1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Град што би го посетиле на еден ден

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tanjamm, 4 ноември 2016.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Дајте предлози за град во Македонија што може на еден ден да се посети и има што да се види. Корисно би било и да се пише колку чини билетот и во колку има автобус од Скопје за викенди.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Ајде девојки дајте сугестии за вашите градови.
     
  3. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Bitola,Prilep,kumanovo
     
    На rose60 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  4. lovely97

    lovely97 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    9.087
    Пол:
    Женски
    Крушево, Струмица, Струга, Прилеп, Гевгелија.
     
    На rose60 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Bitola ili Prilep
     
    На rose60 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.426
    Пол:
    Женски
    Охрид, Струга, Кратово, Крушево... за билети и превоз на www.sas.com.mk
     
    На Acka22, Petra777 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  7. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Па... Крушево
     
    На Acka22 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  8. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Сегде сум била, ама би отишла пак накај дебар-маврово (сега зимо супер за скијање)

    Да се бира мкд град друг офф
    Немам некои желби.
    Љубителите на ПП дојдете ќе пиеме кафе чаршија ,превоз за прошетка во ПП имате и со бесплатниот воз кој поаѓа од Битола ,крајна станица Скопје, минува низ ПП ,Велес и околните села успат, и обратно ,имате на нет за возовите термини да не ги пишувам тука. Од секој град има каде што има возови, секоја трета и прва недела , брзиот воз се доплаќа 50 ден со резервација барем плаќаш знаеш дека секако ќе си седниш :D Така да користите возовите барем за прошетка до одреден град, за среќа нас Бт Велес Ск ни се погодија супер новите возови,ем вц има нема да се стегаш.. Во автобус додека застани на пауза охоо ...
    За среќа кумановци се усреќија и на нив брз воз па може да шетате и уживате, помалите места сеуште се служат со старите возови со купе ама барем има превоз.
    Користете шетање додека има бесплатни возови :) Зошто да плаќате пари кога може бесплатно 2 пати во месец.

    И исто би сакала да отидам пак Охрид но тоа пак следната год за на одмор.
    И крушево исто иако е мал град ,сепак има што да се види.
     
    На molikaMk, Tanjamm и jasbi им се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.745
    Пол:
    Женски
    Јас сум од Битола и на лето градот е многу разигран, не дека сега не е ама посебно го препорачувам на лето, а имам потекло од Крушево, и го препорачувам целосно градот, особено зимно време. :$ Обично моето лето го врвам Охрид, така да го препорачувам целосно и него. Убав град е дури и зимно време, не е само за шлапкање газ во вода, има многу поќе од тоа во тој град.
    Многу места сакам низ земјава, ми се бендисале сум била, ама прво вака да пробам туристи кај мојте да си земам, да не ме карат. :lol: Мал мајтап. За цени секогаш провервам на интернет пред да одам, никогаш не сум знаела цени. Многу ми се допаѓа западна Македонија, неодамна бев со мајка ми на мало спријателување да се шетниме и повеќе преферирам мали селца, мирна атмосфера наместо големи градови па го препорачувам тој предел, мирен, ми се допадна ама баш многу. :inlove:
     
    На kjukli, Tanjamm и fallenangel им се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Според мене Струмица
     
    На Tanjamm и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  11. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Oхрид, Струга, Битола , Крушево...
     
    На Tanjamm и fallenangel им се допаѓа ова.
  12. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Гевгелија, Струмица и Битола.
     
    На Acka22, Tanjamm и rose60 им се допаѓа ова.
  13. busavobebe

    busavobebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    833
    Пол:
    Женски
    Охрид, Струмица, Крушево, Гевгелија
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Охрид сакам да го посетам за жал се немам време и ова лето кога бев македонија таа недела врнеше и не ми се одеше на дожд.

    И после ми фалат само тетово и гостивар да прошетам од македонијава.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  15. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Берово
     
    На Acka22 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  16. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Струга :) Прекрасен град :) :inlove:
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Кој може да се вози бесплатно во возовите и како да се резервира и доплати за брз воз? А да, и еднаш дневно одат? Јас според распоредов што го најдов на страната многу е без врска, после пладне се трга од Скопје, а сабајлечки од другиот град..
     
  18. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Бидејќи јас од ПП често одам накај Ск , чекам сабајле ,тргнат е од БТ стасува во Пп во 6 без 5, тргнува во 6 точно наутро, се доплаќа 50 ден. Одиш на тоа и бараш карта со повратна и плаќаш 50.
    Има и во 13:25 тој не се доплаќа. И Во 19:20 не се доплаќа, следен во 21:25 се плаќа 50ден.
    И накај 3 мислам наутро беше тој не се доплаќа.
    Од Скопје за назад има повеќе ,но јас досега си доаѓам од таму во 17 часот тој се доплаќа, во 20 и неш тој не.
    А за викендот за пензионери се плаќа нормално,освен за студентите секој четврток им е нив знаеш тоа, јас извадов легитимација со сликичка и обичен ден кога се возам плаќам околу 150 ден карта повеќе се исплаќа, а и одам поради детево дека возот има вц , а во автобус треба да чекаме да застани до пауза за до вц. Малку се измешани на страната , имаа пропуст овај месец , третата недела беше бесплатна , петок сабота, а неделата ги зафркнаа рекоа наредено им било да прекинат и пола останаа без воз, бидејќи некои немаа пари за карта, затоа пред секое качување во воз се прашува дали има измени и дали ќе важи до недела ,бидејќи не кажуваат.
    Секоја прва недела и трета се бесплатни,секој четврток е за студенти а недела за пензионери, тие ги преместуваат , зависи месец колку недели фаќа може да биди 1вата бесплатна да се падни во 2ра недела
     
    На theowndemon и kjukli им се допаѓа ова.
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Би сакала да ги посетам Берово и Битола . Во Битола сум била на екскурзија еднаш у основно , ама ми се допадна градот и би го посетила пак , Берово до сега не сум била , па ако има некоја феминка од тој крај , да сподели што да посетам задолжително таму за да не биде " вти , вти , вти , и се на исто место излегуваш " :D
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Би ги посетила Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово, Тетово, Гостивар, Кавадарци... За следната авантура најверојатно ќе биде Струмица, Гевгелија или Кавадарци, ептен го имам удрено меракот на Струмица и Кавадарци да ги посетам. Но, лошото е што во кој и град што сум го посетила, ко изгубено сум се чувствувала, не дека можеш да се загубиш во било кој град во Македонија, но бидејќи сме биле две другарки, одиш прв пат на непознато место со ограничено време и не знаеш каде да отидеш. Сме се шетале ко штуки, помини на истото место 100 пати, на таксито ќе му речам да ме однесе во центар или до некој кафич што го имам слушнато, и ќе се тупнеме таму, ќе утепаме 2 саати, ама тоа можам и во Скопје да правам, не ми е тоа поентата да седам на кафе во друг град. Би сакала да познавав по некој во секој град во Македонија, што си ги знае сите местенца во својот град, па да ме прошета, да ми покаже интересни места, знаменитости, па тек после во некој добар кафич да седнеме.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.