1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Го изгубив бебето во деветти месец...

Дискусија во 'Бременост' започната од ivanablazheska, 2 јануари 2015.

  1. Eli-77777

    Eli-77777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2021
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Морам да зборувам како грутка во грлото ме стега секоја мајка си ја знае својата тага, боли и тоа како боли и по поминато три години сеуште боли ја изгубив ќеркичка во 9 месец, од нормална бременост наеднаш не ја осеќав, а кога ми кажаа дека нема срцева реакција светот ми се сруши, се породив природно но не ја видов многу ми е криво што барем еднаш не ја прегрнав, тогаш бев избезумена не знаев што да правам дали да ми ја дадат да ја видам или не, реков подобро не но сега ми е криво, Сега имам здраво и силно синче од година и пол но болката е тука иако не искажувам, никој не ме праша како се чувствувам сите само утеха даваа ,, така требало да биде,,. Мајки бидете силни за себе и своите деца и ДА треба да се поткрене повеќе свеста и да не се ќути за загубата на бебињата и тие се наши деца иако не успеале да живеат тие ќе живеат во нашите срца засекогаш...❤️️
     
    На Anna.i2212, KayaLena, KittyAgnes и 12 други им се допаѓа ова.
  2. very sad girl

    very sad girl Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Zdravo.eve i jas ke se priklucam na vasite tazni i tragicni prikazni za zagubenite nasi angelcinja.pred eden mesec mi pocina bebeto vo 41 nedela den pred dogovoreniot carski rez denta bev na pregled i na ctg i se bese normalno.mi rece doktorot dobro e se ama ti se veke za pod lekarski nadzor.jas mu kazav deka imam dogovoreno za utre sabajle da odam vo skopje da,me primat i da me porodat.togas rece ok odmaraj vecer nema bolki na ctg ne pokazuva nisto.vecerta dodeka lezev mi pukna vodenjakot jas duri se izraduvav si vikam ajde ke gi iznenadam site do sabajle zssto site cekat utreto da me primat vo bolnica a jas i bebceto nokeska ke gi iznenadime.koga stanav od krevet imase sto.da vidam.ne tecese voda tuku krv niz nozete.vo bolnica me prasaa koga posleden pat go oseti bebeto.vikam cela vecer si go osekav.uste ne mi kazaa tuku se rastrcaa edni doktori pa drugi i na kraj samo mi kazaa ovaa bebe nema srceva reakcija.mi prsnala placentata so vodenjakot i od nastanatoto krvarenje bebeto ostanalo bez kislorod.go rodiv prirodno i po golema bolka nemam oseteno vo zivotot.go ragjas ocekuvas da zaplace,od site strani placat bebinja a moeto samo go pokrija so kebence i go odnesoa na obdukcija.imam kerkicka 6 godini i taa me drzi vo zivot ama bolkata ne mi pominuva.posle 6 god ostanav bremena.mnogu tesko.se izraduvavme.site a najmnogu kerkickata.ne znam.kako da si pomognam.znam deka ke pomine vreme ke se namali bolkata ama nema da pomine nikogas.dp posleden den cekas bebe.znaes deka e se vo red so nego.zdravo bebe od 4 kila.se soziveav so nego...ne se zalam na Gospod imam koj da me vika mamo.nekoj toa ne moze da go dozivee nikogas.ama koga veke ne ni se sudeni tie bebinja da ne ni gi dava Gospod.za.da probam pak bi mi bilo strav zasto i mojot zivot bese vo prasanje sto mi bese mrtvo vo stomakot poveke vreme a poradi pokaceni dimeri ne smeeja ni anestezija da mi stavat da go izvadat carski a so provokacija edvaj se otvoriv da.go rodam.vie so slicno iskustvo kako si pomagate da si ja olesnite bolkata?podobro mi bese koga se vrativ od bolnica sega namesto da mi e podobro jas sekoj den sum se po unistena i po tazna.cekam malata da zaspie za da se isplacam da mi olesni.se krijam preku den da se isplacam.se me potsetuva na bebeto iako ne go vidov i drzev vo race.site planovi sto gi imavme sega mi se vrtat vo glava i sama si oteznuvam.izvinete na dolgiot post
     
    На Ане., fina erika, Meddy и 10 други им се допаѓа ова.
  3. _adi_5

    _adi_5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2021
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Душа моjа,биди јака...Нема збор што ќе те утеши. Јас синот го изгубив во 6ти месец исто не го видов и сега ми е криво а немам други деца,него го чекав 6 години и го добив со инвитро. Болката е преголема мора да научиме да живееме со тоа. Те гушкам најсилно.
     
    На јolene, 1209, Mumoftwo30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Снаа ми две деца изгуби, едно во 6ти друго во 8ми месец. Првото поради прекинување на срцева акција второто поради недоволно развивање и го роди во 8ми месец по два дена почина. Двете беа женски. Јас вака како што ве читам ми се плаче, а таа два пати да помине низ истото.... Згора на се сестра и со 3 деца и живеат во иста куќа, таа работи во градинка и при сето тоа гледање на деца а таа е со празни раце јака и душа како издржала. Среќа Господ и даде трета среќа па со вакцини и надзор роди здраво машко дете. Ама којзнае како и е за претходните две.
     
    На Meddy, Anyshka, lovely91 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. very sad girl

    very sad girl Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Zalno e.Gospod na site da ni dade sila
     
    На јolene, 1209 и _adi_5 им се допаѓа ова.
  6. Suze18992

    Suze18992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    1.593
    Пол:
    Женски
    Те читам и солзи ми идат , изгубив едно бебе , па малку фалеше да ги изгубам и близнациве како ти ова бебе , исто со пукната плацента итно се породив.
    Биди силна за куклата што ја имаш до тебе.:hug::hug::hug:
     
    На јolene, 1209, Maja92@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. very sad girl

    very sad girl Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Fala ti za utesnite zborovi.mora da bideme silni.Gospod gi sakal kaj niv a na nas ni ostanuva da se nadevame deka eden den ke si gi vidime i gusneme tamu gore i ke bideme zaedno
     
    На јolene и _adi_5 им се допаѓа ова.
  8. juice_

    juice_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2021
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    928
    Dusa me boli koga ke vidam notifikacija na ovaa tema… so tekot na vremeto bolkata nema da se namali, ama ke se naucis da zivees so nea…ke ti treba da zboris na temata, i zbori ako ti e polesno, kazuvaj, raskazuvaj, isplaci se…pravi go seto toa sto ti ovozmozuva da se spravis polesno so situacijata. Ako treba razgovaraj so strucni lica.
    Jas dodeka ne zborev na temata, mi bese tesko. Dodeka mislev nekoj da ne povredam, se topev. Ama, doktorot koj me porodi, na prviot pregled na 40 dena ja otvori temata i razgovaravme. Potoa pocnav poleka da se opustam i zboram pred drugi lugje… i eve posle poveke od 2 ipol godini, boli, ama znam da ziveam so bolkata. I toa moe bebe ne e zaboraveno i nema da bide.
    Te gushkam.
     
    На јolene, Suze18992 и very sad girl им се допаѓа ова.
  9. very sad girl

    very sad girl Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Taka e.vo pravo si.mene me nervira sto site okolu mene ja izbegnuvaat temata kako nisto da ne bilo.znam deka toa e so namera jas da ne se potresuvam ama jas imam potreba od takov muabet.toa bebe ne mozeme da go zaboravime i da se pravime kako da ne postoelo.kolku poveke izbegnuvaat site mene potesko mi e.se cuvstvuvam sama i bez poddrska.zatoa i pisav tuka na forumov zasto mnpgu mi e potreben razgovor so nekoj sto pominal niz ova.majka mi me teshi da ne razmisluvam mnpgu deka pominalo toa.deka toa bebe ne znaelo ni deka postoi zivot.ni deka postojam jas deka ima majka.vika ima i polosi.sudbini.ke se.rodi.ke go drzis ke go dois i nedaj boze potoa da mu se sluci nesto da pocine...razmisluvaj taka vika.jas znam deka sekogas od losoto ima poloso ama toa ne mi e uteha za da ne patam po moeto since.navistina mnogu se trudam da si olesnam.imam drugo dete za koe treba da se grizam.greota e i toa da trpi zaradi mene.znam moram da se priberam.ke ostavam.na vremeto..ke dadam se od sebe
     
    На јolene, 1209 и BoNaNa123 им се допаѓа ова.
  10. juice_

    juice_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2021
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    928
    Potpolno te razbiram… i znam deka site gledaat da ne ja otvorat temata za da ne te rastazat i od edna strana gi razbiram… ama od druga strana treba i nas da ne razberat… nie sme pominale i niz taa da kazam fizicka bolka i nikako i nikogas nema da zaboravime. Nie sme go rodile. Znam deka i na drugite im e tesko, ama jas sekogas kazuvam, nie direkno go pominuvame procesot i nas slikite ne gonat. Mene do denes mi se pojavuvaat pred oci.
    Da, od sekoe loso ima i poloso ama toa sto nas ni se slucuva vo momentot e ona za koe taguvame, mislime, zalime, placeme… eve mene posle tolku vreme nikoj ne mi go spomnuva ama jas sama ja otvaram temata i zboram. Mene mi e taka polesno.
    Ostavi na vremeto ama razgovaraj, zbori, najdi nacin, najdi so nekoj sto ke te razbere. Ako mozam nekako da ti pomognam, makar i samo da se iskazes, slobodno pisi mi.
     
    На BoNaNa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал за твојата загуба и потполно те разбирам. И јас загубив синче пред скоро 2 години, сите прегледи се во ред, кога се роди ми соопштија дека има срцева аномалија и почина по операцијата после два дена... И јас се чувствував осамено, никој не сакаше да зборува на таа тема, сите гледаа да ја избегнат, а и до ден денес, јас кога ќе отворам муабет на таа тема тие веднаш гледаат да ја сменат. Можеби мислат дека ако зборуваат ќе биде потешко за нас, но напротив јас мислам дека кога ќе се искажам ќе ми биде полесно. Со сопругот си бевме утеха сами на себе, ниту пријатели ниту роднини, никого немаше околу нас. Тешко е некогаш полесно, некогаш потешко, иако поминаа скоро две години јас сеуште си плачам за моето бебе, тоа беше дете постоеше и не може да се заборави како што велат некои. Мене тоа ми беше прво бебе па болката ми беше уште поголема, стравот за иднината, ти барем имаш утеха во друго детенце, посвети му се на него, кога ќе ти биде тешко исплачи се, но сепак биди силна да продолжиш. Јас сега очекувам второ, датумот се поклопува со првото и тоа ми прави уште поголем стрес, и оваа бременост ми е малку комплицирана после целата траума, но се надевам дека ќе биде се во ред. Дај си време за тагување, но не запаѓај премногу, затоа што јас имав многу лош период не можев никако да се помирам и си направив и здравствени проблеми. Биди силна, Господ е голем :l:
     
    На Umm affan, јolene, Hygge-girl и 4 други им се допаѓа ова.
  12. very sad girl

    very sad girl Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Zal mi e i za tvojata zaguba..a bas mi e milo sto Bog pak ti podaril bebence.misli pozitivno.na mene mi vikaa sega ako ostanes bremena toa bebence ke ima angel cuvar od neboto da go shtiti.Jas tesko ostanav bremena so prvoto i se pomiriv deka ke bidam so edno.posle 6 ipol godini koga doznav deka pak sum bremena radosta bese neizmerna.posebno zasto kerkickata mnogu bese srekna ama za zal ne go docekavme nejzinoto bratce.kolku crtezi mu nacrta.kolku tropki mu spremi vo edna kutija za ovie 9 meseci...uste po tesko mi e sto ja gledam nea kolku se stega.me baknuva od navika vo stomakot nekogas i celata ke se isplasi ke me pogledne taka tazna i ke mi smeni tema za da ne i zboram.izbegnuva sekakva tema vo vrska so toa.duri zborot bebe ne go kazuva.a dodeka bev trudna samo za bebeto zborese i doma i vo skolo.ama toa e.imame za kogo da se borime.bidi silna i ti za tvoeto bebe.cuvaj se.pa da pises ubava vest.❤
     
    На јolene и BoNaNa123 им се допаѓа ова.
  13. sandza

    sandza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2019
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Veruvaj deka samo toj sto go pominal ova kje te razbere i socuvstvuva so tebe. Mnogu mi e zal za toa sto ti se slucilo. Jas pred 4ipol god izgubiv vo 39ta nedela i mene mi bese vtoro, srekja sto kerka mi bese togas mala pa ne se sekjava na nishto. Uste me boli teloto od vrisokot koga si zaminav so prazni race od bolnica. Posle 3ipol god sobrav hrabrost i ostanav bremena. Bese psihicki mnogu tesko cela bremenost, kerka mi sega e 6 god se plasev sto ako se sluci nesto pak kako ke i objasnam sega ...Si dobi sestricka za 6tiot rodenden. Izgubenoto nikogas nema da go zaboravam, no mnogu e polesno koga imas nekoj doma kje zivees i kje se trudis za nea. Nema druga uteha za zal...
     
    На Umm affan и very sad girl им се допаѓа ова.
  14. very sad girl

    very sad girl Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Bas mi e milo sto Bog povtorno ve blagoslovil so bebence ❤A posle kolku vreme vi stignaa rezultatite od obdukcijata na bebeto? i pravevte li nekoi ispituvanja pred da planirate povtorna bremenost osven brisevi?
     
  15. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.984
    Пол:
    Женски
    Форумов има многу членки и како што гледаш, поминале дел од нив низ истата болка.
    Но, дома ти и маж ти можете целосно да се сфатите, да си ја делите болката и тагата, зошто таа не е фиктивна, таа постои и колку да се избегнува темата, таа те јаде.
    И би те советувала да посетиш психолог или на некоја онлајн платформа да разговарате и двајцата со некој од нив и ради вас и ради ќеркичката.
    Жал ми е за твојата загуба.
     
    На 1209, SummerGirl и very sad girl им се допаѓа ова.
  16. sandza

    sandza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2019
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Moze 3 meseci cekavme za oficijalniot dokument, preku lugje vrski mi kazaa sto bilo pricinata za nekolku dena. Bese strukturna anomalija-dijafragmalna hernija. I pokraj toa pravevme kariotip i jas i soprugot, cvd za mutacii na imunologija, brisevi i dvajcata, TORCH, hemostaza i d-dimeri. Sega pred ovaa bremenost TORCH pred zabremenuvanje i brisevi a vo bremenost Nifty.
     
  17. very sad girl

    very sad girl Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram za informaciite
     
    На sandza му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sandza

    sandza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2019
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Nema na sto. Gospod da ti dava sila pobrzo da prebrodis. Ako nemas rizik faktor probaj pobrzo ne cekaj ko mene. I glava gore ima lugje sto ke se sitat na ova za zal. Mozebi gresam no jas imav takvo cuvstvo...Sega gushkaj si ja kerkickata pravete se sto dosega ne ste napravile.
     
    На very sad girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    1.760
    Пол:
    Женски
    Те читав и ме расплака... лани загубив јас бебе во 4ти месец, ќерка ми од тогаш со трауми е... направиси испитувања за мутации, кај мене обдукцијата покажа здрав женски плод, па после правев мутации испадна имам и сега од кога останав пак трудна годинава во јануар од прв тест на бременост сум со клексани. Се породив пред една недела здраво живо женско бебе... ќерка ми цела бременост ме прашуваше само дали ова ќе го родам живо... ти посакувам сила, ќерка ти до тебе да ти е најголема мотивација, 3 месеци дај си да закрепнеш и пробај пак... само тоа ќе те излечи верувај.. Јас имам две ангелчиња на небото и сега две до мене што спијат. Јас 6 месеци скоро не можев на себе да си дојдам.... можам да замислам на тебе како ти е... само верба и да не се откажуваш :l:
     
    На very sad girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. very sad girl

    very sad girl Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Zivi i zdravi da ti se dvete ❤❤ ete ti najdobro me razbiras kako mi e.tesko ostanav trudna i so kerkickata i sega so nerodenoto since posle 6 godini ama Gospod ako saka pak ke ne izraduva ako ne ke se tesime so kerkickata deka bratceto ne gleda od neboto.blagodaram na utesnite zborovi i sovetot.
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.