1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Градежен факултет

Дискусија во 'Образование' започната од solzuska, 7 јули 2011.

  1. Assassin

    Assassin Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    11
    Хвала и се извинувам што изнервирав некој :D
     
  2. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Може ли некој да ми каже кои предмети се учат на конструктивна насока?
    И што после можам да работам со овој факултет?
     
  3. Kalia

    Kalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    26
    Градежниот конструктор има знаење, смелост, но и привилегија да создава и да му дава димензија на времето и просторот во кое живее. Конструктивната насока ги едуцира идните градежни конструктори и ги поттикнува нивните идеи во насока на проектирање и градење на објекти кои ќе го подобрат квалитетот на секојдневното живеење.
    Дела на градежниот конструктор се: станбените објекти, индустриските објекти, објектите за спорт и култура (стадиони, спортски сали, базени, театри, кина, музеи, изложбени павиљони), мостовите, вијадуктите, водните кули, резервоарите, силосите и др.
    На конструктивната насока се изучуваат теоретските и практичните проблеми на проектирањето, градењето, одржувањето и ревитализацијата на армирано-бетонските, челичните и дрвените конструкции, но и специфичните проблеми на геотехничкото и асеизмичкото инженерство, следејќи ги притоа новитетите во компјутерското проектирање и во индустријата на градежни материјали.
    ...ова е од страната на гф
    од предмети имаш математика, физика, статика, јакост, градежни материјали, технологија на бетон, механика на почви, геодезија, механика на флуиди, челични конструкции, армиранобетонски конструкции, патишта, железници...... не ми текнуваат баш сите
     
  4. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    ^ Го имам прочитано ова веќе.
    Ама ме интересира како што ќе можам да се вработам после со овој факултет? На какви работни места?
    И колку отприлика се движат платите за тие професии...
     
  5. Kalia

    Kalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    26
    дефинитивно ќе треба да си ги извалкаш нозете во кал :) на почеток, по дипломирање можеш да црташ арматурни планови, челик нешто, после некое време можеш, со искуство, да станеш надзор, да ја надгледуваш работата на некој објект, да бидеш проектант . . . . . за плата.... не знам точно да ти кажам...на почеток околу 15 000..... за надзор околу 25 000... ако не планираш многу да си активна и сама да бркаш работи и проекти не очекувај многу пари...
     
    На Ognenija му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Assassin

    Assassin Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    11
    Оти толку многу малку платени? Ама самостојно ако работиш, знам во фирми многу ги плаќат оти тешко е да се најди квалитетен инжињер.
     
  7. Sunshine99

    Sunshine99 Активен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    сакам да ве прашам,четврта година сум и сум некој наводно иден студент на градежен.Знам дека се многѕ бара математика,не сум некој талент но не ми иде лошо математика.Ги знам предметите на градежен и сум свесна дека е тежок. Има некој да ми каже како идат таму работите дали е нешто премногу тежок доколку не си некој добар математичар итн :)
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Па, не дека оние кои не се добри математичари и физичари не успеваат на факултетов, а и општо на техничките факултети, ама сепак според мое мислење - што не мора да е точно, ама сметам дека држи вода - не можете да бидете добри инженери ако не ви одат математика и физика.
    Исто како да се запишувате на Ликовна Академија, а не ви оди цртањето.
    Сепак нели, цврсто сум убедена дека важи изреката оти талентот е 1%, а останатото е 99% напорен труд и работа.
    Со континуирано учење и вежбање - се постигнува. :)
     
  9. lana.del-rey

    lana.del-rey Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.300
    Архитектура и Геодезија

    Што мислите вие,која е поубава професија од овие две, архитектура и геодезија? Јас мислам дека за една девојка и жена дека е подобро архитектура,но каде да се запишам јас кога ке дојде време? :) И двете ме влечат и убави и поретки професии се.. :)
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Не би рекла дека се поретки - во последно време сè почесто се запишуваат студенти на архитектура и геодезија.
    Не се раководи според тоа дали професиите се актуелни или добро/лошо платени или пак машки/женски. Гледај тоа што ќе го одбереш да те влече и да ти биде интересно и најважно - да имаш желба да го учиш.
    Мислам дека и двете опции се добри и изборот ќе биде твој, па би ти предложила да си се преиспиташ самата себе што сакаш да бидеш во иднина и да ги разгледаш предметите и на двата факултети, па и да прашаш некој студент кој веќе се запишал на некое од двете.
     
  11. DarlingAngel

    DarlingAngel Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Планирам годинава да се запишам на конструктивна насока, на страната на факултетот го сретнав ова:
    Студиската програма по градежништво по моделот 3+2 ќе започне со реализација од учебната 2013/2014 година.

    ГРАДЕЖНИШТВО 3+2 (од септември 2013)

    да замолам ако може да ми појасните што значи ова :)
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Тоа значи дека трите години ти се додипломски студии, а оние +2 ти се постдипломски со чие завршување ќе се стекнеш со звањето магистер.
     
    На DarlingAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tara-IBV

    Tara-IBV Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Планирам да се запишам на насока геодезија.....затоа сакам да се распрашам нешто повеќе...какви се професорите.....дали има мн цртање.....? Според новава програма во првиов семестар има само два задолжителни предмети.....:)
     
  14. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Да не знае некој дали има приемни на градежен? :?:
     
  15. DarlingAngel

    DarlingAngel Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Нема приемни на градежен, на архитектура само :)

    А инаку 96 поени не се лоши за на конструктивна насока, така? :D
     
  16. milichkaa

    milichkaa Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    12

    Воопшто не ти се лоши поените :)
     
    На DarlingAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DarlingAngel

    DarlingAngel Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    А имам тука идни колешки? :D
     
  18. milichkaa

    milichkaa Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    12
    Имаш :D :D
     
    На DarlingAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. frofce

    frofce Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    imas imas :D... samo me buni deka e so 3 god -.-
     
  20. DarlingAngel

    DarlingAngel Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    ќе зимаме +2 за магистер :)
    на кој смер ќе одиш?