1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гранџ

Дискусија во 'Музика' започната од fairytale, 29 јули 2010.

 1. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Гранџ е поджанр на алтернативен рок. Гранџот се појави во средината на 1980-тите, во американската држава Вашингтон, особено во областа Сиетл. Инспирирани од хардкор панк, хеви метал и инди рок, гранџ генерално се карактеризира со многу искривени електрични гитари,јаки рифови, гитари, контрастна динамична песна, и исполнета со текст.Текстовите се типично исполнети со гнев, фрустрација, досада, тага, страв, и депресија, чувства кои се присутни кај адолесцентите. Многу гранџ музичари своите кариери ги имаат започнато како тинејџери. Меѓутоа текстовите се должат и на други фактори, како што се сиромаштија, неудобност со социјалните предрасуди, и генерално разочарување со состојбата во општеството.

  Дали имате слушнато за:
  Nirvana
  Alice In Chains
  Nickelback
  Pearl Jam
  Soundgarden
  Smashing Pumpkins
  The Melvins
  Hole
  Creed
  Puddle Of Mudd
  Live
  Stone Temple Pilots??
   
  На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.945
  Слушам, од мала. Уште бев петто одделение кога бев запознаена одлично со ликот и делото на Курт Кобеин и сите текстови напамет.
  Само имам една забелешка...
  Hole, Puddle Of Mudd немој да ги ставаш во ист кош со Нирвана.
  Прво Хол затоа што јас верувам дека фронтменката на групава го уби кралот на гранџот. И не постои жива сила што може да ме убеди во спротивното. Нека има и 10 000 проштални писма ако сака.
  Puddle of Mudd имаа само една идиотска песна ако се сеќавам добро нешто со She f*ckin' hate me беше.
   
  На blaa, Rose96, IndieGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Не можам да ги поделам на убихци и убиени. Можеби многу ја критикуваат но искрено мене песните ми се закон. И тоа што се за на исто место со Nirvana се ;) И тие гранџ и овие :) И не знам зошто се збуни за Puddle of Mudd а за Creed и Nickelback не. И тие не се чито гранџ туку пост-грaнџ. Правецот кој се појави во средината на деведесеттите, со искористување на звуци на гранџот но со повеќе комерцијално прифатлив тон. Исто и Foo Fighters се во нив. И Three Days Grace, Nickelback, Staind...
   
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.165
  Допаѓања:
  26.945
  Toа дека и нирвана се гранџ и Хол се гранџ нема никаква врска. Спореди ги Дип Парпл со некои што се нарекуваат рокери ќе видиш енормна разлика. Тоа што Хол се декларираат како гранџ на сметка на туѓа слава па мене воопшто не ми се допаѓа. Искрено, да не беше Курт некој ќе ги слушаше Хол ?
  Колку за споредба да видиш дека не е исто.
  http://www.youtube.com/watch?v=T3nCI_9uQfI
  http://www.youtube.com/watch?v=O3dWBLoU--E
   
 5. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  :rock: Ги слушам Nirvana понекогаш а исто и Nickelback а Hole така така... понекогаш :D
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.507
  Браво за темата!

  Е сега!

  Ги имам слушано Nirvana, Pearl Jam (најмногу!), Alice in Chains, Soundgarden, и Staind ако се смета за гранџ група. Како и да е, мерак ми е да ставам некој легендарни песни:

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/K0CP9RVvm_4&amp;hl=en_US&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/K0CP9RVvm_4&amp;hl=en_US&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/tPIwsAW2Q0w&amp;hl=en_US&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/tPIwsAW2Q0w&amp;hl=en_US&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/vohRMsqV4yM&amp;hl=en_US&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/vohRMsqV4yM&amp;hl=en_US&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

  И секако сите останати песни од албумот Ten! Иначе, текстовиве им се ептен психолошки...

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/wRSNm3pr100&amp;hl=en_US&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/wRSNm3pr100&amp;hl=en_US&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/5gHiR1xeOSs&amp;hl=en_US&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/5gHiR1xeOSs&amp;hl=en_US&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

  <object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/NMV4cDOWZZ4&amp;hl=en_US&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/NMV4cDOWZZ4&amp;hl=en_US&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

  <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/qiSkyEyBczU&amp;hl=en_US&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/qiSkyEyBczU&amp;hl=en_US&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
   
  На Black.Beauty и cvekje13 им се допаѓа ова.
 7. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
 8. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.690
  Nirvana, Alice In Chains и Pearl Jam се врвот според мене. :)
  Многу ги почитувам Нирвана. Омилен албум ми е Nevermind, а како песни би ги издвоила :

  http://www.youtube.com/watch?v=TTRXzkRis-s

  http://www.youtube.com/watch?v=R0AqE9dapV0

  http://www.youtube.com/watch?v=3fIqq5XVFKQ

  http://www.youtube.com/watch?v=hTWKbfoi ... ure=avmsc2

  Од Алис ин чејнс омилен албум ми е Tripod, а песни легендарната „Heaven beside you“, „Man in the box“ и „Again“.

  Прл Џам : „Just breathe“, „Lаst kiss “ и „Black“
   
  На Philosopher и fairytale им се допаѓа ова.
 9. Ket.Rin

  Ket.Rin Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2011
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  970
  На Philosopher му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cvekje13

  cvekje13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  34
  многу ги сакав nirvana и alice in chains понекогаш сеуште ги слушам :)
   
 11. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  706
  обожавам гранџ. Поготово Нирвана , Алис ин чејнс , Прл Џем , Темпл оф д дог и Стоун темпл пајлтс :)
  Нирвана можам да ги издвојам како наај омилени. И јас верувам дека Кортни глупавата го убила Курт. Многу го сакам Кобејн :inlove:
   
  На maja.kostovska му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.571
  Јас бев тинејџер во 90-тите и многу сакав да ги слушам Прл Џем, текстовите на песните се преубави.
  Нирвана беше група која дефинитивно го одбележа тоа време и беше невозможно да не се знае и сака некоја песна во тој период.
  И не знам дали припаѓаат на Гранџот како правец но јас сакав да ги слушам и Рејџ агеинст д Машин.
  Иако не би можела да кажам како моментално ги слушам редовно, сепак со задоволство ги слушам понекогаш и се сеќавам на времето кога сум била тинејџер и на својата бунтовност и обидот да ја доживеам и сфатам нивната бунтовност и гнев. Беше убаво да се изнаиграш на оваа музика, толку многу негативни вибрации се исфрлаа.
   
  На lolyta777, Wild.Child и Phyramide им се допаѓа ова.
 13. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.789
  :rock:

  Што да кажам повеќе отколку што беше кажано? Да, јас сум дете на 90те и гранџот беше мојот храм во кој ги лечев моите болки.

  Мислам дека скоро и да нема човек од моја генерација а да не ги слушал Pearl Jam, Nirvana, Stone Temple Pilots, Alice in Chains, Soundgarden...
  Епа јас не само што ги слушав, јас ги обожавав(м) Pearl Jam особено оваа песна. Сеуште се ежам кога ќе ја чујам.
  http://www.youtube.com/watch?v=MS91knuzoOA

  http://www.youtube.com/watch?v=qM0zINtulhM
  А со оваа се труевме буквално кога имавме 14 години. Ја излижавме касетата, Басф, ТДК што и да беше, битно ја излижавме. Колку само ова носталгично звучи, да излижеш касета, што веројатно денес е веќе солиден сци фи израз :)
  А на Еди Ведер му се палевме сите колективно. Барем оние кои ја сакавме групава :)

  http://www.youtube.com/watch?v=3mbBbFH9fAg
  Една од многуте песни која ја слушавме илјадници пати и секогаш ни беа интересни луѓето како им се ширеа насмевките. Секогаш тој дел го чекавме :D

  И една од моите најомилени која патем им ја посветувам на сите родени во оваа година ;)

  http://www.youtube.com/watch?v=wrivjzw0RlI

  Гранџот ми оди во пакет заедно со клубовите како Lady Blue во Скопје - 1 и 2. Едниот кај дом на АРМ, кај поранешно кино Култура, а вториот е денешниот Сектор. Запотено, валкано, никакво, преполно, загушливо ама ти стоиш на прсти на некое 5то скаличе и на цел глас не ги пееш туку ги дереш сите песни од почетен до последен стих. И не ми пречеше ништо, бев млада, бев среќна, немав гајлиња.
  Проклети да сте 90ти многу ве сакам, а гранџот само ме потсетува на тоа колку многу :)
   
  На Mayyya, lolyta777, Wild.Child и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.571
  Би сакала да ја постирам мојата омилена песна од Pearl Jam - Garden иако можеби никогаш не постигна огромен комерцијален успех како другите хитови на оваа група беше и остана мој фаворит, и не знам колку пати сум ја пуштала касетава во касетофончето кое си го имав во детската, :lol: .

  http://www.youtube.com/watch?v=IFYAmxaV0Zg

  И најбунтовниот стих морам да го нагласам - Fu*k you I wont do what you tell me :lol: ...
  :rock: :rock: :rock:

  http://www.youtube.com/watch?v=sjDPWP5GKQA

  Моите музички фаворити од Nirvana ме асоцираат на местата за излегување на кои можеше да ги пуштиш своите гласни жици до мила волја и да скокаш и неартикулирано да мафташ со рацете и косата во различни правци и да се чувствуваш пресреќно...

  http://www.youtube.com/watch?v=pkcJEvMcnEg

  http://www.youtube.com/watch?v=vabnZ9-ex7o
   
  На Mayyya и Phyramide им се допаѓа ова.
 15. maja.kostovska

  maja.kostovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  192
  Ти го сакаш, а јас го обожавам!
   
 16. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  706
  jaс порано бев ко обседната сега малку се подсмирив хаха :lol:
  коа и да излезев на моите другарки цела биографија им ја раскажував мада нив ич не ги интересираше . Имав 10 концерти и некои 4-5 документарци симнато. Дневникот му го купив. Ја натерав братучетка ми да ми го нацрта. Постери собирав. СИте песни ги знам до ден денес од А до Ш. :D
  Секад коа му беше роденден или годишнина од смрт дома седев со другарка ми го поминуевме денот гледајќи документарци за него и слушајќи музика хаха :lol:
   
 17. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.543
  Една информација до гранџерките што се од/моментално во Скопје. Во Олд Скул вечер има гранџ најт, би требало да е интересно. :)
   
 18. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  706
  ијј какво утро. Станувам пуштам на емтиви гледам топ 10 ет 10 нирвана и го изглеав шо го изглеав после вртам на ви ејџ уан и коа глеам топ 10 гранџ ми тргна сабајлево :) :rock:
   
 19. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.690
  Ќе се изедам од мака што немав друштво. Кума пееше, така? (Доколку беше :) )

  Легендарната, во чест на кралот на гранџот - Курт Кобејн:
  http://www.youtube.com/watch?v=hTWKbfoikeg

  Почит. :bow:
   
 20. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.018
  Пол:
  Женски
  Уфф, ме потсетивте на Smashing Pumpkins, едни од омилените во тинејџерските денови, а не знам зошто може и со години не сум ги пуштила. Епа еве денот ќе им го посветам на Smashing Pumpkins. А посебно го обожавав Billy Corgan.
  ми личеше на тогашниот дечко :rofl:
  [​IMG]