1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гревови

Дискусија во 'Религија' започната од Emotional123, 11 септември 2013.

  1. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Od koja protestantska crkva pripagash?
     
  2. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    @Abeja ние можеме да си филозофираме, ама нашите филозофии и оправдувања на гревовите (наши), ниту се, ниту ќе бидат дел од Светото Предание на Црквата. Така да ако се декларираме и ако сакаме да бидеме Правослвани Христијани мора да ги почитуваме свештените канони и да се трудиме да не ги прекршуваме истите.

    @okcenzi црковниот брак е светата тајна со која младенците, ја зачувуваат својата девственост(целомудреност) иако ќе општат полово еден со друг. Венците што им се ставаат на главите се “награда“ за нивната девственост. Кога им се вадат, т.е. се разрешуваат од венците на телесната чистота, Црквата ветува дека ако не паднат во прељуба или во противприроден блуд истите девственички венци ќе ги добијат и во Царството Небесно. Светите тајни, со исклучок на светата тајна крштение при опасност од смрт на оној кој се крштева, ги извршува исклучиво свештеник - поп. Матичар или родители или сопружниците, не можат и не смеат да извршуваат свети тајни.

    Каноните се од „ЗБОРНИК КАНОНА ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ“, Шибеник 2003 година.
    Брате, бракот е за оние кои не можат да се воздржуваат од полови односи. Па, поради тоа оние кои што се во брак, можат без грев да општат секогаш. Било за деца, било од ќеф, било во пост, било во мрс. Ама раѓањето на децата не смеат да го спречуваат (единствено ако се воздржуваат од општење во плодните денови).

    Прекинувањето на половиот однос, односно исфрлањето на семето надвор од женскиот полов орган се нарекува онанија. И тоа е грев, со иста епитимија (казна) како и ракоблудот-мастурбацијата.
     
    На korisnichka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    @Orthophill зошто да мора да значи дека филозофираме. Можеби и тој кој ги напишал правилата филозофирал. Кога можел тој, зошто не можеме и ние.
    Ама не ми одговори на прашањето, ако гревот е поради расфрлање со семето, каков е тогаш гревот кај жената кога таа не ја исфрла јајце клетката, дали е фактот дека таа доживува телесно задоволство?

    Ако е така, ниеден не сме верник во смисла на напишаните правила.
    Тоа со полов однос во плодни денови не мора да биде точно како швајцарски часовник, се случува и жената да мисли дека е во плодни денови а всушност за една недела да и се плодни. Тоа е релативно.
     
  4. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    @Orthophill не се разбравме. Знам јас што значи ЦРКОВЕН брак, но не е задолжителен според Бога, а не според црквата. Сепак црквата како институција ја водат обични смртници како мене, како тебе, како некој трет. По свет е оној брак случен помеѓу маж и жена пред бога, не пред попот.
    Пред некое време пишував за тоа на др тема.

    Teško je odgovoriti na ovo pitanje zato što u Bibliji nigde jasno ne piše u kom trenutku muškarac i žena postaju venčani. Postoje tri osnovna gledišta: 1) Bog smatra da je par venčan samo kada su legalno sklopili brak. 2) Par je, što se Boga tiče, venčan kada obavi neku vrstu formalne ceremonije. 3) Bog smatra da je par venčan od trenutka kad stupi u seksualne odnose. Razmotrićemo svako od ovih gledišta i videćemo koje su njihove prednosti i mane.


    Stihovi poput 1. Korinćanima 7:2 pokazuju da je seks pre braka nemoralan. Ako seksualni čin dovede do braka, on ne može da se smatra nemoralnim, jer se par smatra venčanim onog trenutka kad stupi u seksulalne odnose. Ali, u Bibliji ne možemo da nađemo nikakvog osnova za to da se nevenčani par posle polnog odnosa smatra venčanim i da se svi naredni odnosi smatraju moralnim.

    Šta onda ustanovljava brak u Božijim očima? Čini se da treba da se vodimo sledećim principima: 1) Sve dok su zahtevi razumni i ne suprotstavljaju se Bibliji, par treba da traži sve povrde vladajućih stuktura. 2) Par treba da sledi sve kulturološke obrasce po kojima se jedan par prepoznaje kao venčan. 3) Ako su u mogućnosti, muškarac i žena treba da konzumiraju brak kroz seksualne odnose, ispunjavajući time princip “jednog tela".

    A šta ako jedan od tih principa ne može da se ispuni? Da li se tad par smatra venčanim pred Bogom? U krajnjem slučaju, to se tiče samo njih i Boga. Bog poznaje naša srca (1. Jovanova 3:20) i zna razliku između pravog bračnog zaveta i pokušaja da se opravda seksualni nemoral.
     
  5. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
  6. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    @Abeja мастурбацијата (ракоблудот) е грев и за мажи и за жени. Не само поради исфрлањето на семето туку и поради злоупотребата на половите органи. Половите органи се за спојување на телото на сопругот и телото на сопругата и нивно соединување во едно тело, од кое со Божји благослов ќе се роди нов човек. Ноќната полуција(освен ако вечерта мажот имал блудни помисли) и менструацијата од друга страна не се грев.
    Секој може и да живее честит живот во согласност со светото Евангелие и светото предание, ама треба да сака. Патем верник е оној кој верува. Па така и оние кои ги кршат сите канони можат да бидат верници, но не смеат да се причестуваат, па дури и не смеат в црква да влегуваат.
    @okcenzi Црквата ја води Светиот Дух. Толку. За разлика од Црквата, оние кои мудруваат премногу и се спротивставуваат на она што одамна е дел од Црквата за жал ги ги води ѓаволот.
    @Bulgarian во твојот пример е опишан гревот - онанија. (Иако според некои и гревот - блуд во бракот.)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557

    Зошто велиш дека они кои мудруваат ги води ѓаволот? Зар црквата се спротивставува на самостојно проучување на библијата? Кај пишува во библијата дека таквите кои мудруваат ги води ѓаволот? И кај пишува за црковниот брак дека мора да е склопен во црква од некој поп?
     
  8. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Не припаѓам на протестантска црква. Ставот што го напишав нема допирни точки со објаснувањето на протестантските цркви за гревот.

    Коментарот што е напишан се базира врз книгата „Ова е Мојата Реч Алфа и Омега„ која е примена од Христос преку внатрешната реч 1989 година во духовната заедница Универзален живот.
     
  9. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Bidi konkreten ,ti pripagash na crkva koja ne e pravoslavna taka ili?
     
  10. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Jas pak nemozam da te sfatam aj molim ti se bidi konkreten.
    Dali toa znachi deka ako imam zena vo brak nesmeam da imam seksualni odnosi nikogash so zena,osven koga ke treba da pravam deca?Dali toa znachi deka treba da chekame jas i zena mi na nokna polucija.
    Vo takov sluchaj ne e li pogolemo iskushenie za onie koi se ozenile da ja gledaat doma zenata a da nesmeat da imaat seks so svrshuvanje?
    Togash nemozam da ja sfatam smislata na toa shto kazuva sveti apostol Pavle koj nemoze da se vozdrzuva neka se zeni.Mozebi podobro ke beshe da e kazano koi nemozat da se vizdruvaat neka ne se zenat i maza?
     
  11. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Ти со својата жена можеш да водиш љубов кога и да сакаш ти или кога и да сака твојата сопруга. Притоа не е дозволено според преданието на светата Црква да го спречувате раѓањето(да користите контрацептивни средства или да свршуваш надвор). Што значи дозволено е свршување само внатре во вагината. Ако не сакате ризик да имате деца, не општете. Ако општите ќе имате некакви (најчесто скоро никакви) шанси да добиете дете. Да беше само за раѓање, благословено ќе беше само за време на плодните денови.

    Патем имам чувство дека ме тролаш, па затоа ова ќе биде последната порака со која ти одговарам на оваа подтема.
     
    На maca cvet, Bulgarian и okcenzi им се допаѓа ова.
  12. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Dali e grev spored pravoslavnata crkva ako chovek ima dve ili poveke zeni istovremeno,venchan so niv?

    (I da predupredam po shto sekogash za toa sum obvinuvan.Ne samo na ovoj sajt.Gi prashuvam onie koi sakaat iskreno da odgovorat.A onie koi smetaat deka gi zafrkavam voopshto nemora da se pushtaat vo diskusija so mene.Zoshto sekogash ke im ostavam vpechatok deka gi trolam.)
     
  13. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.781
    Допаѓања:
    4.395
    Пол:
    Машки
    Ова не само што е грев, туку е и невозможно.
     
    На maca cvet и Bulgarian им се допаѓа ова.
  14. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Imash li primer od nekoj kanon ili pravilo od pravoslavnata crkva?Po shto ako se osvrneme na biblijata ima mnogu primeri kade pobozni luge imale po poveke zeni,na primer Solomon.
    Od koga e zabraneto?A i zoshto e nevozmozno,crkvata nema li da vencha?
    Inaku za naoganje lesno se naogaat dve zeni shto ke ziveat zaedno.Ako mislish na toj aspekt.:)
     
  15. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Не знам, не сум толки упатена, но гледам нема одговор, па ќе си дадам претпоставка а @Orthophill нека каже, бидејќи сметам дека тој ќе го знае за сигурно одговорот на прашњето од @Bulgarian.
    Еден Христос една Црква, една вера, еден сопружник. Мислам дека тоа е тоа. Не навлегувам понатаму.
     
  16. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    (y)(y)(y)(y)(y)(y)
     
  17. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Можеби има јасен одговор.Али мое мислење, сметам дека е ретко прашање кое нема точен одговор.Може само да претпоставуваме.И да го земеме впредвид твојот одговор како ќе ги оправдаме личностите од библијата кои имале повеќе жени и биле побожни?
     
  18. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Па не знам.. Веројатно зависи колку кому му е откриено.
     
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.055
    Допаѓања:
    76.056
    Пол:
    Женски
    Знам јас кој може ова да го одговори. Да го викнам? :D


    Инаку...Библијата за бракот вели:

    а) Бракот е воспоставен од Господ Бог

    “И рече Господ Бог: не е добро за човекот да биде сам; да му создадеме помошничка, слична на него… и Господ Бог создаде жена… и ја доведе кај човекот…” (1. Мојсеј (Битие) 1:18, 22)

    “Подобро е да се двајца отолку еден сам, зашто ќе имаат взаемна полза еден од друг; ако едниот падне, другиот ќе го подигне” (Проповедник 4:9-10)

    б) Бракот е одвојување и присоединување

    “Затоа ќе го остави човекот таткото свој и мајката своја и ќе се прилепи кон жената своја; и обата ќе бидат едно тело.” (1. Мојсеј 2:24)

    в) Бракот е света институција

    “Бракот треба да се почитува од сите. Мажот и жената да ја чуваат својата интимност без неверства, зашто на блудниците и прељубниците ќе им суди Бог!”(Евреите 13:4)

    Е според ова, јас сметам дека тука е дадено оти треба една жена да се има и еден маж.
     
    Последна измена: 8 септември 2016
    На Presque vu и EvAngelos им се допаѓа ова.
  20. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Викни го кој мислиш дека знае, само молим ти се,значи молим ти се не го викај @EvAngelos :D .
    Значи збориме за брак каде мажот има да кажеме две или повеќе жени кои се земени со мажот и жени кои немаат сексуални односи помеѓу нив.Значи штом мажот ги зел за во брак не е исто како блуд со туѓи жени.И штом немаат однос меѓу себе ,значи немаат истополов однос што секако е блуд.
    Е сега дали е грев ,незнам.