1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Греење во домот

Дискусија во 'Дом' започната од rak1, 17 октомври 2014.

  1. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Ние ке се грееме од оваа сезона на пелети со 10кв печка за 70 м2. Дефинитивно ни е најдобра опција, наејекономична и најчиста.
    Братучедка на мм веке 3 год по ред се грее со печка на пелети од 16 кв за спрат од 120м2, а троши околу 300 евра за цела сезона.


    Нас ни пресметаа дека ке трошиме од 10-12000 ден на таа квадратура.
     
    Последна измена: 29 октомври 2015
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    2.976
    Допаѓања:
    4.656
    Пол:
    Женски
    Ве молам за предлог за квалитетен шпорет на дрва за парно, треба да грееме околу 70 квадрати, од кои 35 квадрати дневна и 35 квадрати ни се спалните соби над дневната кои се во поткровје.
    Се мислев и за тој на палети ама мн е скап шпоретот 85000-100000 ден, плус треба и радијатори да ставиме и многу скапо некако ми излегува.Читам доста ги фалат и инвертер климите ама ние веке ставивме линија за парно во тек на градење на куќата, па незнам што е најпаметно и најекономично.
     
  3. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @macalavica Моја препорака за ваков вид на шпорет се оние на Alfa plamen Цената е од 45000, па нагоре.
     
  4. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Нам Центрометал (хрватско производство) ни ги препорачаа како најдобри. За цена ич не се сеќавам, ама нашиот беше за два спрата, така што сигурно нема да ти врши работа и да ти ја кажам цената, зависи од моќноста. Распрашајте се, ние сме презадоволни.
     
    Последна измена: 5 ноември 2015
  5. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    2.976
    Допаѓања:
    4.656
    Пол:
    Женски
    Има алфа-плам и пламен шпорети на кој мислиш?
    Се мислиме за тој камин рустик од алфа-плам, има ли некој искуство со него?
    Ги гледав и камините од Копер од наше македонско производство, има доста ем убави на изглед ем со релна, цените им се пристапни ама незнам со каков квалитет се.
     
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @macalavica Мислам на Alfa plam со рерна. Има опции за печење и се со добар квалитет. За Koper не би можела да ти кажам.
     
  7. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Nie nekolku god se greeme so panelki i toa vo kukja i sum bas zadovolna.sega normalno nee ko so drva ama zimno vreme T doma mi e 21-22 stepeni i ni e ok.vo spalna ja ullucuvam saat vreme pred spienje.prethodno mm se greel so termo pecka pa za edna soba plakjase dosta visoka smetka.godinava stavivme i izolacija pa ke vidime smwtkite kolkavi ke bidat
     
    На SkarletOHara му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Баш со панелите сметките се огромни ,а не е воопшто затоплено. Кога јас неможев да затоплам 40 квадрати со панели ,незнам како би стоплиле поголем простор. Подобро земи една кварцна греалка плати 3000-4000 струја ама бар топло е.
     
  9. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Супер се...јас го имам тој што е за 150 м2...со тоа што го користам само за парно а не за готвење, бидејќи е во средина на салонот...
     
  10. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    Nekako temata mi e mnogu nova I ne aktivna, nie se mislime megu greenje na paleti I klima inverter se raboti za sprat od kuka so 100 kvadrati sto bi mi preporacale, sto ni bilo po isplatlivo? Nekoe vase iskustvo
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    2.976
    Допаѓања:
    4.656
    Пол:
    Женски
    Кој модел го имаш?
     
  12. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Еве ти го линкот од моделот...јас го земав кога имеше Саем, беше поефтин за околу 3500 денари...
    http://www.koper.com.mk/sporeti.aspx?id=5112
     
  13. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Ние имаме парно на струја и шпорет на дрва (од тие како камини што се со стакленце, моите го имаат земено пред 10 години и уште функционира). Со парното сметките беа огроооомни, со дрва е потопло ама се прави многу ѓубре, плус носиш дрва, цепиш дрва, заморно е. Е се додека не ги откривме брикетите и сега шпоретот на дрва е на брикети :) и супер е. Топло е и нема чад, а брикетите ти ги носат во пакетчиња спакувани. Нас ова ни е сега за сега најдобро.
     
  14. Karleusha

    Karleusha Активен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Девојки дали некоја има ваков шпорет и како сте задоволни?(Шпоретот од лево, црниот). Сакаме ваков да купиме, но ќе ги стопли ли кујната и дневната? (Споени се).
    Благодарам однапред. :) 12006584_1034293546610909_5334349147900415795_o.jpg
     
  15. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    2.976
    Допаѓања:
    4.656
    Пол:
    Женски
    Ние сепак одлучивме да се грееме со инвертер клима. Дајте препорака за добра инвертер клима за 35 м2.
     
  16. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Ние имаме Gree инвертер клима, многу сме задоволни. Дома е топло, а струја не плаќаме многу. Минатиот месец плативме 3 500 ден со две клими (и другата во спалната е Gree, само таа помалку ја пуштаме), а сметај нормално трошиме струја за бојлер и готвење, и останати потреби.
     
    На Mrs.Bass му/ѝ се допаѓа ова.
  17. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Супер сте поминале. Нас пред некој ден ни дојде сметката за декември месец , па иако се грееме со камин на дрва , сметката за струја беше 4.700, а само во спалната и во детската соба ги уклучувам панелките пред спиење еден час и толку...Машините гледам да ги пуштам кога има евтина струја....
     
  18. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Сите апарати што ги купивме - фрижидер, шпорет, клими, машини за перење, садови итн. се А класа, одбиравме да не трошат многу. Машини за перење и садови и јас пуштам на ефтина, и бојлерот секој ден е после 10 пуштен, за да има топла вода за другиот ден. За готвење, нормално не гледам ефтина-скапа, исто и за климата. Ако има потреба, и студи, си ја пуштаме и цел ден ако треба. Месецов малку повеќе ја пуштавме климата, па како што пресметавме според саатот, околу 4000 ќе платиме.
    Најбитно е за греење во домот да се направи добра изолација. Пред да почне зимата наместивме нови прагови на вратите да не дува, викнавме мајстов за ПВЦто, да ги наштелова прозорците да не дува воопшто. Се тоа што средивме, веќе по една илјадарка месечно помалку плаќаме од лани.
     
    На macalavica и only44you им се допаѓа ова.
  19. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Ние имаме таков шпорет исто црн е и горе фурна можеш да печеш,и горе имаме ставено од оние црните бурии со 6 мали цевки,знаеш за кои ти зборувам ,незнам како се викаат,шпоретот загрева 80м2 значи голема просторија имаме дневна кујна трпезарија ептен голема и ходникот загрева,но лошото кај овие шпорети е тоа што кога отвараш врата да ставиш дрво многу чуре,и чад колку сакаш веќе сме за белење,инаку многу топлат.позз
     
    На Karleusha и only44you им се допаѓа ова.
  20. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    2.976
    Допаѓања:
    4.656
    Пол:
    Женски
    Колку квадрати греете со инвертер климата, колку е јака климата?Јас гледав грее клима во техномаркет 46000 од 5.5 kw некако ми е скапа, ама ако вреди за парите би ја купила.
    Ние имаме изолација од надвор 5цм плус пвц прозорци и нови врати.Дневната што планирам да ја грееме е 35 квадрати.