1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гревови

Дискусија во 'Религија' започната од Emotional123, 11 септември 2013.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас мислам а и знам сум почуствувала и видела дека секој грев што е направен без разлика колку и да сме се покајале мора да си го платиме а грев е се она што е пишано во библијата. Божјите заповеди и она што е направено и ни ја гризе совеста
     
    На Kalimero123, Petra777, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. kuklickata1

    kuklickata1 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2018
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Што е тоа хула против Светиот Дух? во светото евангелие пишува дека цитирам ‘‘СЕКОЈ ГРЕВ И ХУЛА ќе им се прости на луѓето, но хулата против СВЕТИОТ ДУХ нема да им се прости на луѓето‘‘ (Матеј 12:13) ,‘‘Кој похули на СВЕТИОТ ДУХ , нему нема да му се прости никогаш, а ќе биде виновен пред вечниот Суд‘‘ (Марко 3:29 за овој грев мислам многу незнаат па ме интересира ваше мислење околу неопростивиот грев i што претставува за вас хулата на светиот дух
     
    На Kalimero123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    За мене поимот хула на Светиот Дух значи не само неверување во него и општо прифаќање,туку и разни негодувања и пцовки на негова сметка.
    Јас вака го разбирам ова "хула" како пцуење и негодување кон Светиот Дух,како исмевање :worried:
     
    На katerin му/ѝ се допаѓа ова.
  4. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    grevovite moze da se ispovedaat kaj duhovnik(koj e ortodox hristijanin znae) preku postenje i molitvi... nema potreba od mnogu zabeguvanje. duhovniot svestenik ti e najdobar prijatel i so nego sto i danapravis muabet toj ti dava pravilen odgovor. baska tvoite ispovedi i grvovi ke bidat slusnati i takvite gi nosat so niv vo smrtta.
     
    На kuc, Rama, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.302
    Пол:
    Женски
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
  7. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.302
    Пол:
    Женски
    да но Бог ги гледа и нашите срца не само гревовите ,а за ова јас не бев свесна барем не во таа смисла како што е опишано
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  8. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Колку има грешни.
    Па еве ги живи здрави прави.
    Си уживаат.
    Гајле си немаат.
    Тогаш се прашувам дали некогаш ќе бидат казнети.
     
    На Kalimero123, poi и Justicija им се допаѓа ова.
  9. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    А кој е безгрешен? Не постои апсолутно ниту еден човек без гревови, сите правиме грев, кој повеќе, кој помалку, и за сето тоа еден ден ќе си ја добиеме сите соодветната казна.
     
    На GirlLove, Tanjamm, Kalimero123 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Морам да прашам...
    Навистина верувате во 'гревови' и 'дека ќе бидете казнети' за тоа?
     
    На GirlLove и Idedemja им се допаѓа ова.
  11. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Сите понекогаш сме згрешиле некому, на себе.
    Ама црквата да ме убедува колку молитви за кој грев да кажам за да ми се простат и колку да донирам за да ми се избрише гревот во Божјите очи ми е мамење и давање лажни ветувања на народот.
    Црквата и на тој начин ги подјармува луѓето им ги полни душите со страв од грев и казна за истиот.
    Сега реално пак има од грев, до грев и правниот систем кој не би требало да е искорумпиран треба најреално да суди за такви гревови кои се општествено штетни.
    Да ги оставиме луѓето да живеат ослободени од стегите на гревот и казната за него.
    И најдобро е да не си грешиш прво себе, мирна душа, мир шири, а кога ќе те искомплексираат и наполнат со стравови од гревовите, полн со немир и ти само страв и немир шириш.
     
  12. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.974
    Допаѓања:
    8.734
    Пол:
    Женски
    Нема мал или голем грев. За мене грешни се сиве овие таканаречени верници што се чукаат во гради колку они се верници - а им вришти од делата какви се. Секогаш ќе ги поддржувам атеистите (иако не сум дел од нив), оти они колку толку не се дволични и (колку што сум се уверила, а сум се уверила доволно) знам дека некои од нив вистина го бараат Бог. Другото, ветар и магла.
     
    На hermosa и edna_malecka им се допаѓа ова.
  13. Likeopus

    Likeopus Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2020
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Чудно е тоа денес да се замислуваме за гревови.
    Ги има на секој чекор.
     
  14. Kalimero123

    Kalimero123 Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2021
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Машки
  15. Kalimero123

    Kalimero123 Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2021
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Машки
    јас пак ке набројам илјада примери каде за гревовите на други исплакаат невините најблиските ,секој за себе јас верувам и тоа гревот стигнува на овој свет ,да го осетиш и гледаат други за пример ,бог ни дал живот и упатство како да зивееме во 10 кратки реценици кои нетреба да се прават тоа се гревови ако сите ги почитуваме ке има хармонија за жал некои гревови се наметнуваат а некој свесно ги правиме А што е ХУЛА па дознајте сами богоХУЛНИК,неХУЛИ на бога НАВРЕДА,ИСМЕЈУВАНЈЕ,КЛЕВЕТА ПРЕВАРА НА СЕ ШТО Е СВЕТО
     
    Последна измена: 24 септември 2021
  16. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Znaci sprema tebe, sekoj koj se razvedi pravi grev? Ne, pravi grev toj koj ostanal vo ne funkcionalen brak i odi pravi preljubi so drugi, a decata toa go prifakaat i setaat za normalno. Mama go ima tato, ama ima i eden cicko sto doaga kaj nas doma?? Toa e normalno?? Biblijata veli samo 10 zapovedi, ako jas sum razvedena - ne sum vecen gresnik. Tuka se gleda isto dvoen standard, ako si razvedena si raspustenica, ako si razveden ne e problem. Seriozno preispitaj se za slikata pogore. Nas ni treba mir, ako ne mozime da go najdime vo domot, so partnerot i decata, mora da se smeni nesto. Na krajot, zaradi vakvi te stavovi, sekoja godina ima femicidi - mazi si gi pretepyvaat do smrt sopstvenite zeni - toa smee?
     
    На Dushica_soul и GirlLove им се допаѓа ова.
  17. Kalimero123

    Kalimero123 Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2021
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Машки
    прво сликата е од библија и тоа го казува исус како втор пат после божите заповести ,и да ја избришам сликата заповета ја има бесконецно ,за второто јас го осетив слуцајот со неверството во брак ,баш како го кажуваш,и моќеше и ќивот да ме чини ,а тоа последното не ме занима фемициди и феминиски туку реалиски што овде ги нема жената моќе и да убие и ке е во право зошто е жена ,а вие моќете и со латиница а некој е неписмен,и уште што не ако пише латиница ПРЕЛЈУБАТА Е МЕГУ ТЕШКИТЕ ГРЕВОВИ и развод поради прелјуба во црква на причест не те пуштаат две години а камо ли да те превенчаат оди на гоогле на јутуб лицно ке се увериш
     
  18. Kalimero123

    Kalimero123 Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2021
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Машки
    тотална грешка разводот не е грев,грев е блудта,и прелјубата,а во библијата и сликата убаво пише она што бог составил човечка рака да не раздвои -значи да нема прелјуба ,тој што ке ја остви својата жена или жената мажот и побегне со друга-друг.чини прелјуба и блуд што се големи гревови
     
  19. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Библијата е напишана околу 300 години откако умрел Исус (ако претпоставиме дека стварно постоел), тешко дека од него се баш тие тврдења.

    Во црквата не само што нема забранет влез за разведени, туку и без проблем ќе ги разведат црковно и пак ќе ги венчаат веднаш, за пари сѐ се може.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tiggyboy

    tiggyboy Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2021
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    гревови.jpg
     
    На marchi-cool и Orthophill им се допаѓа ова.