1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Градежен факултет

Дискусија во 'Образование' започната од solzuska, 7 јули 2011.

  1. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.747
    Конкретно кој смер те интересира?
     
  2. hamstika

    hamstika Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    9
    Градежништво. Ако е многу тешко тоа Геодезија ќе земам.
     
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Не се работи за тоа колку е тешко, туку што повеќе те интересира и што всушност сакаш да бидеш. Конструктивната насока и Геодезијата се две различни нешта.
    И двете се тешки, патем, нека не ве млатат со тоа дека наводно Геодезија било полесно од другите насоки. Не би рекла дека е така.
     
  4. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804

    Се согласувам со Mishela. Првин, секој смер од Градежен факултет е посебна катедра, посебни професори и една цела наука. Па така, градежништвото, геодезијата и геотениката, па ајде и архитектурата (бидејќи е во иста зграда со градежен факултет и голем дел мислат дека тоа е нешто исто, или барем слично), се сосема различни факултети.

    Сродни факултети се, и секој си има своја тежина. Кога поаѓаш на технички факултет, мора да бидеш сигурен дека навистина сакаш да го студираш тоа, оти во спротивно ќе се откажеш после првиот семестар.

    Било кој смер од Градежен и да одбереш, мора да имаш во предвид дека не е само да седнеш и да научиш, треба многу повеќе од тоа, како што е редовноста на предавања и вежби, како и изработување домашни, семинарски, проекти, елаборати...
    И не, воопшто не е лесно, туку си треба континуитет, редовност и посветеност, кои се разбира даваат позитивни резултати. :)
     
  5. hamstika

    hamstika Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    9
    Има некој/а што студира геодезија?
    Се мислам помеѓу градежништво и геодезија, не знам што да студирам..
    Геодезија полесно ли е? Дали со три години можеш да се вработиш и како што? Или треба + 2 год како на правен факултет на пример..
     
  6. BettyBoop-007

    BettyBoop-007 Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    54
    како што е спомнато и погоре секој смер си има своја тежина, за разлика од градежништво геодезија е полесно, имаш повеќе време и помалку обврски
     
  7. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.595
    Допаѓања:
    13.290
    Пол:
    Женски
    Дали некоја што студира Геодезија може да ми пише во ЛП? :)
     
  8. kiko95

    kiko95 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    moze li nekoj da mi kaze za smer hidrotehnika :)
     
  9. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.747
    Ако сега се запишуваш бираш меѓу градежништво, геодезија и геотехника.
    После трета година, се делат значи мора на тие мастер да се запишеш +2 год. и тогаш бираш конструктивна, хидротехника или патишта и железници.
    Дотогаш сите учите исти предмети. Ова е ново од лани воведено.

    Од постари колеги имам слушано дека е тешко, а и мал број на студенти се, барем тие постарите околу 10тина во генерација дали се, зашто многумина се откажуваат.
     
  10. kiko95

    kiko95 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    imam zavrseno sredno ekonomsko na koj smer bi bilo najdobro da se zapisu :D
     
  11. hamstika

    hamstika Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    9
    Значи со три години не си ништо?
    И на геодезија како одат предавањата по цел ден како што имам слушнато или..? Ајде израдувајте ме :(
     
  12. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.747
    Е тоа не можам да ти кажам јас. Не е работата што мислиме ние тука на форумов, туку каде ти се пронаоѓаш, кое повеќе те влече.

    Со економско познавам луѓе што се на факултетов и супер им оди, ама си ‘‘жртвуваат‘‘ некои работи за да го постигнат тоа. Најмногу зависи од тебе дали си спремен да го учиш тоа, дали се пронаоѓаш во тоа. Не само дека е просперитетен па, ајде сега.
    И не, не е лесен било кој смер.


    Не знам кое звање го имаш со завршени три години на градежништво, а со три години геодезија си геометар(геодетски техничар) и немаш право на приватна фирма, печат и потпис на тоа што си го работел. Работиш за друг.
    На мастер добиваш назив геодет ( геодетски инженер)
     
  13. hamstika

    hamstika Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    9
    Некој ако се запишува на Градежен (Геодезија) нека ми пише лп. :)
     
    На Bube.96 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. lokni4ka4

    lokni4ka4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    7
    Дечки јас веке се пријавив електронски на градежен факултет, ај кој се пријавил или планира да се пријаве нека ми пише во порака да се запознаеме :D
     
    На Bube.96 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bube.96

    Bube.96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Ako ima nekoj sto e na geodezija moze da mi objasni sto kako odi na fakultetot ??
    Planiram da se zapisam.. treba veke da podnesam elektronska prijava ama ne sum 100 % sigurna
    Imam zavrsenos sredno ekonomsko ke mi bide tesko da se vklopam ? i kolku studenti ima vo edna generacija od prilika...
     
  16. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Некоја што студира Геодезија ако може да ми пише ЛП ? :$

    И тука да прашам значи прочитав дека прва година прв семестар се учи Математика и тука завршуваш со матемтика,понатака наредните години нема.
    Е сега прашањево ми е,другиве предмети што се има ли нешто слично како математика решавање задачи комплицирано ова она дали е многу тешко.Гледав изборни предмети имаш Основи на информатиката(вака мислам дека беше :?: ) и Веб дизајн,едни од многуте ги видов овие два,што според мене не се баш толку тешки предмети а и другите онака од читање не ми гледаат за тешки освен Нацртна Геометрија.Ме интересира за другите како е општо дали е тешко? И дали со многу труд вложен во учење можеш да успееш да завршиш?
    Значи спремна сум да учам но дали е тешко? Дали може да се научи,а притоа имаш само мало основно познавање на математика?


    Однапред благодарам.
     
  17. nelisumsrce

    nelisumsrce Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    9
    Pai jas planiram tuka da se zapisam od koga ke zavrsam so sredno ama ima vreme uste 2god :)
     
  18. vanilla.95

    vanilla.95 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Ако има некој што е веќе студент на Градежен-Геодезија, ако може нека ми пише во ЛП, да ми каже како стојат работите, пред да ја донесам конечната одлука.
     
  19. hamstika

    hamstika Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    9
    Да прашамм, можеби не е ова за овде но сепак итно ми е..
    Има ли некоја овде што планира да студира на Градежен факултет и сака да седе во стан близу до Градежен факутет. Ако има, нека ми пише лп да се договориме.
     
  20. Bibii18

    Bibii18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    19
    Девојки има ли некој што планира да се запишува на Геодезија??...Доколку има некоја што студира на геодезија...ако може да ми пише во лп малце повеќе за тој смер =) Поздрав