1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Графити – урбана уметност или вандализам?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од girl12, 10 август 2010.

  1. Incule

    Incule Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Вид на уметност
     
  2. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Уметност!! Кога може да биде уметност слика на која има шлапнато само боја и не личи на буквално ништо зошто графитите да не се прогласат за уметност?
     
    На Monalisa0, realGirl, Incule и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Како помала цртав графити во тетратка, на некои луѓе дури им се допаднаа и сакаа да им го нацртам името, ама кратко после тоа го забаталив цртањето. :D
    А вака ми е многу мерак кога ќе видам некој добро нацртан графит во град, од оние интересните, со боја што се цртани, оној во близина на железничка што е Courage, плашливото куче :lol: многу ми е јак.
    Ама, ич не сакам некој кога ќе извади спреј и безвезно ги шкрта ѕидовите, она кога се напишани "обични" букви, најчесто со пцости и политичка позадина (иако има некои од овие политичкиве што се интересни де :D).
     
    На Someonespecial, realGirl, Vitaly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. I I

    I I Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2016
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    625
    Пол:
    Машки
    Ги признавам графитите само со слики (тие кои се вистински убаво насликани).
     
  5. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Ми се допаѓаат графитите кои се убаво нацртани, графитите кои имаат некаква порака. Не ми се допаѓаат чктаниците во врска со политичките партии.
     
    На eliesaab, Someonespecial и Momichka им се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Графитите не би рекла дека се уметност, едноставо се синоним на слобода, креативност, исмејување, противење на режим, бунтовност-сето тоа илустративно прикажано.
     
  7. Anacid

    Anacid Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    2.429
    Пол:
    Женски
    Графитите се уметничка форма во која што спаѓаат сите графички дела на нечија сопственост. За мене се уметност C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_imagesP8SDWOZM.jpg
     
    На Dimaja и LivingGlam им се допаѓа ова.
  8. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Зависи од содржината на графитите.
    "Ана, сака да те дупи Боки" под балконот на дотичната Ана, сигурно не е урбана уметност туку простотилук.

    Почитувам ваков облик на уметност. Сето она што служи како обид за праќање некаква порака, или општо, нешто во што е вложено време, труд и има естетска вредност е за пофалба. На времето и јас цртав графити по градот, но тоа беше одамна.
     
    Последна измена: 24 јуни 2017
    На Д.Чобанова, Ketchup, blackwave и 1 друга личност им се допаѓа ова.