1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гревови

Дискусија во 'Религија' започната од Emotional123, 11 септември 2013.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Абе фани го за шија или врат, како сакаш кажи го, оној од Северна Кореја, за такви идиопати мислам јас.
     
  2. Bulgarian

    Bulgarian Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    747
    Пол:
    Машки
    Е тој е уште поголем грев,еден од ретките кои ги гони христијаните во 21 век.И заради неговите гревови дури и природата страда. ;)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  3. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Е ова е пример за лично мислење и тоа поткрепено. Одговорот е или има или нема и ако сакаме понатаму поткрепуваме, т.е.дополнуваме, го прошируваме нашиот одговор. А личното мислење си го формирме секој за себе. Според бекграундот што го имаме. И по потреба го изнесуваме. Така ние луѓето си комуницираме. Ете. :D
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Dve ženi odat na ispoved kaj sveštenik.

    Prvata so srce natežnato od golem i težok grev koj ja progonuva i za koj bara milost Božja,se ispoveduva.

    Vtorata,ne tolku zagrižena,dojdena da ispoveda sekojdnevni,mali grevovi,pomalku bezbrižna što životot ne ja izvalkal kako prvata. I taa gi ispoveda grevovite svoi.

    Posle ispoveduvanjeto sveštenikot i naložuva na prvata žena da odi i da donese najtežok kamen koj može da go podigne.
    Na vtorata i veli da za sekoj svoj sekojdneven grev, donese po edno malečko kamenče.

    Rečeno- storeno.

    Se vrakaat,ednata so težok,pretežok kamen vo racete,drugata so kesička polna sitni kamenčinja koi gi sobirala popat.

    "Gospod ke vi go podari dolgoočekuvaniot mir vo odnos na pokajanieto na vašeto srce i ke vi gi prosti grevovite koga ke gi vratite kamenjata točno na istoto mesto od kade ste gi sobrale " im veli sveštenikot,davajki im važna duhovna pouka.

    Malite grevovi možat da ne zalažat,da napravat da se čuvstvuvame gordo i lažno čisto.
     
    На Presque vu, vanna, Donatela.W и 5 други им се допаѓа ова.
  5. sonuvana

    sonuvana Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2016
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    2.461
    Пол:
    Женски
    Грев е што и не знаеме колку сме грешни. И колку многу сме оддалечени од лицето на Бога.
    Постот е момент во кој би требале да сме му поблиску за чекор, да ја спознаеме сопствената греховност, да се покаеме за истата и добиеме трошка смирение.
    Грев е што мислиме дека е доволно да сме добри просто, во очите на околината, а притоа забораваме дека е најважно да сме му добри на Бога. Неретко тоа не е еднакво, иако сме убедени дека е така.
    Смиреноста, молчеливоста и благоста која ги краси луѓето кои чекорат по стапките Божји, понекогаш делуваат како недостиг на емпатија и животен жар.
    Потребно е време да се осознае дека не секоја помош е од помош и дека не секој совет е од полза.
    Грев е да ги насочуваме оние кои тоа не го бараат од нас, бидејќи секој има свое време за раст.
     
    На kuc, Presque vu, vanna и 4 други им се допаѓа ова.
  6. The best Aprilia

    The best Aprilia Нов член

    Се зачлени на:
    17 април 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Не знаев каде да го сместам прашањево, па затоа овде...
    Со друштвото баравме место за први Мај, и отидовме на едно ридче, каде близу имаше еден манастир, ама со нас имаше и еден турчин-муслиман. Одевме што одевме, и машкиот дел од друштвото фатија по друг пат, и поминале кај манастирот, на турчинот му се пиела вода, па се напил од чешма кај манастирот. После 2 недели ако не се лажам, точно на Велигден почина татко му од срцев удар. Дали е множно да има некаква поврзаност? На никој не му текна на оваа работа, дури вчера еден од друштвото ни кажа што сме направиле, се сетил вчера. Дали направивме глупост... :|:worried:
     
  7. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    @The best Aprilia каква поврзаност има случката со смртта на родителот? Кој ви укажал на такво нешто? Ништо лошо немате направено, луѓе умираат секојдневно млади, стари... Не сме 15ти век па да верувате во вакви работи
     
    На theowndemon, Lella, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    |(
    Дали стварно вакво нешто ви падна на памет? (facepalm)
     
    На theowndemon, Lella, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
  9. The best Aprilia

    The best Aprilia Нов член

    Се зачлени на:
    17 април 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Не знам, јас само прашав, бидејќи така ми кажаа... @elimkd @LivingGlam
     
  10. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Речи им да не тресат глупости.
     
    На theowndemon, Lella, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. The best Aprilia

    The best Aprilia Нов член

    Се зачлени на:
    17 април 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    И мене ми падна чудно, ама ете пуст страв... @LivingGlam
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Не дозволувај некој да ти укажува за вакви извини прости работи и да ти влијаат истите, размислувај со сопствена глава, нема никаква логика муабетот.
     
    На theowndemon, Lella, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
  13. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Па логично ако умирал некој од водата тогаш тој што се напил ќе умре, а не татко му (facepalm)

    Кога мислиш дека се прочитал :x
    Аман бе деца аман, имате ли памет малку што зборувате? (facepalm)

    Или постот е испратен виа интернет експлорер 1785.
     
    На Petar80, theowndemon, Lella и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    @The best Aprilia Се надевам дека не си трол:^)
    Види ваму,без разлика кој на која религија припаѓа нема ништо погрешно ако се напиеш вода од верски објект кој не припаѓа на твојата религија,водата кога си жеден и ја пиеш е само вода без разлика на кое место ја пиеш.
    Нормално само со исклучок на светата(крстена вода)која има поинаква моќ,ама позитивна ;)
    Толку му било пишано на човекот да живее,и тоа е се,не мисли веќе на ова8)

    Патем(ова колку за утеха)и една моја другарка има пиено вода од џамија,па нема гајле ете а христијанка е :D
     
    Последна измена: 22 април 2017
    На душленце, Orthophill, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  15. The best Aprilia

    The best Aprilia Нов член

    Се зачлени на:
    17 април 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Јас само прашав затоа што ми кажаа дека имало некаква врска тоа, сепак вода од манастирска чешма е. Не мора да напаѓате веднаш. :)
    * Не знам зошто ви изгледа трол... :^)
     
    На Bitter-Sweet и elimkd им се допаѓа ова.
  16. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.428
    Пол:
    Женски
    Навистина, пробајте некогаш пофини да бидете.

    @The best Aprilia како што ти кажаа погоре, нема врска смртта со пиењето на водата. Се погодило по некоја случајност така. Па многу води кои се сметаат за свети помагаат и на муслимани а не па за една обична чешма да се прашувате дали е лошо што се напил. :) Од тие чешми пијат луѓе од најразлични религии. :)
     
    На Orthophill и elimkd им се допаѓа ова.
  17. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    морав ова тука да го пишам. авторски текст

    Жалам, јас сум муслиман

    Те сретнав случајно. ти си горда православна девојка, а јас муслиман со светла иднина но само со моето семејство. се погледнавме и знаевме дека времето застана. Жалам, мала, јас сум муслиман. Во што ќе веруваш, во алах или во господ ако си со мене. На кој јазик ќе ги запишат нашите гревови? Љубовта мегу нас ќе ни донесе пропаст, бездна без дно.Не душо, не ме бакна, а бев повисоко од било кој облак на небото. Не спиев со тебе, а бев нервозен како да сакам прв пат. сите го забележаа тоа, дури и ти. бегај, од мене, мала, тука нема да сме среќни. што ќе славиме? ако толку сакаш, јас ќе се откажам од алах, а ти од бога. да си одиме некаде далеку, љубовта да ни е религија. Ама тука, жалам јас сум муслиман....

    посветено
     
    На marija305, ♡BuBaLe♡, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    34.123
    ;(;(;(;(;(

    [​IMG]
     
    На katerin му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Лажење,крадење,клеветење друг
     
  20. Presque vu

    Presque vu Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    „Гревот се извршува, пред сѐ, во таинствените длабочини на човечкиот дух, а неговите последици го погодуваат целиот човек. Сторениот грев се одразува и на психичката и на физичката состојба на човекот, на неговата надворешност, на целата негова судбина. Гревот неминовно ги преминува границите на неговиот индивидуален живот и целото човештво го оптеретува со зло. Според тоа, тој ќе се одрази и на судбината на целиот свет.“ - Старец Софрониј
     
    На Kalimero123, Petra777, Rama и 2 други им се допаѓа ова.