1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Го сакам мирисот на...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од DAngel, 8 август 2011.

 1. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.918
  Сите имаме некој мирис што ни враќа убави спомени, што не разнешнува и опива, што не враќа во детсвото или на момент не праќа во некој далечна земја од соништата, некој мирис што кај нас буди посебни чувства. Кој е за вас тој мирис?

  Еве ќе почнам јас:
  Го сакам мирисот на свежо косена трева.
  Го сакам мирисот на расцветани багреми.
  Го сакам мирисот на борова шума.
  Го сакам мирисот на колачиња кои се печат во шпоретот.

  Ако е дупла, клуч :wasntme:
   
  На ladyVintage, Chocolate.me и sesilija им се допаѓа ова.
 2. feminna09

  feminna09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  14
  Ванилаааааааааа,бензиииин и нафталин :?: :)
   
  На Hygieia му/ѝ се допаѓа ова.
 3. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Го сакам мирисот на море и јаготки :l:
  мммм.....
   
 4. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.555
  Го сакам мирисот на море
  го сакам мирисот на пролет, на свежо косена трева
  го сакам мирисот на утринско кафе
  го сакам мирисот на него :inlove:
   
  На Milan444 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lovemebaby

  lovemebaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  174
  Го сакам мирисот на:пролетно утро
  Го сакам мирисот на:вкусен појадок/ручек
  Го сакам мирисот на: свежо овошје
   
 6. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Го сакам мирисот на бебчињата...секогаш убаво мирисаат, мали, нежни, мили суштества...ги мирисаш и се топиш.
  Го сакам мирисот на тазе мелено кафе..
  Го сакам мирисот на ванила..
  Мирисот на лубеница...
  Мирисот на утрото после врнењето снег..
  го сакам мирисот на косена трева..
  го сакам мирисот на рузмарин..
  мирисот на скара..
   
  На Elmasa, cresa-jagoda и JustSimple им се допаѓа ова.
 7. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Во Сенки, Менка рече - мирисот на печените пиперки и на липите, двата најубави мириса кои можат да постојат.
  Не можам повеќе да се согласам со неа.

  Го сакам мирисот на печените пиперки, особено во септември.
  Го сакам мирисот на липите во јуни.
  Го сакам мирисот на ванила, ме тера да се чуствувам меко и заносно.
  Го сакам мирисот на морето измешан со мирисот на кокосовото млеко за сончање.
  Го сакам мирисот на свежо мелено кафе - убивам за таа арома.
  Го сакам мирисот на пластични работи - ме потсетува на Југопластика и времето кога одевме таму за да ми купи тато душек и гума за пливање, а јас се губев помеѓу тие пластични работи и душкав.
  Го обожавам мирисот на бензин, ме потсетува на бензинските на кои застанувавме во ниедно време во ноќта. Ме потсетува на нашите долги, редовни патишта секое лето.
  Го сакам мирисот на нова книга. Секогаш кога купувам книга, скришум го нурнувам носот помеѓу страниците и силно вовлекувам како наркоман. Нема поубаво од мирисот на свежо купена книга која едвај чекам да ми ја стават на книжарскиот кантар и да ја купам.
   
  На Nigredo Odor, Someonespecial, kankus и 8 други им се допаѓа ова.
 8. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  14.457
  Допаѓања:
  95.092
  Пол:
  Женски
  Го сакам мирисот на липите во јуни во Скопје особено затоа што пред зграда имам полно липи и багреми па кога ќе отворам прозор цел стан ми се полни со таа преубава рома.
  Го сакам мирисот на јоргован, ме потсеќа на детството и на јоргованот кај баба ми во двор.
  Го сакам мирисот на мелено кафе, ама онај мирис што се добива кога се мели во оние стариснките рачни мелници за кафе.
   
 9. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.830
  Пол:
  Женски
  кафе
  трендафили
  боја што се суши
  чоколадо :inlove: :*
   
  На Elmasa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Го сакам мирисот на липи , го сакам Скопје кога мириса на липа, одам со носето кренато нагоре и уживам. Но сепак мирисот на свеж јоргован ми е незаминлив, мммммм.
  Meлено кафе мх мх, во Солун има цела улица каде мелат кафе, поминувањето покрај неа е уживање, но и не мора да е мелено кафе, јас го обожавам мирисот на свареното турско кафе, пред да се напијам секогаш го мирисам :wasntme:
  Го сакам септември, месецот на зимниците, го сакам тој мирис на пиперки, домати, мирисот на слатко посебно од сливи, дури и мирисот на киселкастите зимници го обожавам.
  Го сакам и мирисот на бензин, но не на секој, сеуште не распознав кој бензин го сакам :lol:
  Го сакам мирисот на мојата соба по една целодневна генералка, мирис од политура, завеса со омекнувач, свеж воздух, би го рекла мирис на чистота!
  Го сакам мирисот од скари за прво мајските празници, како душкало сум, месарче големо.
  Го сакам мирисот на мојот гел за туширање и млеко од мед и млеко, совршена комбинација, ми доаѓа да се изедам тогаш :D

  И за крај го сакам мирисот кога ќе поминам покрај Седмица и Вили :rofl:
   
  На Lolita5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.111
  Допаѓања:
  107.080
  Пол:
  Женски
  Го сакам мирисот на спалната на моите. Ретко влегувам :nod: :shake: , обично за да пророшкам по книгите на татко ми или материјалите за шиење на мајка ми. Таа соба ми има посебен, недефиниран мирис, различен од мирисот на се останато. Не знам зашто, но, најдобрите идеи ми доаѓаат во таа соба :wasntme:. Инспирација ми се сите нивни џинџурии, костими, миксот на нив двајца и се нивно, подредено, како што татко ми сака, па поместено, како што мајка ми сака и повторно вратено на првото место на тате од кој друг ако не тате.
  Го сакам мирисот на недела. И тоа е единственото нешто, што го сакам во тој ден. Тоа ми е најмиризливиот и највкусниот ден од седмицата. Саде мириси и вкусови уште од рани зори. Мирисот на омекшувач. Бидејќи недела е ден за перење на сите гревови :wasntme: . Стартува уште во 6 часот, некогаш и порано. Мирисот на ванила, чоколадо, рум и ораси... тазе испечените колачиња за да тргне мрзата со блажко. Мирисот на пита со спанаќ и сирење, попрскана со вода, веднаш штом ја извадила мајка ми од рерна... тоа е оној момент на жуборкање и испарување на водата од тестото. Првиот бран мириси на испечено тесто со се на него, додека се пече пицата за Добро утро на брат ми. Мирисот на стасано тесто и чиста крпа од селското лепче на мајка ми. Мирисот на весници распостелани врз масата пред ручек (само тој ден татко ми поправа :D). Мирисот на ноќта наспроти понеделник, бидејќи е мирис на пуканки, сончоглед и кикирики (гледаме филм, не не вознемирувај! :!: ).
  Мирисот на моето животинче, кое ги собрало сите мириси од секое ќоше во куќава, од прашинките и паужинките на терасата на која се валја на сонце, од земјата од цвеќињата на мајка ми, што ги раскопува за да и покаже како се сади цвеќе :wasntme: ... и најубавиот мирис, нејзиниот величествен здив, кој може да те усмрти за една секунда. Ништо страшно, јас го преживувам секое утро, секој ден, пошто така се поздравуваме МЈАУ! во фаца под нос да ти направи треба, иначе не си нејзин и она не е твоја.
  Мирисот на смрдливите автобуси на Скопје го сакам. Тоа ми е уште едно место за инспирација. Некогаш и непотребно се возам чисто да мирисам и да зјапам во луѓе и приказни :D така што не е баш непотребно де.. но ајде. Мирисот на летните девојки :P тогаш поизразени ми се нивните мириси, свежо измиена коса, мирисот на лосион за тело, летни парфеми... Мирисот на Кеј и Вардар заедно.... на снег и какао, дожд и кафе, портокали и јогурт (мојата канцеларија) :wasntme: јаболки, сиренце и трева.
   
  На Suhan, unique123, The.Fame.Monster и 6 други им се допаѓа ова.
 12. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  го сакам мирисот на пролет
  го сакам мирисор на плажа
  го сакам мирисот на канела
  го сакам мирисот на лубеницата
  и не ми текнува (ако ми текне ќе допишам) :D
   
 13. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  1.661
  Пол:
  Женски
  Го сакам мирисот на добар машки парфем :inlove:
  Го сакам мирисот на бензин, боја што се суши, на Киндер Буено чоколадцата... :P
  Но најмногу сакам кога ќе го отворам прозорот од мојата соба, ќе го погледнам моето најмило Скопје со сивите облаци над него и го вдишувам мирисот на дождот :wasntme:
   
  На Sienna му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.918
  Мхм, мхм... Токму овој мирис ми беше инпирација за темата. По целодневно чистење пропаднав во мирисот на свежо обоени ѕидови, политура, омекнувач. А уште кога ми одблесна последниот сончев зрак од светнатите прозорци... Ех, убавини...
  И сакам да шетам после краток пролетен дожд, тој прекрасен мирис што го има воздухот, свежина што се шири насекаде, посебно кога поминувам покрај липата пред комшиите. Ех, колку ми фали липата што ја имавме во двор кога бев мала.
   
 15. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Го сакам мирисот на море и млеко за сончање. :inlove:
  Го сакам мирисот на дожд и свежо косена трева.
  Го сакам мирисот на бензин.
  Го сакам мирисот на ванила-повеќе од сите други мириси! :inlove:
   
 16. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.817
  Го сакам мирисот на моето бебе, најубавиот мирис на планетата :inlove: . И потоа мирисот и на сите други бебиња. Го сакам мирисот на син ми кога наутро ќе ме гушне уште нерасонет :inlove: Мирис кој ми ја буди насмевката :)
  Го сакам мирисот на печените пиперки, додека се печат, но и после. И не само затоа што обожавам да ги јадам.
  Го сакам мирисот кога ќе влезам дома кај моите.
  Го сакам мирисот на воздухот кога после дооолгата зима доаѓа пролет.
   
 17. minne-mouse

  minne-mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  536
  Го сакам мирисот на море/езеро
  Го сакам мирисот на пролет
  Го сакам мирисот на липи
  Го сакам мирисот на добарр мажки парфем
  Го сакам бебешкиот мирис
  Го сакам мирисот на јаготки
  Го сакам мирисот на кифилињата кога се печат
  Го сакам мирисот на зачинети чипси :lol:
  Го сакам мирисот на косена трева.....
   
  На Bright му/ѝ се допаѓа ова.
 18. BurstBerry

  BurstBerry Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  1.444
  Го сакам мирисот на бебињата,мирисот на море и на млеко за сончање, мирисот на печените кифлички,на ново купената книга...и највеќе од се го сакам мирисот на запалено чкорче :inlove:
   
 19. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.409
  Допаѓања:
  20.889
  Пол:
  Женски
  Свежо мелено кафе. Најубаво!
   
  На Milan444 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.588
  Го сакам мирисот на
  - печени пиперки
  - мирисот на дождот
  - блек ап
  - убав машки парфем
  - топли печени кифлички
  - мирисот на јоргован
  ...