1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Градина

Дискусија во 'Дом' започната од Ivu4, 23 мај 2011.

 1. Ivu4

  Ivu4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  41
  Се надевам не ја сместив во погрешно.. -.-...
  Еве сакам да зборуваме за градината дали во дворот имате градина и како ја одржувате(цвеќињата и тревата).
  Јас во дворот имам градина и многу ми е убавка јас не се грижам за неа но и полевам на цвекињата вода :$ :lol: Големка е и има разни цвекиња (од трендафили па до незнам што... ) и палма во сред ја немам сликано,но вие доколку имате дајте слика да ја видеме вашата :)
   
  На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
 2. lovely91

  lovely91 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.223
  Допаѓања:
  2.579
  Пол:
  Женски
  Интересна тема :)
  Мене терасата дома ми е како градина,исто и дневната :lol: кога ке имам повеќе време ке сликам.... факт е тоа дека сите дома сме љубители на цвеќиња и кој ке стигне ги налева со вода и ги чисти :lol:
   
 3. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.264
  Пронајдов некои идеи за уредување, но ве молам ако имате нешто, споделете.
  Навистина ми се потребни некои убаво уредени градини или некоја идеја за уредување, пример за цвеќиња и нивна комбинација :$ .
   

  Прикачени фајлови:

  • BabsonEstate-330.jpg
   BabsonEstate-330.jpg
   Големина на фајлот:
   58,3 KB
   Прегледи:
   2.955
  • blog1.jpg
   blog1.jpg
   Големина на фајлот:
   93,7 KB
   Прегледи:
   2.956
  • bridge_over_2t1d.jpg
   bridge_over_2t1d.jpg
   Големина на фајлот:
   111,7 KB
   Прегледи:
   2.952
  • garden_roses.jpg
   garden_roses.jpg
   Големина на фајлот:
   95,2 KB
   Прегледи:
   2.950
  На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  Дома имам голем тревник и во него повеке врсти палми и разни овошќи :)
   
 5. Andzelika

  Andzelika Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  176
  Ние имаме така поприлично голема градина и буквално цело време само нешто додаваме, садиме(цвеќиња, дрвца, зимзелени грмушкасти растенија :) ). Тоа ни е релаксација. Ама животинките по двор прават ршум, ама ако не се они како би вложувале повеќе и повеќе во градината :rofl:
  Мм е задолжен за тревата и нејзиното косење, потшишување на живата ограда и интересинте зимзелени дрвца( туи, борчиња).

  Јас сега почнувам да го учам цвеќарството. Претходно сум немала некоја желба за цвеќиња, ама сега неможам без ново цвеќенце низ двор.
  Омилен дел на сите им е големиот летниковец и ѕиданата скара, летно време големиот базен од кај пластичарите :inlove:

  Нас дворчето ни е нешто слично на ова

  [​IMG]

  [​IMG]

  А во план ни е да го средиме вака(за едно 3-4 години) -

  http://www.gradina.bg/uploadfiles/produ ... ukt_bg.jpg
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  имам градина со цвеке и ја обожавам .......просто ме релаксира :) :)
   
 7. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
 8. anastasceto

  anastasceto Активен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  6
  јас имам голем двор и летото кога ке дојде сеам различни цвекинја и како градина ми е дворот
   
 9. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  :f: мојот двор го средуваа од една фирма за градинарство и го направија прекрасен заличе на градина,има голем тревник и на делови има направено како помали градини,највеќе го сакам јаворот црвен изгледа многу убаво во пролет,а во лето има виолетови цвекинја по камењата што ползат(незнам како се викаат) сега само сето тоа треба добро да се одржува :)
   
 10. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
 11. Mini-Mouse

  Mini-Mouse Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.439
  Пол:
  Женски
  Нашиот двор е прилично голем но запоставен. Знам дека одзема многу време но не и кога ви причинува задоволство и на некој начин релаксација.
  Би сакала да имам летниковец кој нуди многу практични можности за негово користење, претставува и прекрасен украс на дворот. Исто така би сакала и во негова близина да има соѕидано скара каде што би уживале со нашите најблиски.
   

  Прикачени фајлови:

  • letnikovec1.jpg
   letnikovec1.jpg
   Големина на фајлот:
   39,3 KB
   Прегледи:
   1.056
  • letnikovec3.jpg
   letnikovec3.jpg
   Големина на фајлот:
   29,1 KB
   Прегледи:
   1.053
  На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.588
  Уф, јас сум опекана да имам градина.
  Не знам како е тоа изводливо, кога не сакам да живеам во куќа, ама ете - сакам и градина и бавча. :D
  Логично, нема што. :lol:

  Баба и дедо имаат мало викендиче, ко печурка некоја е, поголем дел од земјата е бавча, некогаш ми е мерак повеќе да ја гледам неа, отколку цвеќињата.
  Имаме патлиџани, младо кромитче, пиперчиња и јаготки.
  Летно време одиш и си кинеш свежо, нема нешто поубаво, мераци.
  Имаме и по некое дрвце, вишна, круша, јаболко, имаме и смоква и сливи.
  Мал дел е посветен на цвеќињата, веднаш до влезот, глетката со патлиџаните е позади. :lol:
  Изборот на цвеќиња се вика - што ми дала комшивката, зашто сите коренчиња се од Рајна, Перса, Трајанка итн.

  Што се однесува до градина, би се задоволила со уредно потшишана трева и некое масиче и столче.
  Што поненатрупано, тоа подобро.
  Тук-таму по некое цвеќенце, иако сакам повеќе да е зеленило, одмор за очите.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Леле, изгорена сум за градина и бавчиче.
  :(
  Си копкаш, си го одмараш мозокот, се печеш на убавото сонце, вистинска релаксација.

  Имаме еден плац, и е празен засега, ама во план сме да насадиме некое дрвце, со време, додека се решиме да градиме нешто, веќе ќе имаме доволно високи дрвца за сенка. :D
   
  На ibanez му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mini-Mouse

  Mini-Mouse Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.439
  Пол:
  Женски
  Трендафилке можеш прво да почнеш со разубавување на балконот па после фати се за бавчата. :D

  Знаеме дека со поставувањето на неколку саксии со засадени цветчиња може многу да се постигне за изгледот на балконот/дворот, како и засадување на разни видови растенија- садници.


  Досега моите градинарски способности ги искажував само на фб играјќи фарма. :D
  Има толку креативни идеи по интернетов па планирам некоја да реализирам.
  Доколку имате вишок чинија која ви е распар можете многу креативно да ја искористите ->
  Слични вакви имам видено само место саксија цвеќето им беше засадено во трупче и многу штосно доаѓа.
  И прва колона, 2ра слика комшијата има и планирам да му го украдам кај и да е :devil:
   

  Прикачени фајлови:

  На Crna Dama и Trendafilka им се допаѓа ова.
 14. connie

  connie Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  204
  [​IMG] :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
   
  На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
 15. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Бидејќи живеам во куќа имам градина и големи балкони. Оваа година се зареков да ги разеленам балконите (градината со зелена трева, трендафили, кали и божури е под надзор на свеки, таму не е мој ресор). Вчера баш тоа правев цел ден :) . Си отидов на пазар си купив жардињери, саксии, цвеќе и зимзелени дрвца. (Онака успат да Ви кажам дека во Тинекс-денес видов се најевтини жардињери 55 ден а јас по 100ден ги платив :devil: на пазар.)
  Експириментирав па ќе видиме што ќе биде. Туку некој да не има некакво искуство со оние цвеќиња што се сеат од паковање од земјоделска аптека? Гледав преубави има цвеќиња и таму.
  Ајт ако се прифатат ќе сликам и ќе ви покажам што бидна од мојата градина :)
   
 16. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.653
  Мината есен си го средивме задниот двор, во едниот агол има мала градина со многу растенија, дрвца, жбунчиња, во другиот агол е ѕиданата скара со простор окулу неа доволно за да се стави помала маса и 2/3 столчиња, за скараџијата да замези и пивне нешто.
  Во остатокот од дворот има неколку овошни дрва за сенка, а на средина фонтана. Фонтаната е од камен, како и целата површина од дворот е прекриена со ситни камења, освен делот окулу скарата, таму е цемент. Таму гледа задната тераса и на неа карши фонтаната имаме голем чадор и гарнитура (маса и фотељи) од бамбус.
  Мал рај е дворчево, уживанција е...

  Предниот двор наскоро планираме да го средиме, но само трева, грмушки рози и две зимзелени дрвца.
  Мали се дворчињата но може да изгледаат убаво само треба да се вложи труд и пари секако.

  Ај можда ќе ви поставам и слики понатака да видите каде ние уживаме.
   
 17. PetraPanka3

  PetraPanka3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  432
 18. Mini-Mouse

  Mini-Mouse Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.439
  Пол:
  Женски
  Дали знае некој како се викаат оние цвеќиња што ги има во ресторанчето на плоштад карши Тренд терасата ?! :wasntme:
  Многу ми се свиѓаат и сакам да купам ама не знам од каде, ваљда по земјоделскиве аптеки може да најдам.
  Слично како овие растат ..
   

  Прикачени фајлови:

 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330

  Колку што гледам на оваа втора слика такви вчера зедов од Веро во Веро центар ама само бели имаа. Ако си во можност отиди и види (1 пакетче 49ден ;) )
   
  На Mini-Mouse му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.795
  Допаѓања:
  52.814
  Мислам дека се питунии (петунии) незнам точен назив, малце се поскапи од обичната петунија, и мислам дека се поситни во цветот, а стварно се преубави. (првите, вторите незнам кое цвеќе се). Ние имавме, ама не ни успеаја, се исушија за брзо време :/