1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Го изгубив бебето во деветти месец...

Дискусија во 'Бременост' започната од ivanablazheska, 2 јануари 2015.

  1. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.156
    Допаѓања:
    46.951
    Пол:
    Женски
    Пред три години овој период кога јас бев бремена беше побарано истово, мене лошо ми влијаепе темава. Но, не сакаа да ја преместат со образложение дека тоа е дел од бременоста и уште плус некое дообјаснување на кое не се секавам точно да не нагагам сега.
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Ве замолувам да не ја полните темава со оф-топици, оставете ја на оние на кои им е потребна, ако ви создава стрес не ја отворајте. Каде и да се стави секако ќе излезе во нови мислења, има и други чувствителни теми и невидливи да ги направиме не можеме, а и не е во ред спрема оние на кои им се случило вакво нешто.
    Имате и опции да си надгледувате теми, можете да си ги маркирате само тие што ги сакате и да си отворате само во надгледувани теми.
     
    На Осе, piksooki, lovely12 и 11 други им се допаѓа ова.
  3. Flyfly90

    Flyfly90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Се извинуваме на оние кои ги вознемиривме.. Во моменти човек бара место каде ќе може да ја опише и сподели болката за која ни еден збор не е доволен. Јас никогаш додека бев бремена не ја погледнав темава а камо да сум ја прочитала можеби немаше да биде вака. Постојат и други теми кои предизвикуваат немир кај трудниците, но нели за тоа служат форумите, да споделиш искуство, да побараш мислење а во оваа тема да добиеш подршка и надеж за да продолжиш понатаму.
     
    На flower30, eli25, mariz и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @Meckicja Темата е и повеќе од жална, но навистина немаш потреба од таков коментар “да не осетиме на своја кожа”, затоа што овде пишуваат мајки кои што за жал ја осетиле на своја кожа оваа болка.
    Треба да им пружиме поддршка,изразиме сочуство за загубените бебенца, а не така ладно и себично да размислуваме и коментираме.
    Препрочитајте си го мислењето пред да го испратите, понекогаш може да предизвика многу негативни чуства кај другата страна.

    На вас мајки што сте го доживеале ова..
    Ќе ви посакам брзо опоравување и совземање, жалам за загубата и сочуствувам со вас:u:
    После дождот, нека ве огрее најсилното сонце,наскоро да си ги држите во прегратка вашите малечки, живи и здрави:hug:
     
    На flower30, Jana06, Nikajana и 9 други им се допаѓа ова.
  5. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Зашто мислеш себично си осетила ли на своја кожа па коментираш овде
     
  6. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Зарем треба да осетам за да коментирам???!!! :|:|
    Фала му на Бога, не сум осетила!
    Коментарот ти е недоличен!
    Пак ти е себично размислувањето!
     
    На buba4e89, sofi2107, ane.bella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ako ne ti cinat moite komentari imas ignore
     
  8. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    1.705
    Пол:
    Женски
    Со @Meckicja не се согласувам околу многу нејзини ставови, начин на комуникација и изразување, но овој пат не си во право. Дури и не си го пренела точно тоа што го напишала. Таа напиша "никој да не осети на своја кожа" што може да се протолкува како што една членка напиша "никој никогаш да не пишува на оваа тема". Со исто значење и двете: никој никогаш повеќе да не осети на своја кожа. Ајде може погрешно си ја разбрала, таа погрешно формулирала реченица. Ама во кој дел виде дека е "ладна"(бесчувствителна) и себична? :^)
    Многу работи не се убави во темава, ама не е убаво и така некого да посочуваш дека е себичен и ладен по ова прашање. Посебно ако не му ја знаеш приказната. Нели?

    Излишни се зборови кои можат да се кажат на темава.
     
    На buba4e89, happygirl, fina erika и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Nikajana

    Nikajana Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, edvaj sobrav hrabrost da pisam i da spodelam so vas... Bese moja prva bremenost,moja prva radost koja zavrsi tragicno bev presrekjna koga doznav deka sum bremena i da se bese dobro se do 31 nedela... pocnav da imam nekoe cuvstvo deka nesto ne e vo red... i da odev sekoj den kaj maticniot koj me ubeduvase deka se e vo red ,no za zas pogresi a negovata greska mi go odzede bebeto ... nejzinoto nevnimanie kostase eden zivot koj zavrsi pred da pocne .. a jas ostanav so bolka i prazi race... patam po moeto angelce❤ sekoj den se povekje i povekje boli... pominaa 4 meseci ama boli mn dusata mi e skrsena... stigna obdukcijata i izleze deka placentata se odlepila... a necustvitelnata doktorka ne go videla toa... sega sakam pak bebe no mnogu mi e strav... nekoj so slicno iskustvo i da mi kaze sto se bi trebala da ispitam
     
    Последна измена: 23 мај 2020
    На buba4e89, tina2018, piksooki и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Надежна

    Надежна Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2016
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Mila procitaj gi mojte mislenja na temava nanazad i kje vidis moj sovet,neeemoj nikako da go minuvas trnliviot pat sto jas go minav,nemoj! Taa depresija mi odzede godini,pa ja rodiv srekjata no seto toa navidum ne stresno sega mi izleguva na povrsina,znaci nikako nemoj da padnes vo deoresija i neka pominat 6 meseci odma da si zabremenis,procitaj me nanazad i kje vidis,a za se sto ti treba mozes i lp da mi pises,bidi silna se mojte zborovi,onie koi jas ne sakav da gi slusam a trebalo,gi mrazev tie so mi vikaa bidi silna no nikoj zlo ne mi mislel.Te gushkam najsilno na celiot svet dusho najmila i ti si jaka,nie sme borci :hug::hug::hug::l::l::l:
     
    На tina2018, piksooki и Nikajana им се допаѓа ова.
  11. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    За сите нас кои сме го изгубиле најмилото, Господ да ни даде сила да продолжиме колку можеме со животот!
    Споделетe искуства како сте го поминале тој тежок период, како ви помина наредната бременост?
    Секое мислење е добредојдено за нас! ❤️
     
    На flower30, Keri, lovely12 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Здраво. Многу е рано, но сакам да пишувам, сама сум во мометов, 5:36 часот наутро е. За 4 часа ќе ме пуштат од Гак. Си одам со празни раце, но искуство плус. Се породив царски во 39 недела, завчера. Дијагнозата на бебето ми беше дадена во 22 недела - hiatus hernia, кила на желудник или некои уште ја наракуваат и дијафрагмална кила. Половина од желудникот отишол над дијафрагмата и ми рекоа дека постои ризик да се развијат белите дробови и да го истурка срцето на страна. Но до сам крај на бременоста го следевме и си живееше здрав во мене. Срцето си чукаше, стигнав ете до 39, ме породија царски, живееше еден ден. Немав прилика да го допрам, ми го покажаа само на кратко кога го извадија од мене. Знаев дека ќе биде неопходно веднаш да го прегледаат. Го однесоа на детската клиника, таму однапред договоривме да бидат спремни. Морало да се оперира, органчињата биле изместени. И за жал, не ја преживеа операцијата.
    Стабилна сум и прилично јака, сакам така и да остане. Имам 30 години, млада сум и се надевам дека Господ ќе ми даде нова шанса. Добродојдени ми се убави мисли и совети за како побрзо и побезболно се поминува низ ваква загуба. Едвај чекам да го видам маж жи, да се гушнеме и заедно да зачекориме напред.
     
    На koritsaki, Mishela, *Amethyst* и 16 други им се допаѓа ова.
  13. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Плачам дур те читам. Остани силна, Кери. Многу ми е жал. Многу.
     
    На Martka, Keri и tina2018 им се допаѓа ова.
  14. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    ;(;(
    Тепение мила, Господ нека ти дај мн сила :u:
     
    На Keri, Nikajana и tina2018 им се допаѓа ова.
  15. KayaLena

    KayaLena Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    727
    Многу ми е жал, прими сочувство..Сега нема зборови што може да те утешат, сето ова мора да го изтагуваш, мора да помине време, ќе ги преживуваш сите моменти одново и одново, ќе ти се чини дека никогаш нема да помине. Но, како некој што пиминал низ слична ситуација, ти советувам, плачи секогаш кога ти ти се плаче, зборувај за него секогаш кога ќе имаш потреба и покрај тоа што околината често ќе се однесува како ништо да не се случило. Верувај, еден ден ќе стане се многу многу полесно, вистина е дека времето лечи. Вистина е и дека никогаш нема да сме исти, но ќе бидеме горди на себе со што сме се соочиле и сме излегле посилни. Од оваа дистанца, јас така се чувствувам. Наоружани со надеж и оптимизам ќе си ги дочекаме нашите rainbow бебиња. :hug::hug::hug:
     
    На Meckicja, Safira26, kikiritkaTa и 4 други им се допаѓа ова.
  16. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Ох Кери бре,а баш те читав пред некој ден колку беше среќна кога се породи;(;(.Нема утеха,ама биди силна ќе имаш пак бебче:hug::hug:
     
    На Keri и tina2018 им се допаѓа ова.
  17. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Те препрочитав неколку пати, ми дојде како шок, а пред некој ден кога пиша дека се породи, многу позитивна беше, не се ни насети дека нешто толку сериозно се случува. Дури се зачудив и дека си задоволна од ГАК и баш ја чекав твојата приказна. Не знам сега дали уште си под шок, доста храбро и силно делуваш. Можеби покасно ќе почне да излегува тагата од тебе. Дозволи си да излезе, да плачеш во прегратките на твоите сакани, на твојот сопруг на кој исто како тебе ќе му треба да се гушнете и да плачете заедно. И тој на свој начин ќе тагува што малку е поразлично од твојот начин, обидете се да се разберете меѓусебно. Нека излезе и тагата и лутината, се од твојот систем за после да бидеш уште посилна. Не држи во себе. Ова ви е тест, и личен и тест на вашата врска. Држете се заедно. Кога ќе помине малку време, гледајте да си го исполните времето со работи што сакате да ги правите, или одамна сте сакале да ги направите, нешто што ве исполнува. Сами ќе знаете кога ќе бидете спремни повторно да станете родители. Кога ќе се случи тоа ќе ви биде полесно да се сеќавате.Јас лично се тешам ( иако моето беше спонтан и не може баш да се мери со ова што вас ви се случува) дека бебето е ангел на многу поубаво место од ова и дека го чува братчето и еден ден, по многу години ќе бидеме повторно заедно. Како што пиша некој погоре, луѓето се малку чудни за вакви загуби, не знаат како да реагираат и често се прават дека ништо не се случило, не им замерувај. Тебе ти се доволни да бидат со тебе тие малку луѓе кои се твојата најголема поддршка низ животот. Многу ми е жал. Ти посакувам многу среќа :f:
     
    На Nikajana, Meckicja, Keri и 3 други им се допаѓа ова.
  18. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Година и пола помина од денот кога се породив. Гинеколозите тогаш ме тешеа дека подобро со време отколку да го гледам со мана. Сега ако тоа ти е некаква утеха колку толку води се од таа гледна точка. Јас сега така правам и се надевам за светла иднина. А нема ден да не помислам на тоа. Почетокот нон стоп. Неможев да го извадам од главата, од мислите, од срцето. Сега иако секој ден мислам сепак тоа е поретко и почнав и да живеам да се надевам да наоѓам и други занимации, сеуште не сум расположена како што треба, не сум насмеана на некоја шега од срце, се сум некако потиштена. Само биди храбра и издржи. Господ пак ќе ви даде здраво и живо бебе. Штом еднаш останеш бремена ќе рајѓаш. Ти посакувам се јајубаво во животот.
     
    На Meckicja, Keri, KayaLena и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Биди силна ,млада си ќе даде господ твоите раце да бидат полни да гушкаат .Ти посакувам среќа и сила да го поминеш тешкиов период:hug::hug::hug:
     
    На Keri му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kikiritkaTa

    kikiritkaTa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    354
    Многу ми е жал за твојата загуба мила. Прими најискрени сочувства од мене. Може прочита низ форумот, низ истото минувам секојдневно јас. Ја родив мојата Антониа, во 29+5 г.н. мојата прва среќа на 16.03, почина на 21.03, со царски рез. Деновите застанаа од тогаш, животот се смени. Се надевам на подобри денови. Утеха наоѓам во мојот сопруг, се молам ние да сме живи и здрави, за еден ден да се израдуваме. Поради царскиот рез, морам да почекам барем година, а тоа засега ми изгледа многу далечно.
    Но, ние ќе успееме, ќе бидеме среќни пак. Кога и да имаш потреба за муабет и поддршка, јас сум тука! Верувај, полесно е кога ќе ја споделиш тагата!:l:
     
    На Kallias2, mKdevojce, tina2018 и 8 други им се допаѓа ова.