1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Градина

Дискусија во 'Дом' започната од Ivu4, 23 мај 2011.

  1. stefibt

    stefibt Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Vsusnost sakam da prasam ama neznam kade i kako :) :$ Nova sum na forumov :D Zagrizena za mojata orhidea,za vikendot ne bev doma pa i staviv povekje voda i sega e ovenata,cvetovite i ispadnaa.Shto da pravam?Mozam nekako da ja vratam vo zivot?
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  2. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.171
    Кога ќе пораснам ќе се вработам. :D кога ќе се вработам ќе си направам куќичка. Кога ќе имам куќичка ќе си создадам зеленило. :rofl: Бипити, бапити, бум и пиф, паф, пуф.
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      27,3 KB
      Прегледи:
      392
    На Antebellum и do-re-mi им се допаѓа ова.
  3. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
  4. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Минатата недела посеавме трева,ама еве до денеска 8 дена и никако да никне ;( Мм рече дека земал некоја универзална,дури и поскапо ја платил демек најдобра била.
    Совет некој чаре? Имате ли вакво искуство...

    Инаку постапката за садење е следнава: убаво ја истапка земјата со ваљак,ја посеа тревата и одозгора стави пак мал слој земја(му реков јас да не става,ама ете не ме послуша!) и ја напрска со вода.
     
  5. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    ^ треба да се стави земја одозгора сосем малку, за да не летне семето од ветрот. Кај нас исто така е садена. Е сега, има различни типови на трева - некоја се сади на есен, некоја на пролет, оти на некои семиња им е потребно да „презимат“ т.е да ги фати мразот убаво за да никнат наредната година. А некои пак се садат во рана пролет и никнуваат за некое време (овие месеци некаде). Исто има и трева која е за сенкасти места и трева за сончеви места. Кај нас ја рамневме земјата прво, после ставивме песок мал слој за да стои порамна, па ја навадивме со ситен распрскувач и посеавме, па ставивме така сосем мал слој на земја одозгора и ја навадивме пак и сама си се израмни од водата. Тревата така убаво никна некаде за недела и пол, после нагло почна да расти. Ние имаме од онаа трева што расте како на поголеми џбунчиња и ја косиме со косалка на 2 недели во лето и есен само, веќе три години ја имаме. Најубаво да појдиш и да прашаш од кај што ја купил татко ти каков тип на трева е таа и кои услови и се потребни и ако го чуваш паковањето, провери како била со рок на употреба, оти продаваат и стари семиња кои имаат поминат рок .. мене така ми продадоа семиња за цвеќиња, за жал 2те паковки ги прегледав од ко ги отворив.. па сега пазам многу кога купувам. Поздрав ;)
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.708
    Допаѓања:
    4.580
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.Мене ме интересира дали некој има во дворот магнолија дрво па да ми каже детали за садење.И ако знае да каже каде можам да најдам да си купам .
     
  7. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Ние си имаме многуу разни цветови,трендафили,два големи травника и во едниот имаме фунтана и многу си го сакам дворчето 8)
     
  8. kristince51

    kristince51 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.021
    знаете ли некој како се праави ова [​IMG]
     
  9. Paolita

    Paolita Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми предложи некои цвеќиња да засадам во мојата градина. Ќе одам утре во расадник па да знам што да барам. Инаку сакам некои да ми цветаат цело лето и така ниски да се а убави.
     
  10. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60

    Пркосот е убаво цвеке. Расте одприлика 10 цм и цело лето цвета (разни бои цвета), зиме се сушат и пролет повторно само никнува и многу е лесно за одржување. За расадување е многу лесно, неколку ке искинеш и ќе ги насадиш и они сами после пуштаат корени, доволно е две три да насадиш после сам никнува одоколу и се шири. Јас дома имам во саксија ама една пријателка има во двор насадено и многу убаво изгледа.
    Еве како изгледа
     

    Прикачени фајлови:

    На sleepingbeauty, Crna Dama, Paolita и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Прекрасно. Благодарам RHS и јас барав предлози, за малку и ќе пишев (за одгледување во саксија). :) А, има потреба oд заштита (и каква) од инсекти штетници или е посилно цвеќе... како и самото негово име (пркос)? Инаку преубаво е, се вљубив од сликиве. По формата ми наликува на булка и на лале во исто време. :)
     
  12. RHS

    RHS Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    60

    Нема потреба да го заштитиш од инсекти, и многу е лесна за одржување. Мене лани мајка ми ми даде и зимава што помина се исуши и ја оставив цела зима така саксијата со земја ама не очекував дека пак ке никне, и кога гледам пролета пак никна и се наполни цела саксија. :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Супер. Штета што не сите имаме можност да го одгледуваме во градина...
    Благодарам.
     
  14. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    17.156
    Пол:
    Женски
    Живеам во куќа и го средивме конечно дворот и градината, јас имав преубава замисла (според мене). :lol: Арно ама, не ми се поклопија замислите со тие на мајка ми. Го унакази паркчето, не ми се излегува во двор. Нашла некои старудии кои се пред распаѓање во старата куќа на прабаба ми, не знаев дали да се смеам или да плачам кога ги донесе. :) Залудно ја убедував да не ги става, инает невиден е. А па мене ми вели - Кога ќе си имаш своја куќа, тогаш мести си по твој вкус, мене вака ми е убаво. :!: И ги стави, ја потсеќале времето кога била мала и на баба ѝ. :lol:


    А мојата замисла беше нешто во овој стил. И изводливо беше, имавме и материјал и се. Ама тоа е, ќе ми остани идејата за мојот иден двор. :lol:
     

    Прикачени фајлови:

    На Crna Dama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. misperfekt

    misperfekt Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    31
    Мене ми се баш свиѓа само тие двете столчиња да биле малку поголеми
     
  16. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    17.156
    Пол:
    Женски
    Имаше уште две поголеми, ама уште тие фалат... :lol:
     
  17. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Здраво, ми треба помош околу уредувањето на градината. Немам голема градина но сакам да има цвеќиња кои цветаат поголемиот дел од годината, а може и наизменично едни да цветаат а други не и така, ама проблемот е во тоа што не знам какви цвежиња да засадам и кога е најдобро време да го сторам тоа. Акоможете да ми дадете совети би ви била многу благодарна.
     
  18. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    8.460
    Dazey, во секој случај пролетта е најприкладна за садење цвеќиња во градина, и тоа е најдобро да го направиш во втората половина на април. Избор имаш голем, а во моментов ми текнува на следниве: џунџуле, сардела, меден цвет,воденче, газанија, вербена.. Сите овие цветаат до касна есен, некои растат високо, некои се пониски (лазат), зависи каква замисла имаш такви и посади си. Еве ти и некои сликички:
     

    Прикачени фајлови:

    • dzundzule1.jpg
      dzundzule1.jpg
      Големина на фајлот:
      23,8 KB
      Прегледи:
      117
    • gazanija2.jpg
      gazanija2.jpg
      Големина на фајлот:
      30,6 KB
      Прегледи:
      120
    • meden_cvet2.jpg
      meden_cvet2.jpg
      Големина на фајлот:
      15,2 KB
      Прегледи:
      119
    • vodenka2.jpg
      vodenka2.jpg
      Големина на фајлот:
      21,2 KB
      Прегледи:
      122
    • sardela.jpg
      sardela.jpg
      Големина на фајлот:
      9 KB
      Прегледи:
      118
    На Orthophill и Dazey им се допаѓа ова.
  19. Andemona

    Andemona Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    2.495
    Пол:
    Женски
    Еве ги моите нови есенски цвекиња во малата заградена градина
     

    Прикачени фајлови:

    На Crna Dama, Bozica1980 и Elena69221 им се допаѓа ова.
  20. barbiegirl.24

    barbiegirl.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Имам тревник, над него киви и баш убаво изгледа. Исто така има засадено многу цвеќиња, летниковец декориран со саксии цвеќе.