1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Греење во домот

Дискусија во 'Дом' започната од rak1, 17 октомври 2014.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.227
    Допаѓања:
    124.338
    Некој да користи СТ печка на пелети? Планираме да купиме 25 ка. Многу ќе ми значи искуство.
     
  2. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Што би препорачале за затоплување во мало купатило , со пониска потрошувачка да е по можност ..?
     
  3. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Се грееме на клима инвертер Vivax веќе 3 години. Почисто и поекономично грење ви е климата. Ем брзо затоплува, може и да се подеси кога да се уклучи сама ако не сте дома за да затопли пред да дојдете. Првата зима ко ја купивме беа оние температуртите од -15. Исто добро постигнуваше температура до 23 степени тој период, за греење во стан. Во куќите не знам дали е баш исто затоплувањето со клима. Ептен сме задоволни, а и моделот е ептен погоден. 3,4 месеци покасно купија и брат ми и снаа ми но, друг модел и не беше многу погоден но им вршеше работа, затоплуваше.
     
  4. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Еден совет ако може,што е најисплатливо за греење освен инвертер клима бидејки сме под кирија и нее тоа решение да наместиме.
    Станот нема парно ама нее ни многу ладен.
    Планираме да го грееме само дневниот простор,дали е решение панелка или нешто поисплатливо да не доаѓа висока сметка за струја?
     
  5. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.640
    Пол:
    Женски
    Панелката освен да седиш до неа, никако нема да се затоплиш џабе ке влечи струја. Термо печка ако можете да со земите навечер да се полни, преку ден да топли.
     
  6. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.459
    Допаѓања:
    82.082
    Пол:
    Женски
    Немате многу опции,но јас попрво би зела од тие радијаторите уљани што беа ,него ли панелка,ке ве изгори таа.
    Едит:термо
     
  7. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    А ова? Screenshot_2018-11-15-12-58-32.png
     
  8. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.459
    Допаѓања:
    82.082
    Пол:
    Женски
    На тие радијатори мислев со тркалца,нас ни беа подобри од панелките.Ама и за термо размисли ,има многу што ги продаваат на пазар3 иреклама.Ке можеш да си сушиш алишта на термото.
     
  9. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Ќе размислиме посекако а овие радијатори се полнат невечер?
     
  10. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.459
    Допаѓања:
    82.082
    Пол:
    Женски
    Не се полнат,ама стојат топли подолго време,и не јадат толку струја ко панелите.Ама побарај и термо,нема врска ако е старо,ако работи,ептен се наоѓа за со мало бебе.
     
  11. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Фала ти на советите.
     
  12. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Јас имам позитивно искуство со моделот на греалка подолу. Брзо го затоплува просторот и по постигната температура автоматски се исклучува. Има опција за монтирање на ѕид. Во врска со потрошувачката не знам колку троши.

    Ако си заинтересирана за греалка, најважно е да биде водоотпорна за во бања.


    http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10174_10180&product_id=69704
     
    На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.688
    Пол:
    Женски
    Ние имаме мало купатило дома, и користиме калорифер за затоплување.Ама го имаме од кога сум родена.За 10 минути прави бања во купатилото.Со него некогаш и ја греам мојата соба бидејќи стварно брзо загрева.
    Единствена ,,маана” му е што е бучен.

    @monik55 инветер климите се за -ни температури надвор.Ние купивме инвертер клима на Daikin.Загрева 50m2 без проблем за краток период.Супер си е климата.За помал простор би ти рекла радијатор.Панелите не загреваат доволно брзо, а стварно трошат струја без везе.
     
    На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Сакаме да ставиме нешто кај деверот тој е сам , ергенче е малце забушава со тоа влагата и отварање прозор ,одржавање , и бараме нешто безбедно по потреба да си пушта , премногу е ладно , претходна зима плочките на ѕид му замрзнаа :worried: а не е претпазлив
    ова твоето @poenta фино изгледа , само да биде одговорен со влагата :tmi:
     
    На mareane, poenta и Feminka22 им се допаѓа ова.
  15. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    10.413
    Пол:
    Женски
    Некој се грее на парно на струја (котел)? :wasntme:
    Колку kw троши и колкава сметка ви иде за која квадратура? Некој ако има искуство нека сподели.
     
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.688
    Пол:
    Женски
    Ние се грееме на парно ама ептен декември-јануар.
    Цела куќа ни е со парно (100m2) за kw колку троши не знам ама сметка над 3000 не ни дошла за парното
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Мене најдобρо ми е на дρва гρеење κаκво што имам, па уште и κога ќе си напρавам κафенце, κаκао или чајче... Сκапна живеачκата и κај нас...

     
  18. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.618
    Допаѓања:
    152.060
    ако сте на црно врзани пред саатото може
    инаку парнона струја у стан од 0 квадрати декември јануарска сметка испод 12,000 не е
    земи инвертер клима знам наеднаш давање пари е ама ке ти биде топло у спротивно шо и да земиш друго небитно панелка или уљен радијатор или термо печка истите тие пари ке ги лупниш за два месеци
     
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.618
    Допаѓања:
    152.060
    пишав и погоре стан од 60 квадрати испод 12,000 денари нема да бидеш струја со се комплет еве и десет нека биде најниско
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.688
    Пол:
    Женски
    Не се разбирам во такви работи искрено.Татко ми кога кажува колку се сметките за струја слушам.
    Во куќа сме ние сопствено греење ни е.Имаме и инвертер клима.Ама климата грее само 3 простории, останатите три посебно ги грееме и на минусни температури мора да пуштиме парно.Прошлата зима кога ја купивме климата парно 1-2 пати пуштивме.Не беше некоја страшна зима.
    Сега периодов кај мене и во спална со радијатор.Тоалетот со калорифер, а другите простории со климата.