1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Графити – урбана уметност или вандализам?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од girl12, 10 август 2010.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    не можев да најдам слика од култниот графит. Еден од најсмешните што сум ги видела, стварно безвезен, ама страшно интересен. Галсеше:

    Кинези мрш во Јапан!
     
    На Sara123, Bright и Phyramide им се допаѓа ова.
  2. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Леле Спичлес се пресмеав на она со мандарините... :rofl:
    Инаку да ги сметам графитите за урбана уметност... ама графитите а не чкрабаниците, а посебно политичките... ужасно ме нервираат. :)
     
  3. sweetyears

    sweetyears Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    45
    Урбана уметност мое мислење
     
  4. 2manydjs

    2manydjs Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Урбана уметност дефинитивно! Во последно време кај нас има стварно интересни графити. Е сега оние политички и вулгарни натписи не можам да ги ставам во уметност, графит е начин на изразување, може да биде и со цртеж и со текст, али не се начин за комуникација од тип ајде сите на митинг или сл. Тие се начин за покажување на некој социјален проблем и изразување на нечија машта.
     
  5. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Од самите почетоци, во 60те години на минатиот век во Њу Јорк, па се до денешно време кога наоѓаме прекрасни вистински уметнички дела на возови, згради, стари пристаништа - па дури и камиони во некои земји, графитите биле дел од урбаната хип хоп култура. Израз на протест, на внатрешни нагони, на адреналин, на маргиналното општество.

    Натписите кои ги гледаме во Скопје или пак низ многу други градови на Македонија и Балканот се пред се друг вид на графити, вербални пораки со сосема поинаква цел. Ако добро се сеќавам потекнуваат од Англија во времето кога панкот беше во подем...

    Ги сакам и едните и другите, ама додека првите ги сакам заради тоа што за такво кратко време авторите успеваат илегално и со голема доза на адреналин да создадат прекрасни цртежи на ѕидовите, кај другите обожавам да ги читам заради честиот сарказам и отсликување на нашето секојдневие, и секако за изразување на протест против некоја сегашна состојба.
    Пица - НЕ! Бурек - да! ; Ветерот дува - зошто не и ние?! ; Новата (де)генерација. и легендарниот графит со Лела и мандарините се само дел од она што знае секогаш да ме насмее :)
    Имаше еден смешен од некоја гимназија во Белград. Некој пишал на ѕидот. (не ми текнува точно на името, ќе карикирам)
    Срџан је педер!
    Е није!
    Е јесам!

    Ау да и има еден политички од времето кога ВМРО ги заменија СДСМ на власт и за тој до ден денес се смеам.
    Снеже, живти се дај му на Љубе, оти ни ја по*ба државата! :D Не ме тепајте за мешање на политики, ама стварно ми е смешен графитов :)
     
  6. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Графитите се урбана уметност! Ги сакам. Но често луѓето ги мешаат графитите со шкртаниците. Графити се слики кои го красат цел ѕид и кои се убаво нацртани. Може да имаат значење или да немаат, но сепак асоцираат на нешто. А оние шкртаници на партиска основа најчесто, тоа не се графити. тие се цртаат со обичен маркер или фломастер. А графитите се цртаат со специјални бои.
    мене ми нацртаа еден графит на ѕид во близина на мојот дом, во моја чест. хеххехе
     
  7. k.i.t.t.y

    k.i.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    74
    На еден друг сајт видов еден графит на тазе искречена зграда и пишуваше - Убаво искречено. :Down: :Down: :Down: :Down: А тие што се визуелно убави, кои не бодат во очи од негативен аспект ми се баш интересни и сметам дека се вистинска улична уметност. :)
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Секако дека е урбана уметност... се‘ додека не е нацртан на некоја куќа или зграда која претставува нечив дом или работно место. И башка, не е лоша идеја да се изградат специјални вакви блокови за таа намена.
     
  9. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.943
    Мене воопшто не ми сметаат графитите..дури и ми е поубаво да ги гледам нив отколку празни (немалтарисани) ѕидови, затоа и ги сметам како уметност :)
     
  10. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    урбана уметност.. убаво ми е да ги гледам ми има некаква порака во сите нив..
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      10,2 KB
      Прегледи:
      149
  11. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Oбожавам графити,им се восхитувам на оние кои ги прават. Кај нас во Струга кај киното имаше неколку,прекрасни беа сега ги ишкртаа со глупости. Струга-албанска,Струга-македонска,политички глупости. Инаку беа навистина убави,имаше еден графит со око, колку убаво беше направено,друг со кула(тој беше совршенство како да е реален како да гледаш кула пред себе.) Имаше еден со Париз и една француска дама 8). Ај ќе ги фотнам некогаш, има навистина добри. Убаво би било да има посебни простори каде што можат да се цртаат графити,но не некои политички,туку слики навистина интересни и креативни. Еве некои од на Интернет: :)
    [​IMG] (ајде нека речат не било уметност.)
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  12. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    Секако дека се урбана уметност што се докажува и со сликите кои си ги ставила, се додека тоа не премине во чкртање со спрејови по ѕидови кои ги нагрдуваат улиците со вулгарни и навредливи содржини.
     
  13. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Уметност е навистина.
    Јас кога гледам интересен графит, се насмевнувам, можам само да замислам колку време и трпение треба.
    Графити кои ми се допаѓаат (во Скопје) се тие што ги гледам што ги прави еден мој другар. Тој е дел од една рап група, и тој на некаков начин им прави реклама, навистина е добар. :)
    Еве за што станува збор:
    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    ги обожавам ! нормално дека се урбана уметност.......иначе и јас сум некоја цртачка на графити...:angel: :$
     
  15. Karol.Ina

    Karol.Ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    73
    Урбана уметност ДЕФИНИТИВНО! треба да се осети чуството кога вашиот графит мами погледи и восхит. :)
     
  16. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Според мене дефинитивно урбана уметност, само многу ми е криво на некои места каде што порано имаше многу добри графити сега тие се ишкртани или ѕидот е офарбан :^)
     
  17. Ruza.Ruzica

    Ruza.Ruzica Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    24
    Добрите графити низ градот што се направени од раце на луѓе кои се разбираат во својата работа секако дека претставуваат урбана уметност и ми се допаѓаат.Но кога ќе видам некое дерле со спреј во рака што се замислува дека е уметник е за тоа едно големо НЕ! Најдобро е секој да си ја работи својата работа.А графитите оставете им ги на уметниците, не ни ги уништувајте ѕидовите. :D
     
  18. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    урбана уметност, како сликите кои погоре ги имате прикачени,
    ама не и сенекој да земи пипс и да си прска каде сака и што сака. низ град има многу безврска графити, ако може така да ги наречам (политички, некој си се потпишал, навреди на назионална основа итн.), кои само го нагрдуваат градот.
     
  19. t.w.e.e.t.y

    t.w.e.e.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    617
    УРБАНА УМЕТНОСТ!
    ах тие графити...ги обожавамм :l:
     
  20. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Абе малку се мешаат баби и жаби - графитите како натписи немаат врска со графитите како уметност, и тоа е сосема друга категорија.
    Додека првите се вербални пораки вторите се вистински уметнички дела најдени на ѕидовите, возовите, во некој случај и на оџаците или на комбињата.

    А некои од цртежите кои сте ги постирале не се ни графити туку слики направени со спреј. За да се нарече графитот графит - мора да има букви а обично тоа е потписот на crew во која спаѓа уметникот или неговото графити име под кое обавезно се става tag - потпис ;)

    [​IMG]
    десен клик помага тука, голема е сликава
    Као на пример :)

    Инаку има голем број на уметници кои пред да почнат да цртаат на платно ги шарале улиците по светските метрополи - Jean - Michel Basquiat или таткото на графитите, Keith Haring. И ред други.
    Значи графитите - да, дефинитивно урбана уметност. Ете ни доказ :)
     
    На Sara123 и LivingGlam им се допаѓа ова.