Греење во домот

Дискусија во 'Дом' започната од rak1, 17 октомври 2014.

  1. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.975
    Допаѓања:
    59.622
    Пол:
    Женски
    Исто како во куќа да сум,на приземје и никој нема ни над мене ни до мене.
     
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.563
    Допаѓања:
    39.975
    Пол:
    Женски
    Во тој случај би ставила и појака.
    Имаме стан во кој грееше горе долу таа квадратура дневна и трпезарија, со 5.5, без изолација со нови прозори и пак е ладно, нема никој околу.
     
  3. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    2.578
    Пол:
    Женски
    А после што трошок е? колку идат сметки за струја, која марка ставивте, која фирма/мајстор ви местеше? Моментално не живееме во куќата но кога би иделе на една недела во зима, ќе се стоплиме ли ? :?:
     
  4. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.975
    Допаѓања:
    59.622
    Пол:
    Женски
    Во дневна се грееме на панелка и мраз е.
    Решивме поквалитетно греење да ставиме во спалната за да биде топла и навечер.
     
  5. Vanilla15

    Vanilla15 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    3.240
    Пол:
    Женски
    Да го поделам греењето на сметка од се друго пошто еве не работело, 4-5 илјади плус ни иде кога греевме 24/7, марката на пумпата ќе мора да ја ѕирнам па да ти пишам :D
    Мајстори тукашни од Тетово ни го работеа, посебно еден припремата за подно, посебно пумпата ни ја носеа сосе бојлерот и баферот
    Искрено ќе се стоплите, само ден пред да дојдете да ви го уклучи некој бидејќи верувам немате нет во куќата, инаку самата пумпа е поврзана и на нет па можеш од тел да си ја палиш гасиш кога сакаш :D
    А вака 24 часа би изработело и би ви било таман ко ќе пристигнете пример
     
    На Malesia му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.229
    Каква појака бе за 25 кв
    Кога ке ставиш инвертет предимензионирана шо се дешава знаете ли?
    Само глупости да се пишувало
    @monik55 земи 3.5ка али подобра
    Пошто добра 3.5ка менува и просечна 5.5ка
    Добра ?
    Грее ломо лцлх модел или некој нордик модел,тошиба мицибуши. нешто од овој ранг
    И гледај конзолна да земеш
    Ако ви студи еве ја глава на трупец ке стаам
     
  7. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.975
    Допаѓања:
    59.622
    Пол:
    Женски
    И јас мислам така ипак е соба нее отворен салон или сите врати да се отворени па да се грее цел стан.
    Ги гледаме на грее ама не се брзам имаше нешто најава за субвенции па да искористиме,така за прозорите искористивме.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    2.578
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за информациите
     
    На Vanilla15 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.229
    Само земи конзулна од тие шо се монтираат доле да грее доле на нозете од доле да иде топлината
    Малце се поскапи ама нема споредба со овие горе шо се
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Подобро во дневна ставете ја климата, отколку во спална. Пожелно и покорисно по здравјето е во ладно да се спие.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.975
    Допаѓања:
    59.622
    Пол:
    Женски
    Спалната е преладна и ако нема греење постојано е многу ладно,плус баба имаме во дневна па да не седат децата се таму.
     
    На ALISA0000 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.406
    Допаѓања:
    31.946
    Пол:
    Женски
    Прашањето незнам дали ми е за тука, ама ако некој/а е искусен со ова ќе ве замолам за одговор/совет.
    Втора година се грееме на дрва. Нов купен шпоред лани, од оние скроз црните е малецок значи. Има само стакло шо се гледат дрвата како горат нели и доле пепељара за пепелта.
    Ме интересира следното, зошто толку многу ни чури додека ставам дрва? До што може да биди? Со оџаците нешто поврзано или со самиот шпоред? Значи ми се одмили да се греам на дрва од што чури, човек неможи дрво да стави на раат, ќе ми упропасти уште малку се.
     
    На Mrs. right и **prcla** им се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.680
    Допаѓања:
    172.498
    Пол:
    Женски
    Оџакот...
    Кога ви е последно чистен?
    Колку ви е над куќа?

    Отварај само жар кога ќе остане, не ставај мокри дрва итн..
    Страдам и јас понекогаш:rofl:
     
  14. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.406
    Допаѓања:
    31.946
    Пол:
    Женски
    Го чистевме пред некоја недела и немаше баш толку ѓубре да речиш за да праве проблем, незнам стварно не ми е јасно што е проблемот
     
  15. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.861
    Допаѓања:
    10.899
    Пол:
    Женски
    И ние ист проблем имавме, се уште го иаме ќумбето на дрва на Алфа плам, не од тие најмалите, од средните е да речам.

    Тоа чуреше, лом праеше, коа ќе отвориш да ставаш дрва, а оџакот во ред беше.
    Демек било од дрвата мокри биле нз ти што и така со години се малтретиравме и пред 4 или 5 год. не знам колку се поминати да ставиме инвертер.
    Не се трпеше стварно више.

    Те читав дека и ти сакаш да пробаш со инвертер.
    И раат сме, ни ѓубре се праи, ни смрди ни чади више.

    Грееме една соба ама голема соба, му доаѓа ко 2 нормални соби и постига се океј е, другите соби ако се замлачат само, одвоени се и раздалечени од оваа, и реално не може да се очекува куќа од 90 и нешо квадрати да загрее клима од 3.5 ама научени сме па еве тераме вака.
    Ни треба и уште една бар помала ама никако да земеме.

    Тоа ќумбето само за догревање ако го запалиме некад, меѓу сезона, еве уште не сме ја укучиле климата, не сме нешто зимурливи па ќумбето го запалија моиве, имавме останато нешто ситно од дрвата низ двор и ужас, значи ужас, дека одвикната сум од тој мирис, и не ми прија ама ај ова е само за сеа, секако климата ќе си ја користиме пак за тоа и купена е нели.

    И вака искрено со инвертеров ко потопло да е и по другиве соби, чудно ама така делува.
    Со ќумбето беше буквално ледара, дали дека поладни зими биле претходно или пак вистина не го биваше, не знам.

    Инаку климата е Gree Amber 3.5, не знам точен модел, не е скоро купена, и беше околу 50.000 се сеќавам, па генерално задоволни сме, си ја врши работата секако колку што и е силата, толку. :)

    За потрошувачката на електрична енергија, па солидно беше, не знам колку точно доаѓаше за струја, баш ќе видам по сметките, секако ефтино не може да биде со поскапувањава ама дека премнoгу троши па и не, затоа и инвертер е.
     
    Последна измена: 12 ноември 2023
    На QweenSM му/ѝ се допаѓа ова.
  16. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.406
    Допаѓања:
    31.946
    Пол:
    Женски
    Премногу ти благодарам за опширниот одговор :inlove:

    Добро е, мислев само дека ние имаме проблем со ќумбето, значи лани се земавме, цело зимо лани така сме го поминале во чуравица, лом ни се направи дневната, свекрвата доле кај неа на спратот и цигари пуши па така не се исчури кај неа, ама таму ќумбето вака не прави, значи оваа година такви нервози не сакам, живците ми ги искина лани. Го исчистивме и оџакот и не беше нешто многу со ѓубре да речиш за да не сака да повлече, кај свекрвата доле од оџакот повеќе ѓубре испадна па тој никогаш не зачурил.

    Ќе пробаме денеска со друго ќумбе, ќе го ставиме тука кај овоа, да видиме тоа дали ќе зачури, а знаеме дека тоа не чури(проверено со години). Ако не зачури, значи до ова нашето е. А ако зачури и тоа, најверојатно до местото ли незнам што.
    Ако и тоа чури, искрено сакам да пробам со инвертер. Имаме ние клима ама сплит, ако веќе купиме инвертер ќе треба да ја преместиме оваа, ама тоа е најмал проблем. Јас искрено повеќе сакам на клима, нит ѓубре нит ништо, раат си препоставувам. Еве ние овие денови ја пуштаме оваа што ја имаме, супер си топли иако е сплит, можам да замислам па со инвертер дека ќе биди многу подобро.

    Ајде ќе видеме што ќе направеме, секако крајна опција ќе биде инвертер ако веќе не бидува, или па ако бидне да не чури ќе ја истераме оваа зима така оти секако ги купивме дрвата, па за одгодина сериозно сакам да размислам на тема инвертер. :D
     
    На Mrs. right му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.680
    Допаѓања:
    172.498
    Пол:
    Женски
    Може да ти е и до шпоретот..
    Пример Алфите имаат дел под горната плоча(до отворот за печење) што може да се наполни и не влече после тоа убаво..
    Некои имаат онакви што се вртат за затворање на шпоретот (да не троши мн дрва) па и од нив враќа назад чад..

    Пример кај нас во Берово инвертер баш и не е најдобро решение, на - 25 само парно на дрва или нафта е спас..
    Ние грееме околу 180-190м2 и мене ми е смачен мирисот на чад и дрва.. Ама на 3 места грееме иииии тоа е...мислам дека сепак не сме стоплени во најладното..
     
  18. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.861
    Допаѓања:
    10.899
    Пол:
    Женски
    Да, нашево има такво, и ако е не е свртено под агол од 90° одма чад испушта и тоа ужасен коа ќе се отвори, ама и коа беше така свртено знаеше да чури.

    Така да, ако се у можност со инвертер најубаво ќе биде, и стоплени и почисто без мирис без чад.

    За скапа струја па и дрвата не се ефтини ама ич, ти најдобро го знаеш тоа дека викаш све на дрва се греете.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mommy_queen

    Mommy_queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво. Некој да каже ако знае зошто не тече вода од климава надвор од цревцето. Инвертер е, наместена пред еден месец и нема ич прокапено
     
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.352
    Допаѓања:
    161.229
    нормално е
    кога ке биде поладно ке капне повеке
    инвертер е и нема шишиња вода да полни,уживај
     
    На Mommy_queen му/ѝ се допаѓа ова.