1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гревови

Дискусија во 'Религија' започната од Emotional123, 11 септември 2013.

  1. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    @Orthophill не ми одговоривте на прашањето :)
    Знам кои се гревовите и како се поделени. Терминот 'смртни' ме буни.

    Овде велат ''гревови што резултираат со смрт'. Што поточно значи таа смрт што резултира од ваков грев? Каква смрт, дали е поинаква од 'обичната'?
     
    На ♡BuBaLe♡ и Orthophill им се допаѓа ова.
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.427
    Пол:
    Женски
    Грев е она што го пишува во Библијата а не не нешто некој друг што ќе измисли и ќе додаде.
    Грев е да не ги почитуваш родителите, грев е да лажеш, да вршиш прељуба итн.
    Не е грев да практикуваш јога, како што измислија од МПЦ.
     
  3. Крадам Шахти

    Крадам Шахти Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    24
    МПЦ не го измислија тоа, туку тоа е став на сите православни цркви. Јогата се коси со сите начела на Православието. Тој што себеси се нарекува Православен не треба да практикува јога, туку молитва, исповед и така натаму.
     
    На meckicka, korisnichka, daylight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    сите луѓе имаат по некој грев никој ама баш никој жив човек не е безгрешен односно нема направено некој грев. само господ е единствен кој е безгрешен а сите други смртници згрешиле
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Ako moze nekoj shto se razbira od pravoslavie da mi objasni koj e stavot na pravoslavnata crkva vo odnos na dali e grev koga ne se posti da se samozadovoluvame?Odnosno onie koi ne se zeneti hristijani dali e dozvoleno da masturbiraat?Ili se smeta toa za grev?Mora samo so zena ili bez zena voopshto toa da ne go pravime pa duri i koga ne se posti?
     
  6. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Ракоблудството е грев. Според светите канони, оној кој ракоблудствува се одлачува од светата Причест 40 дена, а во тие 40 дена треба да пости строго (да јаде само еднаш во денот: леб и неварени зеленчук и овошје, по 15 часот) и да прави по 100 земни поклони - метании.
    Единствено полово општење кое го благословува Православната Црква е вагинално општење меѓу маж и жена кои се во црковен брак, без користење на презервативи и без прекинување на половиот акт. Се` друго е грев и тоа од најтешките.
    Редактирано: Гревовите си се гревови и во време на пост и во време на мрс.
     
    Последна измена: 22 декември 2015
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Ova go zboruvash za stavot na pravoslavnata crkva ili tvoj lichen stav?I ako e stav na pravoslavie me interesira mozebi chovek ke si najde zena posle 10 godini.Nema li do togash poloviot organ da presushi ceosno non stop vozdrzuvajki se od protekuvanje na sperma?Ne e li toa shtetno za zdravjeto,seksualnoto zdravje?
     
  8. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Mozno li e pogreshno da go svakame znachenjeto na zborot rakoblutstvo.Mozebi toa znachi pokazuvanje sreden prst na nekogo.A ne samozadovoluvanje.

    I se si mislam mozebi samozadovoluvanjeto ne e grev dokolku toa go pravime bes da pomislime na zena za vreme na chinot.Kako shto e kazano vo biblijata sekoj shto duri ke pomisli na tuga zena vo mislite ke napravi grev.

    Znachi moe mislenje koga ne se posti moze da se masturbira samo koga toa se pravi da ne se misli na zena.Se taka dodeka ne si najdeme nekoja svoja zena.

    Pa taka ke go zapazime i ednoto i drugoto,odnosno i seksualnoto zdravje i verata?

    Toa e moe mislenje shto ne znachi deka e tochno.Sekako deka mozebi gresham.
     
  9. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Јaс кoлку штo сум инфoрмoрaн кoгa еден oд пaртнерите пoсти не е дoзвoленo дa имaaт oднoс и декa требa дa се вoздржувaaт вo текoт нa тие 40 денa.
    А oвa сo мaстурбирaње не сметaм декa е грев, нo мислaм декa и oд тoa требa чoвек дa се вoздржувa дoкoлку пoсти. :!: Сепaк чoвек кoгa решил дa пoсти требa дa пoсти сo душaтa и телoтo, a и устaтa секaкo (дa не пцуе, нaвредувa).
     
  10. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Јас најчесто не пишувам мои мислења. Па така ни сега. Побарај ги свештените канони на Православната Црква и во правилата на светиот Јован Посник, ќе го најдеш ова што сум го напишал. А, она што треба да си истечи, ќе си истечи. Ако не си слушнал постои физиолошка појава екрезис или полуција, кога семето за време на сонот си истекува без никакви дразби, и тоа не е грев. Нормално после екрезис, верникот е должен да се искапи.
    Ракоблудот си е мастурбација и тука нема потреба да филозофираме, но за жал се` ова што си го напишал до сега е само филозофија и гревооправдание. Свети апостол Павле убаво си напишал, тие што не можат да се воздржуваат нека се женат.
     
  11. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Дури и ако двајцата брачни другари постат, можат да општат полово. Ако едниот се воздржува од полово општење, нека си се воздржува (и нека не биде иницијатор), ама не смее да бара воздржување и од својот брачен другар(ако брачниот другар посака, постачот е должен да општи). Оној/онаа кој/а на својот брачен партнер не му дозволува да општат прави смртен грев и нема да има никаква полза од постот.
    Се извинувам за двојното мислење не можев во редактирање да вметнам цитат.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LOmikol

    LOmikol Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    20
    A,shto kje kazhete za zhenskata mastrubacija?Bidejki imam procitano deka e grev mashkoto seme da se rasfrla bez prichina,no nemam prochitano neshto slichno za zhenite...
     
  13. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Во Христа нема ни машки, ни женски пол, ни слободен, ни роб, ни Евреин, ни Елин... Така да ако за мажите ракоблудот е грев и за жените е.
     
  14. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Kade da gi najdam tie kanoni ,imash li nekoi linkovi za ova posebno od Jovan Posnik?I me interesira onie shto se vo brak koga se vo brak i postat treba da se vozdrzuvaat od seks za vreme na post?Toa ne svativ.
     
  15. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    I ushte neshto onie vo brak samo koga ke pravat deca moze mazot da ima seks ili moze da ima seks i da ja isfla spermata bez da vleze vo vagina?
     
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Сето она што е во спротивност со Христовата Беседа на Гората и Десетте заповеди.
    Многумина не се свесни дека тие заповеди важат и во врска со човековиот однос кон природата и животните.

    На пр. колењето и експериментирањето со животни е исто така грев.
    Во Христовата објава „Ова е Мојата реч Алфа и Омега„ објаснето е дека не постојат такви гревови, но важно е дека простување на гревот може да дадат само тие кон кои е сторен гревот, а не некој друг или трет. Дури откако жртвата искрено од срце ќе му прости на сторителот доаѓа до разрешување на гревот. Тоа подразбира од страна на грешникот спознавање на грешното (да увиди што всушност сторил погрешно), покајување, искрена молба за прошка и поправање на стореното онолку колку што тоа е сè уште можно и не повторување на исто или слично. Во Христовата објава понатака се вели оти од ова исто така произлегува дека гревот не може да го разрешат или превземат свештеници, гуруи, ритуали и сл.
     
    Последна измена: 22 декември 2015
  17. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Еве ти ги правилата на свети Јован за ракоблуд и онанија (прекинување на половото општење и исфрлање на семето надвор од местото за каде е одредено).

    8. правило: Ко се у сну оскрнави ноћним истицањем семена (полуцијом), лишава се причешћа на један дан, и сматраће се очишћеним ако прочита педесети псалам и учини 49 метанија.
    9. правило: Ко се у будном стању оскрнави полуцијом (екризисом), треба да буде удаљен од светог лричешћа до седмога дана, и сваки дан мора читати педесети псалам и чинити 49 метанија.
    10. правило: Ко онанише или мастурбира, подвргава се епитимији за четрдесет дана које ће провести у сухојеђу, чинећи сваки дан и по 100 метанија.
    11. правило: Када два мушкарца или када две жене међусобно учине онанију или мастурбацију, пошто су тиме учинили двоструку гадост, подвргавају се поменутој епитимији од осамдесет дана.
    12. правило: Ако је неки клирик пао у страст онаније пре рукоположења за свештеника, па се плаши да због тога неће бити примљен у свештенство, нека слободно буде примљен али претходно мора да издржи потребну епитимију. Ако после примања свештеничког чина падне у страст онаније, нека му се на годину дана обустави свештеничка служба, и када издржи прописану епитимију, нека се опет прими у свештенство. А ако и након што призна свој грех, падне у исти грех по други или по трећи пут, он тада мора бити лишен свештеничког чина и стављен међу чтеце.

    За време на пост, сопружниците, кои се во црковен брак, не мора (иако е пожелно, но не е задолжително) да се воздржуваат од полово општење. Оние кои не се во црковен не смеат ни за време на постот, ни за време на мрсот.
     
    На korisnichka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Зашто мора да се во црковен брак? Кај пишува тоа?
     
  19. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Ова страв да те фати кога читаш за ракоблуд и онанија а и правилава не знам кој ги измислувал :x
    Од муабетов би произлегло: Се додека жената со ракоблуд не исфрла јајце клетка надвор од себе, не прави грев? Aко е проблемот само во семето и неговото "расфрлање", така би дошло.
    Не зборам сега за манијачење, па онанишење по цел ден, ама треба да прифатиме дека и тој чин е дел од човечката природа.
     
  20. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Fala shto mi razjasni.Sekoash sum bil vo dilema okolu taa tema.Duri postaviv prashanje vo premin portal za toa.Ama za zal od tamu ne mi dadoa odgovor.Ali gi razbiram,prashanjeto im go postaviv bash za vreme na post.

    Od kade gi naogash tie pravila mozesh li da mi kazesh koja kniga da ja zemam za da gi imam doma?

    I ona poslednoto mislam deka si greshka.Onie shto se vo brak ne treba da imaat seks za vreme dodeka trae post.Bidejki to e vsushnost postot,vozdrzuvanje od nasladi.

    Tuku ako sakash da mi odgovorish ushte ne mi e jasno.Onie shto se vo brak dali moze da imaat seks i koga ne pravat deca?Odnosno dali mazot moze da ima seks so zena i pritoa spermata da ja frla na strana?Normalno koga ne se posti.....