1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Графити – урбана уметност или вандализам?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од girl12, 10 август 2010.

  1. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Додека имаат смисла се уметност. Баш во Софија графитите беа намерно сликани, пред продавници, училишта, кај мврто, се беа тематски, и беа многу убави :)
     
  2. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.090
    Допаѓања:
    163.463
    Пол:
    Женски
    Интересна тема :)
    Зависи за каков графит се работи. Тие што се со вулгарни или политички пораки ич не ги можам.
    Ги сметам за урбана уметност оние кои испраќаат некаква порака, кои имаат уметничка вредност.
    За oва навистина да имаш талент. :bow:
    [​IMG]
    [​IMG]
    Oсобено ми се интересни тродимензионалните. 8)
    [​IMG]
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  3. coralin-e

    coralin-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    98
    На правилното место, со вистинската способност изгледаат многу добро.
     
  4. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Доколку зборуваме за ваков графит, е уметност.
    Талент треба да имаш за нешто такво.
    [​IMG]
    Мене посебно ми се допаѓаат овие пораки. Кога ќе видам нешто вакво слично низ град морам да го сликам. Ама за шал ретки се таквите. Повеќе се е без везе, онака кој има спреј во рака ќе „црта“.
    [​IMG]
     
    На Night Rider му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Графитите се уметност. :) Добро,зависи каков графит.
     
  6. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Не ме бива за цртање на букви цели такви извртени.. Јас не знам да ги читам тие. Графити сакам, ама да бидат убави, како овие горе што се, а не хероглифи да се мачам да читам.
     
  7. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    Не сакам толку многу графити но некој се навистина прекрасни :)
     
  8. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Нашиот град е ПРЕПОЛН со графити ама ПРЕКРАСНИ графити да ти е мерак да ги гледаш а и плус за цртање графити треба да се има талент. :inlove:
     
  9. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    кај нас во школо на надворешните ѕидови шкртаат без везе се потпишуваат изразуваат љубов бла , бла... :|
     
  10. Rawr

    Rawr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    38
    Многу лошо изгледа кога ќе видам некој онака си се потпишал си ишкртал се шо си најдил пред себе и готово,а тоа шо изгледа гнасно не го интерсира нормално.Ако веќе се цртаат графити јас мислам дека тоа би требало да изгледа прекрасно и да биде доста добро.Имам видено доста добри графити што стварно си вредат.Освен тоа ако веќе има графити јас најмногу ги ценам ultras групите и подгрупите.Тоа најчесто го претставува градот.

    Но графит што сум видела во Будва тоа нешто прекрасно,фасцинантно.Пишуваше дата и под датата со прекрасен ракопис :Na ovaj dan ja sam te prvi put poljubio i u istom trenu zaljubio. :$
    Абе од мерак.. :)
     
  11. MalaMedena

    MalaMedena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    во мојот град има прекрасни графити,баш на мојата зграда има графит на навивачи .Еден од водачите на навивачите живее кај мене и побараа согласност од другите станари,дали ке им пречи ако има графит. ми се допаѓа премногу,баш многу време го работеа ама прекрасен излезе. :)
    Само ме нервираат што ставаат графити на српски клубови (Партизан и Црвена Звезда). Неколку пати сум видела како едни на други си ги упропастуваат графитите,дури и се тепале неколку пати заради истите графити. И не изгледа убаво еден врз друг графит. Сепак и тоа е уметност,треба да се цени.Не е убаво некој да се мачи да го направи и утре да дојде некој да го упропасти.
     
  12. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Графитите се урбана уметност доколку испраќаат некаква порака.
    За да се создаде дело со уметничка вредност потребен е талент.Кога се создава нешто треба да се остави впечаток кај минувачите за да остане врежано во потсвеста како квалитетно дело.
    За жал,на нашиве простори многу ретко се сфаќаат како такви,па затоа на бетонските плочи преовладуваат разноразни чкртаници со вулгарна и политичка содржина.
     
  13. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG] ??
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG] :bow: :bow:

    графити со порака :!: :bow:
    art is never a crime :!:

    ^ и да тие со политичка содржина ми иде да ги пречкртам со црна боја и да напишам : не гласајте за никого , никој не ја кажува вистината |( |( |(
     
    На Bowie29 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Здивот ми застанува кога ќе видам убави графити. Уште ако е силна и пораката, (читај: анти-политичка), се радувам што сеуште постојат урбаните уметници.
    Исто толку се восхитувам и ако видам некаков убав цртеж. Затоа сметам дека графитите треба да го претставуваат издигнувањето на уличната култура, за да се чуе ,,гласот на анонимните бунтовници'' кои во поголем број ги имаше порано.
    Освен тоа, не знам дали и вие сте приметиле, ама честопати пред неколку години го сретнував и графитот - ''ВИЗИЈА'' онака низ цела Македонија масовно.
    Дури и спроти моето живеалиште на една зграда е впишан. Единсрвено ми е жал што никогаш не ја дознав групата на младите кои ги пишува, или со каква намера и цел го прави тоа, бидејќи овој збор може да биде протолкуван на милион начини.
     
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.143
    Допаѓања:
    76.546
    Пол:
    Женски
    Некои графити се навистина глупост, но поголемиот дел за мене е уметност.
     
  16. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    сакам графити особено оние тридимензионалните
     
  17. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Графити... Ми се допаѓаат вистинските, уметнички графити (y) насликани на некој ѕид кој што посивел од времето... Браво за нивните творци кои што се прави уметници :clap:....
    para foto.preview.jpg

    femili-aerodrom-i-siti-park-bojs-go-oboija-skopje-101784.jpg

    c9a74589709dbb1f577a8098addf6a36_L.jpg
     
  18. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Ништо против графити на право место и во право време. Одлично стојат оние маалскине, по ѕидови или стамбени згради, каде што конвенира.
    И тука подразбирам убави уметнички цртежи, а не шкрабаници со пцовки или нешто слично.

    Али не смее да се дозволува да се цртаат графити по државни институции, по фирми и сл. За сѐ има време, место и намена, така и за графитите.
     
  19. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.134
    Допаѓања:
    17.714
    Графитите се уметничка форма на изразување која датира уште од времето на Римската империја.
    Улична уметност која навистина заслужува почит и внимание.
    Но од секогаш ги имало и ќе ги има оние НЕ уметници кои не знаат ни како да го држат спрејот во рака а камо ли нешто убаво да напишат или нацртаат на ѕид, истите оние кои без ни малку срам и почит кон некој уметник кој се слободно изразил на некој ѕид со натпис или слика од кој секој минувач останува без зборови, врз истиот да нашкрабаат некоја политика "порака".

    Како и да е, секоја чест и поддршка за оние кои цртаат графити. Благодарение на нив многу делови од Скопје прекрасно изгледаат. Се надевам дека во иднина ќе имаме многу повеќе ишарани ѕидови низ градов.
     
    Последна измена: 15 декември 2016
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bowie29

    Bowie29 Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    90