Греење во домот

Дискусија во 'Дом' започната од rak1, 17 октомври 2014.

  1. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Проблем... До минатата зима се греевме на дрва, но ете решивме и зедовмее грее инвертер... Летото супер си работеше и сега си работи супер и е топло , но се јавува некоја миризба на мувла, на влага... Реков да прашам тука некој да има такво искуство? па од пон се јавувам во сервисот.
     
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    миризбата од климата иде или од друго место? Кај нас одкако зедовме клима се е со мирис на мувла и влага и многу и по ѕидови излага мувлата
     
  3. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.452
    Допаѓања:
    38.775
    Пол:
    Женски
    И јас се греам на инвертер и таков проблем не ми се јавил до сега
     
  4. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.538
    Допаѓања:
    163.350
    не ке да ви е миризбата од климата
    проверите некаде мора да имате влага
    позади плакари о внатре во плакарите видите
     
  5. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.468
    Допаѓања:
    8.563
    Не е до климата, сте имале влага и претходно, ама тоа излегло на виделина откога сте ги ставиле климите. Најверојатно во прашање е лошо изведена изолација на станот/куќата.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    да да има мувла. Ама муабетот ми е од ко ја ставивме климата тогаш ни почнаа проблемите со мувлата. Сега ќе ги третираме нема што ама чудно ми е. Како 7 години пред тоа кога греевме на дрва ништо немаше одкако ја ставивме климата еве втора зима само на зима се појавува
     
  7. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Истото се случува и кај нас...
     
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    ќе видиме здравје другата зима во новата куќа како ќе се покаже. Таму има подобра изолација со дупли ѕида. Пошто читам дека е лошо изведена изолација
     
  9. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Ајде ќе се најде решение ... секое добро
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.538
    Допаѓања:
    163.350
    сето има врака со изолацијата
    напротив климата го суше воздухот нема шанси од неа да има влага
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  11. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.669
    Пол:
    Женски
    Инвертер клима, зборам за најголемата, со добра изолација, дали би постигнала топлина и во другите две соби, доколку е поставена во дневна? Зборам за околу 50м2 вкупна површина на стан.
     
  12. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.452
    Допаѓања:
    38.775
    Пол:
    Женски
    Да
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.468
    Допаѓања:
    8.563
    Подобро две помали клими, штом се повеќе простории. Со еден инвертер секогаш ќе имате пониска температура во собата што ви е најдалеку, без оглед колку е јак.Така барем нас не подучија.
     
    На cresa-jagoda и "Zoki" им се допаѓа ова.
  14. %Elena%

    %Elena% Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Dali inverter klimite gi isklicuvate primer koga ne ste doma 2-3dena ili ja ostavate na odredena temperatura?
     
  15. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.903
    Допаѓања:
    109.512
    Пол:
    Женски
    Свекрва ми има инвертер клима и кога доаѓа кај нас на викенд (во друг град живееме) не ја исклучува, само температурата ја намалува.
     
    На %Elena% му/ѝ се допаѓа ова.
  16. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.452
    Допаѓања:
    38.775
    Пол:
    Женски
    Не сум ја исклучила од кога почнавме да се грееме. Кога не сме дома или навечер, само ја намалуваме.
     
    На 24.07 и %Elena% им се допаѓа ова.
  17. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    9.183
    Не, кога ќе си дојдеш дома ладно и додека загрее ќе потроши колку 3 дена греење. Ако има wifi модул ќе си ја регулираш преку мобилен.
    Зависи од распоредот, 50м не е многу може да загрее и во друга соба.
    Подобро една јака јапонска клима, отколку две послаби. Во другите соби кои се за спиење и така не треба повисока температура.
     
  18. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.468
    Допаѓања:
    8.563
    Зависи. Ако сакаш солидно да загрееш детска соба каде детето ти престојува поголем дел од денот, тогаш мораш да ставиш и таму. Ти пак стави си два "јапонци", со тоа што едната ќе ти биде 3,5 а другата 2,5.
    А доколку сакаш поинтензивно греење само во дневниот престој кој ти е во целина со кујна, а имаш една спална која служи исклучиво за спиење, тогаш ставаш една појака клима со идеална позиционираност (да дува накај спалната) и завршена работа.
    Во секој случај се зема во предвид распоредот, изолацијата на станот и комодитетот кој сакаш да го постигнеш. Кај исти квадратури а различни распореди на стан и функции на соби, не мора да значи дека ќе помине истата формула.
     
    На "Zoki", cresa-jagoda и Ferfelina им се допаѓа ова.
  19. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.984
    Пол:
    Женски
    Не верувам. Особено не ако е прекршен простор.
     
  20. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    25.230
    Пол:
    Женски
    Ние земавме инвертер , на Мидеа , го вклучивме на греење во декември месец и до денес воопшто не е исклучен ( пред тоа не бевме дома еден месец ) . Температура не постигнува , на 26 степени е поставен ама никако да постигне температура . Можеби дека не бевме дома еден месец ,а и сами сме горе , чичкото на мм се под нас , иако имаат и тие поткровје веднаш до нашето , но не го загреваат сеуште немаат потреба . Од таа причина докупивме и панели ( секако ни беа потребни за кај децата во соба ) и едниот е исто како и инвертерот , постојано вклучен . Бидејќи децата се многу мали , 6 , 4 и бебенце од 2 ипол месеци , мора постојано да е топло дома , навистина со дрвата беше потопло , ама кога си со деца е полошо со дрва ( ризикот да се изгорат на печката е огромен , на страна што е многу понеуредно и понечисто со дрва , и многу далеку ми беа дрвата , имам пишувано дека куќава е како зграда без лифт , што се би можело да се случи додека јас се вратам со дрвата од долу , не сакам ни да мислам ) . Сметката за струја е горе - долу иста како кога имавме две термо печки , можеби нешто помала . Здравје за долу кога ќе се селиме , се мислиме за подно греење со печка на пелети , можеби најпаметно решение ќе биде ( спратот е двојно поголем од моменталниов ) со оглед на тоа што еднаш инвестираш и го решаваш греењето за барем наредните 20 години . Не дека не сум задоволна од инвертеров , одлично грее , одлично лади , само проблемот е што само ние загреваме а над нас има ќерамиди и пвц плех . Џабе е изолацијата , кога немаш грејна поддршка барем минимална .