и дека ќе имаме други деца. Секое дете за мајакта е посебно . Ако вас ве прашат да се откажете од некое дете..од кое би се откажале толку лесно???
     
    На sj *O*, kjukli, do-re-mi и 6 други им се допаѓа ова.