1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Графити – урбана уметност или вандализам?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од girl12, 10 август 2010.

 1. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  Значи вака .. Пред некој ден гледав на вести .. дека училиштата биле цели ишкртани со графити .. Тоа и ме потикна да ја отварам темава .. колку што видов нема некоја ваква а ако има слободно заклучете ја ..
  Што мислите вие дали цртањето на графити е урбана уметност или одмазадување на лошите ученици ? ..

  Еве го моето мислење: Јас мислм дека цртањето на графити е некаков вид на уметност :!: .. јас ги сакам графитите и воопшто не ми сметаат .. :?: .. И мислм дека графитите немаат никаква врска со лошите ученици како што напоменаа на телевизија :^) .. Добро не значи дека и треба да се цртаат на места на кои што не треба ..
   
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Јас сепак мислам дека се урбана уметност, ама мислам дека порано имаше повеќе , сега само на Градежен имам видено и во пролазот кај Плаза.
  Не ми се свиѓаат оние графити од типот , Грујо- д бест, А1=СДСМ, Љубе предавник....

  Графитите се начин за изразување , уметност на суб-културата а не политичка и партиска пресметка.
   
  На Monalisa0, Mishela, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  Да разјасниме нешто уште во самиот старт: тие натписи од типот А1=Сдсм и компанија не се ни г од графити..тоа се само натписи со лоша содржина и тоа воопшто не е дел од уметноста.Графитите се уметност и имаат цел да пренесат некаква порака,да објаснат ситуација или едноставно како се чуствува нивниот креатор.Графитите се дела и ги има на многу ѕидови на училишта згради продавници (ЕX Shop).. погледнете ги малку подобро ;)
   
  На Mishela, tessie и Boleyn.7 им се допаѓа ова.
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Да де LilMissBossy, и јас тоа сакам да го кажам :D Сите шкртаници по ѕидови, луѓето мислат дека се графити и ги поврзуваат со хулиганство.
  Знам што се графити , ама повеќето луѓе мислат дека се што е напишано на ѕид е графит.
   
 5. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Уметност се!
  Ама да се надоврзам, не политички натпис, или чкрабаница потпис.
  Секогаш за пример го земам bansky од Лондон, побарајте го на гугл и ќе видите колку убави графити има.
  еве неколку од нив:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  за вакви дела треба навистина талент.
  Кај нас има неколку графити што можам да ги одвојам како убави дела, за жал повеќето се политички...
   
  На tessie, Cube-kockica, L-enna и 2 други им се допаѓа ова.
 6. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  Се согласувам тоа не се графити туку обични глупави натписи :!:
   
 7. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  ств се јаки графитивее :)

  еве и неколку од мене
   

  Прикачени фајлови:

 8. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Секако дека се уметност кога се убаво направени.Ми се допаѓаат уличните графити,тие се одраз на едно време.
   

  Прикачени фајлови:

  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 9. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203

  И кај нас има стварно добри уметници..Не сум сигурна дали некој воопшто ги знае но: Strajk,Nak,Jazz83,BNE,Dark Starr се одлични...Имаме и девојки што цртаат феноменално: Ruki и Alex :)
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 10. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Па јас не ги знам, а искрено не верувам дека сум слушнала за нив.
  Ама имам во Скопје видено неколку одлични графити за пофалба, мислам стварно феноменални, можеби се нивни дела.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 11. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  http://comeclean.com.mk/ еве линк.Ова е македонското графити "дувло" ;) тука има галерии од повеќето..
   
 12. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски

  хм, баш ги разгледував. Не се лоши, ама повеќето, да не кажам сите се потписи на тој што ги прави.
  Значи шарени потписи, големи, без никакво значење. :?:
   
 13. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  5.841
  Тоа што е по училиштата и не се баш некои графити,него потписи,но не сите.Под графити разбирам урбана уметност и сега скоро секој втор има фатено спреј во рака и ај си знаел графити да црташ.Ајде малите на страна исто би ги набројала која ЛилМисс ги наброила во еден од претходните постови.
  Ај тука да прашам,а РНС нели црта? Знаев дека црта со Нак,можеби и грешка сум. :)
   
 14. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  RNS да има цртано со Nak но сега е повеќе сконцентриран на музиката..Инаку имаат цртано во Чаир и се стварно добра комбинација :)
   
 15. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  6.747
  Пол:
  Женски
  Политичките натписи и глупости дефинитивно не се графити :!:

  Инаку вистинските графити не ги сметам за глупави одмазди,тоа е уметност дефинитивно.Има и низ Скопје убави графити колку што можев да забележам последните неколку пати кога сум била таму.Кај нас помало место-нема ваква уметност развиено.
  Еве неколку:
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 16. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Графитите се уметност и треба да има одредени места кај што би било дозволено да се цртаат, но не и оние вулгарните и политичките! Тие немаат никаква врска со уметност и дури треба да ги казнуваат оние кои ги ''цртаат'' :!:
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
   
 17. hihihi

  hihihi Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  11
  Јас лично ги респектирам
  и баш би сакала да се научам да цртам ама од оние со буквите :rofl:
   
 18. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  мислам дека графитите се еден вид револуција, обожување на нешто, искажано преку цртеж :)
   
 19. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Графитите се еден вид на уметност, урбана уметност, не го може секој тоа. Нормално, јас да фатам спреј во рака, сигурно нема да нацртам нешто слично на ова:
  [​IMG] или пак ова: [​IMG]
  Туку на ова: [​IMG] :D .
  И да има разлика помеѓу обичните натписи на имиња, и слично, и помеѓу цртежите на ѕид. И тоа ооогромна разлика, едното се прави со талент, а другото без.
   
 20. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.228
  Допаѓања:
  5.651
  Пол:
  Женски
  Графитите како и да е е уметност. Сега што повеќето не го применуваат, и сваќаат тој збор..
  УМЕТНОСТ, треба да се цени. А не да се користи за свои потреби.
  Им давам рака на тие што стварно знаат убаво да цртаат.
  Но од друга страна тие што ги злоупотребуваат,со политичка цел и слично, треба да се казнат.
  ДА за овие..
  [​IMG]
  [​IMG]
  Да го напраиш ова, треба стварно да имаш талент. :)

  НЕ за овие..
  [​IMG]
  и прочуената
  [​IMG]
  |( .