1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Греење со пелети

Дискусија во 'Дом' започната од Shana, 28 февруари 2011.

  1. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.719
    Допаѓања:
    4.584
    Пол:
    Женски
    Да и маили ми се уклучува.
     
  2. Devil99

    Devil99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Немале пелети.
     
  3. Devil99

    Devil99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој каде може да се најдат пелети? нигде ни по Скопјево нема моментално..
     
  4. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.719
    Допаѓања:
    4.584
    Пол:
    Женски
    Vo brikolage mi rekoa utre ke im stasale.Gi prodavale togas 210den vreka,a sega neznaele kolku pari ke bile
     
    На Devil99 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Baba Roga

    Baba Roga Нов член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Me interesira dali nekoj koristi kotel na peleti centrometal 35kw?? Sakame da zememe no ni kazaa deka mnogu trosele pa ako nekoj go ima da spodeli iskustvo??
     
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.224
    Допаѓања:
    169.491
    Пол:
    Женски
    Дечки се снабдивте со пелети за годинава? Јас уште се мислам од каде и какви, за разлика од пред лани, лани тие што ги имавме многу брзо гореа... и сега се мислам какви да се набават за годинава.
    Кои ви се покажале за подобри?
     
  7. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.390
    Допаѓања:
    87.640
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.224
    Допаѓања:
    169.491
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со Еко Пункт пелетите?
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Ние годинава зедовме едни бугарски пелети. Подобри се од српските што ги користевме лани, оти помалку пепел има, поубаво горат и повеќе топлина има некако. Дали се покалорични :tmi:, (ако може тој поим да се користи за пелети), не знам. Да ги видам вреќите, па да ви кажам точно, мислам дека беа 180 ден. вреќа. Ама не ме држете за збор, да прашам за сигурно.
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.537
    Допаѓања:
    128.293
    Некој да се грее на парно на пелети? Ставивме парно, од слена зима почнуваме со греење, помалце од 200 квадрати, па искуство, колку трошите ако имате и вие?
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Веќе втора година, презадоволна сум. Најбитно е добар систем на цевки, добар распоред на радијатори и соодветна печка за квадратурата. А многу е битна и изолацијата, ако ја имате, вреди да се вложи во парно на пелети. Лани три тона поторшивме, ама беше ладна зима, плус јас бев дома, по цел ден греевме, некогаш и ноќе, плус подолго траеше грејната сезона, ладно беше до мај. Годинава нешто помалку од три тона, ама не греевме преку ден кога сме на работа, и еве, веќе не грееме дома, освен кога ги бањаме децата.
    Површината што ја загреваме ни е околу 80-90 квадрати, плус бојлерот ни е приклучен на парното, во зима не уклучуваме струја за греење, цело време има топла вода. Е сега, не знам како би било на спратови, нашата куќа е на приземје, нешто повисоко од основата, нема спратови.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.479
    Допаѓања:
    7.256
    Пол:
    Женски
    Жени купивме стан од 90м2 и сакаме да се грееме на пелети.
    Дајте ми совети каква печка да земеме, колку пелети би трошеле годишно?
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Elen4e_sonce

    Elen4e_sonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Истото прашање и јас го имам. И упте нешто, станот моментално е во градба, цевки може отпосле да намести мајстор или мора сега?
     
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.537
    Допаѓања:
    128.293
    Ние ставивме подно плус радијатори додека е во градба. Врз него кошулица па ламинат. Цевките се во под нема по ѕидови на двата спрата, со цевки за соларно и можност за 3спрат.
     
  15. Pipi89

    Pipi89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Здраво, ме интересира греење на палети со дувалка. Планирам да топлам една соба 20м квадратни 24/7 бидејќи сум со мало бебе. Дали знаете каква е потрошувачката. Поздрав
     
  16. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Отприлика колку вреќи дневно одат кога е ладна зима а работи од сабајле до вечер?
    Ние имаме одлична изолација и моментално се грееме со парно на дрва. Сакаме да се префрлиме на пелети зошто е многу полесно така но не знам дали вреди дали е така многу поскапо греењето или слично му доаѓа, некои викаат ако работи по цел ден тогаш не трошело толку многу како ако се гасне во текот на денот. Има ли врска муабетот? Многу сме на мисла зошто ептен се скапи печките :/ И ние имаме слична квадратура која цена ја земавте вие ако се секаваш?
    Исто така ме интересира колку се плаќа за монтажа?
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Две вреќи дневно трошиме, без разлика дали гори цел ден или не. Е сега има врска како ќе ја наштелуваш печката, колку пелети да пушта и колку силно да гори. Ние си ја имаме наштелувано да се гаси кога ќе постигне температура од 23 степени, а се пали на 20. Иначе годинава досега потрошивме помалку од лани, поради надворешната изолација што летоска ја ставивме. Оти се одржува топло и покрај тоа што печката не гори цело време. Ја плативме во кеш, 72000 мислам, а за монтажа не плаќавме посебно, се беше вклучено во трошокот за местење на системот, затоа што го менувавме претходниот што ни беше на дрва, со нови цевки и подобар распоред за постигнување оптимална топлина во сите простории. Плус го поврзавме и бојлерот во купатило. Лани ова време знам дека докупувавме пелети, годинава засега немаме потреба.
     
  18. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.712
    Пол:
    Женски
    Каква печка имате?
     
    На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    EcoSpar Auriga 25kW.
     
    На Queen8 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  20. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.712
    Пол:
    Женски
    Фала ти за одговорот.
    Да прашам само за колкава квадратура одговара?
     
    На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 3 други им се допаѓа ова.