Го изгуби ли факултетот своето значење?

Дискусија во 'Образование' започната од jasmin, 29 јануари 2010.

 1. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  388
  Факултетот денес се повеќе го губи своето значење.Се отворија факултети во сите градови,се запишуваат сите....не е како порано да има некој лимит туку колку кандидати има сите се примаат.Денес сите се академски граѓани,без оглед на тоа колку поседуваат знаеење,важно имаат диплома.Но факт кој најмногу ме иритира е тоа што сите се примаат на факултет,нема приемни како порано барем кај повеќето факултети,воопшто не се гледа просекот важно е само да се поднесат документите и примен си на факултет.Како така после неколку години сите се здобиваат со диплома,без разлика на вложениот труд.Изгледа парадоксот на ова време е :што повеќе академски граѓани,помалку знаеење.... :(
   
  На cresa-jagoda и simona19 им се допаѓа ова.
 2. verolinka

  verolinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  6
  ^Тоа што се отвараат факултети во сите градови до некаде е позитивно од таа гледна точка дека не секој може да си дозволи да учи во Скопје.Но,сепак не сум за да се отвараат во секој еден град!
  Инаку да,секој се запишува...Некој што едвај ја минеле годината се запишуваат на факултет и тоа на оние потешките.Не е само да се потполни бројот на студенти,а да нема ни малку квалитет.
  Сметам дека треба да постои одреден критериум за запишување на факултет.
  А инаку мислам дека е позитивно тоашто воведоа пракса на факултетите.Според мене она што сме го научиле теоретски,ќе научиме да и да го применуваме.Џабе ќе ја знаеме теоријата,кога нема да знаеме да ја примениме!
   
 3. Lady.D

  Lady.D Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  8
  И ја мислам дека го губи значењето и тоа како! Па луѓе бе јад ми е што се наоѓам мегу луѓе што немаат општа култура...Нешто што крајно ме жифцира е кога ќе слушнам некое лице со звање студент (академски граѓанин) да му се обрача на професор со ТИ...
   
 4. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.023
  Јас мислам дека го губи се повеќе и повеќе постепено.. порано поим ми беше мене факултет си викав вауууу ова мора да си со сите 5ки да влезеш некогашна едвај 3ка денес е чиста 5ка во средно, и затоа полесно и се влага на факултет.Мислам дека прво средното го изгуби своето значење како поим а потоа и факултетиве, сите професори со спуштени критериуми, учебниците се се помалку обемни, полесни за разбирање..А денес особено со отварањето на приватниве факултети секој што не би влегол на државен може да заврши приватен да си купи диплома фактички :/ И сите ќе бидеме еден ден високообразовани луѓе кој чесно кој со купена диплома и пак нема да биде тоа-тоа..НЕ ми се допаѓа ова во никој случај зошто не е во квантитетот на образовани луѓе, во квалитетот е! Така мислам јас.
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.474
  Нашата држава прави факултетот да го губи своето значење.
  Од една страна пропагира - Знањето е сила, знаењето е моќ, од друга страна гледаш секакви неписмени со основно и средно вработени на некои фини позиции со една убава месечна сума личен доход, од трета страна - 98% од студентите се на факултет.
  Оди најди им НЗС.

  Лично до мене, ДА, кога сум напи*дена и страшно нанервирана си викам што ѓубре си мори тутурко, гз да си избришам со тебе и да те џитнам, но миг потоа се смирувам зашто секако ќе одев на факултет и секако ќе го завршев.
  Дали тука ќе се цени или не, многу ми е гајле, јас си го ценам, мој труд, мој напор, моја мака.

  Факултетот е скалило погоре, сосема поинаков свет, различни луѓе, реткост е, но се наоѓа по некој професор со кој може да се дискутира, да се дебатира, да го смени вашиот поглед на гледање на некои работи, да се размислува во сосема поинакви насоки, и таквото искуство е бесценето.
  Секако тоа нема да се случи со пиење кафе + трач со комшивките.

  Никакви лепачи на плакати, полтрончиња и гзолижачи никогаш нема да ме разубедат да си се откажам од дипломата и да речам дека нема вредност, ниту потреба.
  Секој за себе, јас сум одбрала така и си го почитувам изборот.
  Знаењето и квалитетот кога-тогаш ќе испливаат на површина, а дипломата е билетот за влез.
   
  На eliesaab, FBI и LivingGlam им се допаѓа ова.
 6. Pelikuna

  Pelikuna Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  1.961
  Допаѓања:
  2.021
  Незнам дали го има изгубено своето значење,секој со својата срека ама знам дека братучед ми 7-8 години одкога има завршено факултет за царина и си седи дома и ги менува пелените на своето дете,исто така и други кои ги познавам наместо да работат она кое го завршеле работат на машини за 6000 од утро до мрак.
  А имам и професор на факултет кој си нема појма од предавање,сакам да кажам дека кога и да му постават прашање тој го бара одговорот од книгата.Смешно.

  А и да ја имаш дипломата а си никаков во душа се ти е џабе зошто може да те засрами и некој со гимназиско образование.Денеска и неписмени одат на факултет.
   
 7. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.463
  Не само дипломата за завршен факултет, туку и онаа за магистер или доктор на науки. Страшно.
   
 8. Evaaa11

  Evaaa11 Активен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  177
  Пол:
  Женски
  • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
  kje gubi koga pocnaa site so prepisuvanje i so plakanje ili vrski da zavrsuvaat fakultet za edna mocana diploma koga kje odat na rabota odma kje vidat sto maslo se
  sramota za cel obrazoven sistem vo drzavata skoro , Osven Medicina Praven i Ekonomski So Elektro Finki drugive fakulteti se se ebi veter mn se ner vaka Zalno e ili site da pominuvame lesno ili nieden
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.348
  Допаѓања:
  6.661
  Пол:
  Женски
  Го изгубија значењето и факулетите и дипломите до кои е многу лесно да се дојде ако имаш длабок џеб.

  Инаку тој што си учел, си знае само неможе да напредува од тие со купените дипломи кои му го зимаат работното место.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.