1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Граматички и правописни грешки на феминки

Дискусија во 'Канта' започната од confused, 15 јули 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. confused

  confused Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  322
  Здраво Феминки. Веќе подолго време размислував да отворам ваква тема. Имено, читајќи низ форумов не можам а да не забележам колку многу феминки прават грешки од различен тип, пишувајќи на својот мајчин јазик. Во оваа тема би сакала кога некоја феминка ќе направи грешка, да и биде посочено, се со цел за во иднина и феминката да научи и форумот да стане попријатен за читање.
  Важно: темава се разликува од таа за правопис, каде членките се несигурни околу некој збор или правило па си прашуваат. Овде се корегираат грешки за кои е очигледно дека феминката не знае како правилно се применуваат или пишуваат.
  Верувале или не, сретнав зборови од типот:
  Пантоломи, страм, базент, ќечап, девојќи, гревота и многу други од кои за мене најпоразителни беа Маќедонија и маќедонски.
  Уште една напомена. Мислењата напишани на дијалект нека не бидат посочувани овде, тоа ќе си го средат модераторите ако мислат дека има потреба и дека членката го крши правилото за пишување на македонски литературен јазик. Исто и грешките направени од брзање.
  Еве јас ќе почнам:
  Есперанса777 во психологија-совети, пишува воздраст, наместо возраст. Тинкербел ја прави истата грешка во повеќе наврати, исто и Хипстер и доколку пребарате воздраст во пребарувачот ќе ви извади цели 14 страни каде овој збор бил напишан погрешно.
  Јазикот е наше најголемо богатство. Да го зачуваме.
   
 2. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.829
  Пол:
  Женски
  Би сакала да додадам сфатив, а не сватив :)
   
  На confused му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.764
  Сето ова зависи од дијалектот збунетка :D (не се ама..)

  А инаку незнам зошто било потребно да се отвори тема за ова ? :?:
   
 4. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.280
  Фрлам презир на темава.
  Што има да не интересира кој колку записи има доколку во пребарувачот за мислења го пишеме тој и тој збор.
  Луѓе сме, некогаш сме сентиментално врзани за некои зборови, некогаш околината те навикнала да ги говориш на тој начин, па што.
  Еве на пример мајка ми секогаш вели халусцинира, не вели халуцинира и кога ќе ја прашам зошто? Ми вели поинтересно и звучело.
  Мене, пофино ми е да напишам незнам отколку не знам (а така е правилно), па ќе ве замолам да напишете цел пост во чест на мојот ќеиф.
  И не заборавајте во пребарувачот на мислења да проверите колку пати погрешно сум го пишала. :!:

  п.с. чинам имаше некоја тема за правопис. ;)
   
  На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.764
  Потполно се сложувам. Има многу луѓе околу мене кои ги имам приметено некои зборови ги кажуваат неправилно или чудно,но така се навикнати а знаат дека е погрешно. Прв пример сум јас. Знам дека правилно е "сфатив" но јас сакам да викам "сватив" оти така ми е поубаво и незнам...едноставно така. :)
   
 6. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.280
  Чекај да избројам колку пати грешно си го применила. :D
   
  На ariela09 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. confused

  confused Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  322
  Девојки, ќе ве замолам да се воздржите од иронија и подсмевање. Благодарам за мислењата, но да почекаме дали ќе им се допадне на другите членови. Ако не, ќе биде заклучена без многу полемизирање и филозофирање.
   
 8. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.764
  Њама проблем :D
   
  На francais му/ѝ се допаѓа ова.
 9. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.280
  Користиш дијалект! (мислам..)
  Ако не е дијалект, бугаризам е, сигурно!
   
 10. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.764
  Извињавај :(
   
  На francais му/ѝ се допаѓа ова.
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.583
  Допаѓања:
  59.413
  Пол:
  Женски
  Нема потреба од темава, само ќе се повторува со правопис, таму веќе се коментираат овие грешки. :)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.