1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Греење во домот

Дискусија во 'Дом' започната од rak1, 17 октомври 2014.

  1. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.606
    Допаѓања:
    151.832
    @Dust ја на куката планирам парапетна 5.5ка околу 45-50кв треба да грее
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    оф мори мајко,нафта пиеме. у реду е
     
  3. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Неможеме да одлучиме на што да се грееме во куќата. Околу 100/120 квадрати ќе има за греење. Дали парно со пелети дали со клими немам идеа што е подобро полошо. Топлинска не доаѓа во опција поради скапата инсталација…

    Од искуство некој да сподели како греат волкав простор во куќа и колку се трошоците отприлика?
     
    На ALISA0000 и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  4. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.069
    Допаѓања:
    17.203
    2 спрата грееме со парно на пелети. Долу радијатори, горе подно. Постоплени не сме биле никогаш. Иста температура во сите соби.
    Околу 3ипол тона трошиме во сезона за два спрата и тоа без фасада. На пролет сме со план да ставаме фасада, па очекувам и помалку да се троши.
    Со клима не знам колку можеш да грееш толкав простор... Нека кажат искуство другите.
     
    На ALISA0000, CareTee и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  5. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    8.460
    Ќе се загреете и со едно и со друго, само треба да направиш математика што ви е поекономично. Пелетите многу поскапеле, струјата еве исто ја покачуваат. Ние активно грееме 100 м2 со три уреди инвертери, две во салонот кој е во целина со кујната, еден во детска, спалната се загрева од топлината што иде од дневна и сосема е доволно. Само треба да се обмисли идеалната позиција на уредите за да биде загревањето максимално изедначено во секој агол. Битно е и да имаш добра изолација, инаку ќе ти бега топлината и сметките ќе ти бидат поголеми. Ние сме презадоволни и со затопленост и со сметки, а од јануари со поскапувањево ќе видиме.
     
    На cresa-jagoda и CareTee им се допаѓа ова.
  6. Vanilla15

    Vanilla15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.036
    Допаѓања:
    3.109
    Пол:
    Женски
    Како е со подното Луна ?
    Прочитав прва сезона ви е, топол е спратот со подно?
    Ние низ цела куќа само подно сакаме да ставиме. Ме интересираат искуства повеќе.

    Нова куќа е, еден спрат, алуминиумски прозори, ќе биде и со фасада до следната зима.
    Дали ќе држи топло ми е некое време и откако се гаси пример?
     
  7. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.069
    Допаѓања:
    17.203
    Прва сезона ни е со подно и сум доста задоволна. Долу ни се плочки и како што ни кажаа плочките се најдобра опција за подно затоа што дрвото е природен изолатор.
    Многу природна топлина дава. Плочките не се топли туку онака баш пријатни замлачени,а топлината оди нагоре. Нас котелот ни е скоро цело време на кец пуштен, ептен кога фати студ го стававме на ауто или 2 одреден период. Температурата е околу 23 степени секаде, може во дневна да е степен плус.
    Го гасиме кај 22 часот и до сабајле држи топлина. Се нема спуштено под 19 степени. Некаде 2 саати му треба од ко ќе го уклучиш да се затопли она ок. Затоа го поднесуваме да се пушти 2 саати пред да станеме. И кај нас е нова градба со ок внатрешна изолација, супер прозори,а немаме надворешна изолација.
     
    На ALISA0000, prashinka, Waverly Raven и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Malecka@Snegulka

    Malecka@Snegulka Нов член

    Се зачлени на:
    10 декември 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Bi sakala iskustva za parno so kotel na drva.kolku drva trosi za edna sezona.kuca od okolu 200kvadrata.dva sprata i potkrovje.gledav kotli od alfaplam.
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.540
    Пол:
    Женски
    Не е исто во берово да грееш 200м2 и во гевгелија
    Има многу варијабили тука, изолација, температура надвор/дома, каква е зимата, колкава е сезоната итн ..
    Комшијата мој 40тина м3 потроши лани за слична квадратура..ама јас сум во Берово и кај нас некои зими е и -28 степени. Тогаш и 50м3 можат да ти се малку за таа квадратура
     
  10. Perla*

    Perla* Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2021
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    350
    Пол:
    Женски
    Дали некој се грее со топлотна пумпа да сподели искуство?
     
    На Anita Nikoloska и Rubiii им се допаѓа ова.
  11. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.591
    Пол:
    Женски
    Ние ( во Кав) на околу 100кв трошиме 17кубика фиксно ако е ладно и не се гасе уопште ни ноќе , плус сите радијатори уклучени. За таа квадратура фиксно околу 45 кубика планирај.

    Оваа сезона имаме земено 17кубика исто пак , пола ни се потрошени до сега , ама не палев многу пати каминот , клима инвертер пуштав.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  12. stjepan

    stjepan Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2018
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    223
    Пол:
    Машки
    Како ќе се греете зимово што доаѓа?Инвертер клима, дрва, пелети?Цената на струјата сигурно ќе рипне до зима.
    Некој ги следи ли цените на енергенсите?Инфо да даде тука на форумов.
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Струјата поскапе ама и цената на дрвата и пелетите е повисока така да направи си добра пресметка
     
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.224
    Допаѓања:
    124.276
    Навреме да се бараат алтерантивни горива, за скопјани оваа зима да имаат парно греење, предупредува првиот човек на РКЕ Бислимоски. Комисијата денеска ја одзема лиценцата за производство на БЕГ, и од октомври друга компанија, која ќе биде избрана на тендер, ќе има обврска да ги грее скопјани. Од РКЕ сметаат дека најдобро ќе биде државата да ја преземе работата, откако од Градот Скопје се изјаснија дека немаат капацитет за тоа. Но, алармираа и на време да се најде алтеранива за гасот, ако евентуално дојде до компликации во испораката, бидејќи земјава е 100 проценти зависна од увоз на овој енергенс.


    Поз од РКЕ
     
  15. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.769
    Пол:
    Женски
    До лани се греевме на струја, ама бевме во стан, од оваа година во куќа и се префрливме на дрва, со мало дете не ми се ризикуваше ако по некој час во денот нема струја.
    По колку ги земате дрвата? Ние по 4 600 од кубик, нели е некако многу или па.. Немаме со години купувано и не знам ни колку би требало да се.
    Свекрва ми пролетта ги платила по 3 000 ова некако многу разлика ми се виде :|
     
    На MoniLusi14 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    А да пробате комбинирано струја со дрва? Кога е најладно или снема струја да запалете шпоретот. На нас ни е таков планот, во шпоретот секогаш има дрвца наредено за по потреба да се запали. И лани така правевме. И струјата е скапа, ама дрвата ептен изгор, плус па и што ствараат ѓубре. Лани зимото две сметки имавме по 4000 и тоа едната натпишана. Другите беа пониски. После 15ч кога си дојдеме од работа ја појачуваме климата, грееме околу 40кв салон и приквечер спалната. Оваа зима како ќе биде со цената на струјата не знам. Ама мислам дека се исплаќа. Јас сум задоволна.

    Инаку не знам по колку се дрвата, оваа година не купуваме, ама под 4200 нема веќе.
    Едит: маж ми вика 4500 биле
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.763
    Допаѓања:
    8.769
    Пол:
    Женски
    Да беа како лани сметките не ни беше проблем, зимата секогаш плакаме околу 6,7000 ден една ни дојде само 200 евра. Мене ми е страв да не плаќаме по 500 евра. Тоа ми е многу. Ние планиравме централно греење да имаме секаде ама како вака испадна се откажавме инвертери имаме по собите. Клима секако ќе уклучувам чат пат.
    Кај нас мора да има постојано греење од дома работиме, на маж ми денот почнува во 5 наутро, а со мало дете мора до 11 навечер да е топло барем, некогаш и покасно.
    Ќе правиме комбинации некако.
    Јас ич не сакам на дрва ама тоа е кога се мора.
     
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    dlдали има инвертер што има 2 цевки за да грее 2 соби една до др или е подобро 2 инвертера?
     
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.606
    Допаѓања:
    151.832
    Тоа е мулти сплит систем за три и повеке внатрешни клими врзани на една надворешна единица
    Не испаѓаат ништо поефтини од посебни
    Земи си посебни ,една ако се расипе другата е у финкција
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.436
    Пол:
    Женски
    Не сте со парно само шпорет на дрва ви е?