1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Греење во домот

Дискусија во 'Дом' започната од rak1, 17 октомври 2014.

  1. Martinka bt

    Martinka bt Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2016
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Zdravo pred 2 dena namestivme klima gree amber 3.5 kw megutoa koga duva ima nekoe zuenje vo cevkite kako nesto da tusi dali e toa normalno ili nesto ne e vo red namestena?
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.159
    не би требало да е така
    контактирајте го монтерот
     
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    што е тоа стиродур? Ние редевме стиропор во новата куќа и на подот под ламинат и на таванот горе а од страничните ѕидови дупли ѕид со помеѓу стаклена волна (не знам поинаку како го викаат)
     
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Скоро речи исто ти е
    Има позбиена структура, потврд е, подобра изолација за помалку цм..
    Под ламинат 5-6 мајстори ми рекоа никако да не ставам ни стиропор ни стиродур.. затоа ставивме стиродур па кошулица, па на крај кога фрливме толку пари се решивме да не е ламинат, па паркет ставивме:whew:
    За ѕидови е ОК е и стиропорот, ние 10ка ставивме..
    За таванот стаклена волна ама дупли слој.. 10цм.. Сепак мое село е ладно:lol:
    Камена волна под кровната конструкција.
     
    На Biljarkata, marchi-cool и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Dali ima nekoja od vas Fujitsu inverter klima nie sme veke 3 nedeli pod kirija ja uklucuvas od 14 h ja gasam vo 8 sabajle pa me interesira otprilika kolku smetki za struja vi dosle do Sega
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Не ја гаси..за почеток
    Не си кажала која јачина ти е.. никој нема да ти каже колку ќе потрошиш
     
    На Vekiiii124 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    8.999
    Не ја гаси воопшто, ако мислиш дека на тој начин што ке ја изгасиш ке заштедеш се лажеш,на тој начин уште повеке трошеш.Ако во периодот од 8 сабајле до 14ч сте излезени само намали ја. Пример ако додека сте дома ја пуштате на 28 степени, кога сте излезени намали ја на 22-24 и на автоматски ја стави колку да ја одржува топлината во домот, во 14ч кога веке сте дома само ја појачувате. Сметката за струја зависи од многу работи, дали е стан или кука, изолација, прозорци какви имате, просторот што го загревате (дали моќноста на климата е доволна за да го загрева тој простор итн.) Со добра изолација на сметката плус некои 1500-2000. Мое искуство со греење спрат во кука пред 3 години, и тоа само салон 60квадрата, без добра изолација, логији алуминиум кои не дихтуваат убаво, сметки имавме 13 000 - 15 000, без клима плакаме 6 000, значи климата ни трошела над 6000. Само да ннспоменам тоа зимо имаше температури и до - 15.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  8. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да заштедиш, инвертер клима треба да ти е уклучена 25/7. Само температура намалуваш кога не сте дома. Вака со исклучување па уклучување во голема загуба си. Бидејќи многу троши струја додека да се загрее и да ја постигне температурата кога била скроз исклучена.
     
    На Vekiiii124 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Vo Stan sme 55m2 inace elektricno, boljer, peralna gi uklucuvam po 2 3 u nedelata i klimata drugo nemam nisto. A stanot e so dobra izolacija
     
  10. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Da napomenam klimata e Fujitsu 3,5 kw
     
  11. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    8.999
    За 55квадрата, 3,5кв не е доволна, и на тој начин нормално е да троше повеке, бидејки климата на некој начин се,, маче'' да ја достигне посакуваната топлина. За 55 кваддрати е потребна клима над 5кв.
     
  12. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    Ако ја пушта на 28 степени, ќе потроши многу
     
  13. Vekiiii124

    Vekiiii124 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Klimata mie pustena na 26°
     
  14. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    10.451
    Пол:
    Машки
    Дали се исплаќа греење на градско парно за стан во понова зграда од околу 50 квадрати?

    Кога го вклучуваат/исклучуваат? Дали доцна навечер паѓа температурата во станот?
     
  15. Vanilla15

    Vanilla15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    3.068
    Пол:
    Женски
    Здраво, да прашам дали некој има искуство со подно греење?
    Сакаме да ставиме подно во куќа 150кв, па ме интересира дали стварно држи топло по соби? Ваше лично или на познаници кај што сте биле ако имате, добро би ми дошло да слушнам повеќе мислења.
    Фала ви.
     
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    Само една соба ми е со подно. Жалам што не ми е цела куќа подно греење, следна куќа се ќе биде плочка и подно.
     
    На Осе, Vanilla15 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  17. Vanilla15

    Vanilla15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.013
    Допаѓања:
    3.068
    Пол:
    Женски
    Значи топло си е.
    Ние сме под Шара па некогаш знаеле зимите да бидат и -20, а имам дете мало сакам да му е топло стварно.
    Дали имаше некакво ограничување во однос на избор на плочки или не ? Некаде читав гранитни препорачувале, ама пак ќе кажам не знам од искуство.
    Потрошувачката исто како оди ме интересираше, бидејќи мајсторот ко мајстор, вели поефтино е подното отколку греење на радијатори исто со струја. Ама не знам дека само една соба имате подно, за тоа скокни ми го прашањето :)
     
  18. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.816
    Обични глупи плочки за под
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Мисија

    Мисија Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Нова клима, Gree fairy 3,5, вчера првпат ја вклучив за греење и забележав дека капе вода од надворешниот дел каде што дува ладниот воздух. Воден е делот каде што е монтирано цевчето наменето за истекување на водата.
    После продолжениот викенд ќе го побарам монтерот, но дали може да ја користам до вторник?
    Што може да е проблемот?
     
  20. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Нас годинава ќе ни биде прва сезона. Се надевам ќе биде добро. Од мои блиски гледам само позитивно искуство.