1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Град што би го посетиле на еден ден

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Tanjamm, 4 ноември 2016.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.551
  Допаѓања:
  10.651
  Дајте предлози за град во Македонија што може на еден ден да се посети и има што да се види. Корисно би било и да се пише колку чини билетот и во колку има автобус од Скопје за викенди.
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.551
  Допаѓања:
  10.651
  Ајде девојки дајте сугестии за вашите градови.
   
 3. biGirl

  biGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.118
  Допаѓања:
  2.917
  Пол:
  Женски
  Bitola,Prilep,kumanovo
   
  На rose60 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 4. lovely97

  lovely97 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2016
  Пораки:
  710
  Допаѓања:
  9.087
  Пол:
  Женски
  Крушево, Струмица, Струга, Прилеп, Гевгелија.
   
  На rose60 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 5. LanaSGirl

  LanaSGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  1.116
  Пол:
  Женски
  Bitola ili Prilep
   
  На rose60 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 6. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.693
  Допаѓања:
  73.678
  Пол:
  Женски
  Охрид, Струга, Кратово, Крушево... за билети и превоз на www.sas.com.mk
   
  На Acka22, Petra777 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 7. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.178
  Пол:
  Женски
  Па... Крушево
   
  На Acka22 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 8. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.753
  Пол:
  Женски
  Сегде сум била, ама би отишла пак накај дебар-маврово (сега зимо супер за скијање)

  Да се бира мкд град друг офф
  Немам некои желби.
  Љубителите на ПП дојдете ќе пиеме кафе чаршија ,превоз за прошетка во ПП имате и со бесплатниот воз кој поаѓа од Битола ,крајна станица Скопје, минува низ ПП ,Велес и околните села успат, и обратно ,имате на нет за возовите термини да не ги пишувам тука. Од секој град има каде што има возови, секоја трета и прва недела , брзиот воз се доплаќа 50 ден со резервација барем плаќаш знаеш дека секако ќе си седниш :D Така да користите возовите барем за прошетка до одреден град, за среќа нас Бт Велес Ск ни се погодија супер новите возови,ем вц има нема да се стегаш.. Во автобус додека застани на пауза охоо ...
  За среќа кумановци се усреќија и на нив брз воз па може да шетате и уживате, помалите места сеуште се служат со старите возови со купе ама барем има превоз.
  Користете шетање додека има бесплатни возови :) Зошто да плаќате пари кога може бесплатно 2 пати во месец.

  И исто би сакала да отидам пак Охрид но тоа пак следната год за на одмор.
  И крушево исто иако е мал град ,сепак има што да се види.
   
  На molikaMk, Tanjamm и jasbi им се допаѓа ова.
 9. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.177
  Допаѓања:
  152.842
  Пол:
  Женски
  Јас сум од Битола и на лето градот е многу разигран, не дека сега не е ама посебно го препорачувам на лето, а имам потекло од Крушево, и го препорачувам целосно градот, особено зимно време. :$ Обично моето лето го врвам Охрид, така да го препорачувам целосно и него. Убав град е дури и зимно време, не е само за шлапкање газ во вода, има многу поќе од тоа во тој град.
  Многу места сакам низ земјава, ми се бендисале сум била, ама прво вака да пробам туристи кај мојте да си земам, да не ме карат. :lol: Мал мајтап. За цени секогаш провервам на интернет пред да одам, никогаш не сум знаела цени. Многу ми се допаѓа западна Македонија, неодамна бев со мајка ми на мало спријателување да се шетниме и повеќе преферирам мали селца, мирна атмосфера наместо големи градови па го препорачувам тој предел, мирен, ми се допадна ама баш многу. :inlove:
   
  На kjukli, Tanjamm и fallenangel им се допаѓа ова.
 10. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.051
  Пол:
  Женски
  Според мене Струмица
   
  На Tanjamm и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
 11. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.045
  Пол:
  Женски
  Oхрид, Струга, Битола , Крушево...
   
  На Tanjamm и fallenangel им се допаѓа ова.
 12. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  16.147
  Гевгелија, Струмица и Битола.
   
  На Acka22, Tanjamm и rose60 им се допаѓа ова.
 13. busavobebe

  busavobebe Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2015
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  833
  Пол:
  Женски
  Охрид, Струмица, Крушево, Гевгелија
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 14. EminemsGirl

  EminemsGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2016
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.163
  Пол:
  Женски
  Охрид сакам да го посетам за жал се немам време и ова лето кога бев македонија таа недела врнеше и не ми се одеше на дожд.

  И после ми фалат само тетово и гостивар да прошетам од македонијава.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 15. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.819
  Допаѓања:
  49.750
  Пол:
  Женски
  Берово
   
  На Acka22 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 16. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  1.157
  Допаѓања:
  6.335
  Пол:
  Женски
  Струга :) Прекрасен град :) :inlove:
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kjukli

  kjukli Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  3.057
  Допаѓања:
  28.609
  Пол:
  Женски
  Кој може да се вози бесплатно во возовите и како да се резервира и доплати за брз воз? А да, и еднаш дневно одат? Јас според распоредов што го најдов на страната многу е без врска, после пладне се трга од Скопје, а сабајлечки од другиот град..
   
 18. rose60

  rose60 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2015
  Пораки:
  923
  Допаѓања:
  2.753
  Пол:
  Женски
  Бидејќи јас од ПП често одам накај Ск , чекам сабајле ,тргнат е од БТ стасува во Пп во 6 без 5, тргнува во 6 точно наутро, се доплаќа 50 ден. Одиш на тоа и бараш карта со повратна и плаќаш 50.
  Има и во 13:25 тој не се доплаќа. И Во 19:20 не се доплаќа, следен во 21:25 се плаќа 50ден.
  И накај 3 мислам наутро беше тој не се доплаќа.
  Од Скопје за назад има повеќе ,но јас досега си доаѓам од таму во 17 часот тој се доплаќа, во 20 и неш тој не.
  А за викендот за пензионери се плаќа нормално,освен за студентите секој четврток им е нив знаеш тоа, јас извадов легитимација со сликичка и обичен ден кога се возам плаќам околу 150 ден карта повеќе се исплаќа, а и одам поради детево дека возот има вц , а во автобус треба да чекаме да застани до пауза за до вц. Малку се измешани на страната , имаа пропуст овај месец , третата недела беше бесплатна , петок сабота, а неделата ги зафркнаа рекоа наредено им било да прекинат и пола останаа без воз, бидејќи некои немаа пари за карта, затоа пред секое качување во воз се прашува дали има измени и дали ќе важи до недела ,бидејќи не кажуваат.
  Секоја прва недела и трета се бесплатни,секој четврток е за студенти а недела за пензионери, тие ги преместуваат , зависи месец колку недели фаќа може да биди 1вата бесплатна да се падни во 2ра недела
   
  На theowndemon и kjukli им се допаѓа ова.
 19. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.792
  Допаѓања:
  24.998
  Пол:
  Женски
  Би сакала да ги посетам Берово и Битола . Во Битола сум била на екскурзија еднаш у основно , ама ми се допадна градот и би го посетила пак , Берово до сега не сум била , па ако има некоја феминка од тој крај , да сподели што да посетам задолжително таму за да не биде " вти , вти , вти , и се на исто место излегуваш " :D
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 20. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.407
  Допаѓања:
  6.009
  Би ги посетила Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово, Тетово, Гостивар, Кавадарци... За следната авантура најверојатно ќе биде Струмица, Гевгелија или Кавадарци, ептен го имам удрено меракот на Струмица и Кавадарци да ги посетам. Но, лошото е што во кој и град што сум го посетила, ко изгубено сум се чувствувала, не дека можеш да се загубиш во било кој град во Македонија, но бидејќи сме биле две другарки, одиш прв пат на непознато место со ограничено време и не знаеш каде да отидеш. Сме се шетале ко штуки, помини на истото место 100 пати, на таксито ќе му речам да ме однесе во центар или до некој кафич што го имам слушнато, и ќе се тупнеме таму, ќе утепаме 2 саати, ама тоа можам и во Скопје да правам, не ми е тоа поентата да седам на кафе во друг град. Би сакала да познавав по некој во секој град во Македонија, што си ги знае сите местенца во својот град, па да ме прошета, да ми покаже интересни места, знаменитости, па тек после во некој добар кафич да седнеме.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.