1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Графити – урбана уметност или вандализам?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од girl12, 10 август 2010.

  1. LuisRoyo

    LuisRoyo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    12
    како урбана уметност ги сметам!
    имам и другар кој се занимава со тоа и самиот ми има објаснето дека не е никакво недолично однесување или желба за уништување на градот..нормално не зборуваше за оние кои ќе земат само спреј и ќе испочкртаат на сите страни вулгарни и бесмислени фрази! друга работа..кај нас повеќето таа работа ја сфаќаат како хулиганство од проста причина затоа што се црта на ѕидови на згради, и на други места, на кои доколку некој би ги видел како го прават тоа одма би го пријавиле. а, нормално тука се и мислењата како во другите држави младината била поцивилизирана и подисциплинирана, шеташ низ град и не гледаш такво "хулиганство" а притоа не спомнувајќи како таму самата држава има овозможено посебни ѕидови за таа намена..за се има решение, и град без оваа урбана уметност според мене на некој начин би бил мртов град.
     
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    На 147896 и Towelie им се допаѓа ова.
  3. Towelie

    Towelie Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    688
    И нашиве шкртачи ко што гледам стагнираат,активни се помладите,а голем дел од нив мислат дека си кул ако црташ графити,се сликаат до нив и сликите на Сурат Тефтер ги клаваат. Од нашиве графити цртачи би ги издвоил Strajk,Sense,Bne,Nak,Tonyo San,Jazz83,Absolut,Crime,Terk и Dread Head. Oсвен тоа,кој има пројдено кај гаражите кај ЈБТ има видено еден црвен кристален титан од генијалниот Siderni,патем стрит арт,не графит,што ако не се лажам сега е окречен. Рацете да му се исушат на тој шо го укака. А у вези Џез83,ако не се лажам он е графички техничар,така да не е чудо што има толкава прецизност у неговите ствари.
     
    На beached му/ѝ се допаѓа ова.
  4. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Според мене цртањето графити е еден вид уметност. Само многу ме иритира кога ќе видам дека некој „црта графити“, а всушност тоа се чкртаници. Љубител сум на тие „чудни дела“ само кога е професионално нацртано. Имам еден таков нацртан од професионалец кој е прогласен за трет во Македонија. :D
     
  5. Princess.S

    Princess.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    652
    Уметност и пол! :inlove: Секако тука се и глупите чкртаници за да ми го скршат филмот.. |(
    Имаше еден ЕПТЕН јак графит кај нас у Куманово, на онаа улица лево од Визија. Прво имаше преубаво срце и пишуваше Мејк Лав Нот Вар. А после го преправија во вистинско уметничко дело! :geek: Не можев да поминам на улицата без да се вртам како ненормална за поубаво да го видам графитот.. :x
     
  6. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Има премногу грди ѕидови кои плачат за графити.
    Урбана уметност е секако.
    Ми се допаѓаат и не ги сместувам под категорија вандализам

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Obu му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Afronija

    Afronija Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    9
    Секако дека е урбана уметност. Ретко кј може од обичен ѕид да направи слика:)
     
  8. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Се воодушевувам кога ги гледам :)
     
  9. smiley-94

    smiley-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    321
    И јас на ова гледам како урбана уметност.На нашата библиотека имаше еден ѕид кој беше ичкртан и луѓево си организираја и се направи голем убав графит исто така се направи и на едно школо. :)
     
  10. janafilth

    janafilth Нов член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    27
    Секако дека се урбана уметност, но не оние од типот на навредливи натписи, туку оние кои ќе го разубават sидот, и ќе бидат за воодушевување. :)
     
  11. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Правам еден проект за графити и сакам да вметнам интересни графити од Скопје. Доколку имате слики од било какви графити (било од овие „уметничкиве“ или од обични, но интересни написи со спреј), или знаете каде низ градов може да се најдат такви, пишете. Веќе сликав неколку, но ми требаат уште. Фала однапред :)
     
  12. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    И јас ги сметам за уметност доколку имат смила, односно ако личат на уметнички дела. Не ми прават кејф оние кои се потпишуваат само со обични букви и ке стават некое рандом знакче во потписот демек многу креативност... |(
    Посебно им се доодушевувам, бидејки не е нешто што може да го поправиш ако се згреши, а и фактот што доколку се фатени на дело од полиција ке следуваат казни, ги прави типчињата кои ги цртат, многу храбри. :)
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Колку и да е креативно и убаво, доколку е на лошо место лоцирано,се паѓа во вода.
    Штом видам дека некој уништил зграда-џабе е колку и да е убаво.
     
  14. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно урбана уметност.
    Нема што да се дискутира повеќе.
    Респектирам и интересни пораки, значи се се само не обични шкртаници кои немаат никаква врска ниту пак порака.

    [​IMG]
     
  15. hellowooorld

    hellowooorld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    107
    Тоа што се потпишуваат со обични букви им е таг. И секогаш под секој графит си го ставаат својот таг, така да за мене тоа не се чкртаници. Има многу добри графити во градов насекаде. Тоа е уметност, треба да умееш да црташ и на лист и на ѕид, требаат години за да се увежба убаво цртање. И воопшто не треба да се забранува да цртаат типциве по ѕидови..уметност е тоа. :)
     
  16. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно уметност.А,воопшто не ми се допаѓаат оние шкрабаниците.
     
  17. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    За уметност дефинитивно :emo:
     
  18. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    Зависи од графитот и пораката што ја испрака. Ако се безвеза чкртаници, тогаш.. :Down:
     
  19. stojanovskata

    stojanovskata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    121

    Во Аердром имас на секој чекор натписи за МЗТ и такви ствари.Познта ни е општинава по плаво-бела боја ;)
     
  20. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Ако изпраќаат некоја порака, тогаш се уметност.