1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грета Тунберг – климатска активистка или изманипулирано дете?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Someonespecial, 25 септември 2019.

  1. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    34.129
    Да, да, а арно ви беше коа болно дете го пуштија да го преплива Охридско. Кај ладно, грчеви, може да се удави, без храна, болно, и тоа ДЕТЕ!

    Е тоа беше поголема пропаганда и злоупотреба.
    Па сите маЌедонски Херој го викавте.

    Живитот го даде за браникот на државата. На кружен тек споменик да му изградиме.

    А малава отишла прочитала од лист нешо шо е жива вистина и одма да се сере. Па логично нели.
     
    На CameliaMiller, Scorpiongirl12, elenaxbbg и 13 други им се допаѓа ова.
  2. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Многу ми е мило што сите експерти од областа на екологијата и климатските промени се собраа на темава за да ни кажат дека Земјава нема гајле и нема никаква вистинитост во апокалиптичните сценарија. :inlove:
     
    На CameliaMiller, WildMk, smooch и 9 други им се допаѓа ова.
  3. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Не стои никој зад Грета, таа сама се одлучила да протестира со неодење во училиште лани.

    Секако дека ќе стане јавна личност кога самиот нејзин протест беше инспирација за нешто многу, многу поголемо. Тоа не значи дека е искористувана. Туку дека порасна ситуацијата.
     
    На CameliaMiller, WildMk, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  4. edenandrej

    edenandrej Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2017
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    931
    Пол:
    Машки
    Дебатава за Грета не е локална туку глобална, така да не знам каква врска има тоа дете што пливаше со ова, но е извонреден пример како една благородна цел може да изроди глупост. И во тој случај требаше да се подигне свеста за потребите на децата со ретки болести (ако не се лажам), ама начинот на кој се правеше тоа беше несоодветен. Или можеби ќе беше соодветно тоа дете да не плива туку да се појавуваше на телевизија и да вика дека ги убиваме тие деца, дека се готови, дека треба да се протестира и да не се оди во школо?
     
  5. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Си ги помешал дебело работите. Doomsday и апокалиптични сценарија се одлика единствено на конзервативниот, антинаучен и пуритански религиозен мајндсет, и нивното гледиште за крајот на светот. Ваквите акции, повикувањето да се слушаат научници и да се делува, се чиста спротивност на дефетизам.
    За Болсонаро и неговите изјави на секое поле со „мислења“ на кои „има право“ и „слобода на говор“ (и надвор од темава за Грета и клима) немам намера повеќе да те едуцирам.
     
    На CameliaMiller, Lella, WildMk и 5 други им се допаѓа ова.
  6. edenandrej

    edenandrej Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2017
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    931
    Пол:
    Машки
    Нема потреба да ме едуцираш, не се работи тука за образование туку за логика. Самата Грета вика (добро сега не знам кој го напишал ама она го изговара) дека треба да се однесуваме како светот да е во оган, како да се распаѓа, вика дека сме пред еколошка катастрофа и тн. ("I don't want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day.") Шири страв. Таа тактика ја применуваат сите радикали дали припаѓаат на левица или десница небитно.
    И од каде тоа дека научниците се позади неа или позади овие ставови? Тоа не е точно. Има научници и експерти кои што мислат поинаку. Не е се црно бело, стави се во позиција и на другата страна понекогаш, забавно е. И да не заборавам - биди скептична, преиспитувај, доколку не го правиш тоа не знам како можеш да имаш научен мајндсет?
     
    На Billy Idol, oblace1, orevokrsacka и 3 други им се допаѓа ова.
  7. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не сте ми јасни вие кои ја потценувате проблематикава, да не имате можеби резервна планета за живеење за која ние не знаеме ?
    Зарем е можно повеќе емпатија да имате за светските лидери богатокурци отколку за планетата која живот дава ?
     
    На CameliaMiller, Lella, Elen4e_sonce и 15 други им се допаѓа ова.
  8. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Да не лаже случајно?
     
    На CameliaMiller, WildMk, Annath и 5 други им се допаѓа ова.
  9. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Како што и порано рековме,земјата е рамна плоча која ја носат желки и китови.
    Не посотои глобално затоплување.Побогу,на луѓе со вакви размислувања да дојде и некој врвен научник и да го каже тоа што го кажа Грета нема да веруваат.
    Трамп е едно одвртано суштество.
    А,за девојчево имам поделено мислење.
    Кога го видов видеото,бев онака „океј,да,во право е“.Но,за луѓе кои немаат абер од климатски промени треба дебата со научници со цврсти факти.Изгледа,малку е ова што се случува(топење мраз,нагли промени на време,се помалку вода) па сеуште имаат дилеми дали постои легендата за глобално затоплување.
    Ние како единки можеме многу малку да придонесеме за подобра животна околина.
    Оние кои се на власт треба да донесат порегулирани и построги правила со што ќе се спаси Земјата.
    Но,секако,се се врти околу пари.
    Така да,што ни треба кислород кога ќе имаме милиони на сметка.
    Арно рекол Ајнштајн:
    [​IMG]
     
    На CameliaMiller и WildMk им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Ова да беше видеоигра:
    Опција 1 ---> Преземи нешто за подобро утре макар и да не е точно. Замислете, подобар воздух ќе дишиме во најмала рака, ако се останато е лага.
    Опција 2 ---> Не преземајте ништо зошто сметате дека проблемот не е вистински. Шо ако е? Во најмала рака ќе умриме брзо, лошата варијанта е само бавна смрт.

    Јас, радо би преземала мерки да превентирам нешто него да седам и да се надевам на најдоброто.

    И во право е. Треба да се плашиме. Треба да паничиме. Едина надеж која смејме да ја имаме е само и само ако преземаме нешто. Ако седиме со раце в џеб подобро да немаме надеж. Разочарувањето е поголемо ако сме очекувале различен исход.
     
    На CameliaMiller, Lella, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Еднаш реков - кој не верува во глобално затоплување нека докаже така што ќе издржи 3 саати во кола оставена на жешко сонце на 38 степени, без отворени прозори, без клима и без затемнување на стакла. Мислам многу е лесно да докаже...ако успее де.
    Примерот со колата е типична симулација на она што се случува со планетата.
     
    На CameliaMiller, WildMk и Nausicaa им се допаѓа ова.
  12. edenandrej

    edenandrej Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2017
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    931
    Пол:
    Машки
    Дискусијата отиде во несакан правец. Мислам дека тема беше Грета, а не дали постои глобално затоплување или не. Загадување кое влијае негативно на климата постои. Да, треба да се превземат мерки за намалување на загадувањето и во развиените земји веќе се превземени еден куп мерки и тие мерки треба да продолжат и да се прифатат од помалку развиените земји. Тоа мислам дека се апсолвирани прашања.
    За научниците и нивните мислења...да не се мнозинство, но ги има и тие што не се согласуваат со апокалиптичните предвидувања. Значи да се разбереме не се Climate Change Deniers туку Climate Change Skeptics.
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_...th_the_scientific_consensus_on_global_warming
     
    Последна измена: 26 септември 2019
    На oblace1, danichap, Cosmi и 2 други им се допаѓа ова.
  13. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.178
    Допаѓања:
    57.653
    Пол:
    Женски
    Ако мислите дека нема да има ефект нејзиново искачање - не би рекла дека е така.

    Пак ќе направам паралела со дете кое исто така почна со активизам, а стана една од најмоќните млади девојки у свет. За Малала зборам - уште од најмали нозе се бореше за правата на жените у Пакистан. Девојките не можат да одат во училиште таму. Ај што беше гласна против Талибанците и нивната политика беше застрелана во главата, па ни тоа не ја исплаши. Продолжи и понатаму да ја подига свеста на народот. Резултат на нејзиниот активизам е ратификација на законот, во нејзиното гратче веќе почнаа девојките да идат у школо. И сето тоа го почна на 12/13 години. Хејтот од другите и хехенце меменцата не ја спречија во целта, до ден денес е истакнат активист.

    "Blue girl" од Иран беше осудена на 6 месечен затвор затоа што се пробала да влезе на фудбалски стадион и да гледа натпревар. Жените таму не смеат да идат и да гледаат фудбал. Девојката се запали и почина. Како резултат на тоа претседателот на Фифа излезе со соопштение дека секоја жена е добредојдена да гледа било каков натпревар спонзориран од Фифа.

    Така и со Грета. Можеби јаде хејт сега, ама битно светот ја слушна и предизвика реакција. Вие може до утре да зборите негативно за девојчето, за родителите, за сосема небитни работи - ама факт е дека светот полека ќе се разбуди и за оваа тематика.
     
    На CameliaMiller, Lella, Elen4e_sonce и 15 други им се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Јас само се прашувам колкумина ќе мислеа исто ако не знаеја дека има Аспергер. Вака имаат аргумент дека била ненормална.:drunk:
     
    На CameliaMiller, WildMk, smooch и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.565
    Пол:
    Женски
    Браво за девојчево, секоја му чест. :)
    Грета вреди повеќе од сите светски лидери и политичари на куп заедно. Забележав општо по коментари секаде дека сите што јадат против неа поаѓаат од тоа дека е дете со дијагнози и дека не знае што прави и што зборува, а ја тргаат од фокус пораката која ја пренесува и ја сметаат за невистинита/неважна.

    Жално е ако навистина мислите дека климатските промени не се сериозен проблем. Дека буквално се самоуништуваме, и не само ние туку разни растителни и животински видови снемува заради нас. И треба да ни е страв, многу страв, бидејќи е реален проблем што сега треба да се реши. Ама не, полесно е да мижиме и да се превземе нешто дури кога ќе ни дојди јајцето на газот. На капиталистичките свињи не им е грижа за ништо друго освен за своите пари и ако имаа малку свест и совест ќе се засрамеа од говорот на Грета и ќе си го ставеа прстот на чело.

    Но нејзиниот говор верувам дека ќе поттикне многу активизам без разлика колку омраза се насоче кон неа од несвесни луѓе. Веќе се спремаат протести низ целиот свет. Освен кај нас нормално. Кај нас едино можиш народов да го изнесиш од дома за да се собере кога има митинг/протест на ВМРО и СДСМ. :)
     
    На CameliaMiller, Lella, Scorpiongirl12 и 10 други им се допаѓа ова.
  16. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.342
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    Девојчето е далеку од глас на разумот.
    Многу интелигентна да, пред својата генерација исто, ама разумна воопшто не е, баш поради синдромот кој го има. Лицата со аспергеров синдром живеат со фиксации во главата, како ке замислат дека е нешто така им останува зацртано и крај. Дури и да е тоа сосема погрешно и спротивно нема да ги убедиш, а да им посочиш факти, докази тие се лутат и вознемируваат. И со вакви деца треба многу да се работи за да им се барем ублажи состојбата, а вака ја дразнат само, не и помагаат воопшто.
     
  17. Disconnected

    Disconnected Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Ne gi procitav komentarite se nadevam deka se vo korist na devojcevo a debilite koi izigravaat pametnjakovci se najgolemiot cancer na planetava, ne razbiram kako ne sakas vakva poraka da poddrzis?! Pa go pravat devojcevo mentalno bilo, vi ebam debilite glupavi 500 x popametna od site vas, ima autisticni deca koi se isklucitelno nadareni i inteligentni ali ne, ja iskoristuvale, i da ja iskoristuvaat za vakva kampanja pa neka, ti davaat prostor za govor, mediumi, novinari, prenesuvas bitna poraka, bitna e porakata i poentata ama zatucan mozok toa ne moze da go sfati od druga strana mnogu povekje moze da privlece vnimanie devojce so vakov govor otkolku vozrasen naucnik a toa koj kolku kje ja prifati porakata zavisi od ekoloska svest i opsto intelektualno nivo.
     
  18. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.989
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Машки
    Дали стои некој зад Грета не знам и не ме интересира. Секој говор и е фактуелно проверен и докажан од научници, не ги измислува таа работите што ги зборува. Особено восхитувачки е што и покрај тоа што има аспергеров синдром покажува дека истиот не и претставува пречка за идеологијата што ја промовира и целта што ја има, дека вреди и е способна како и секоја друга личност на планетава.
    Нашиве македонски експерти веднаш се јавија да ја објаснат ситуацијата :D
    А „аргументите“ дека е ментално болна и не знае што збори покажуваат само какви плитки игнорантни луѓе шетаат по земјава и светов.

    Фактот што ја напаѓаат лично Грета докажува дека возрасните не можат аргументирано да се спротистават на нејзината порака.

    Mood:
    [​IMG]
     
    На CameliaMiller, Lella, WildMk и 7 други им се допаѓа ова.
  19. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    А не ми е јасно Трамп што и се спротиставил или како шега нешто напишал на нејзина сметка? Така читав
     
  20. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Во сала полна олигархија, со тајкуни од највисоките политички претставништва, етикетата терорист да ја лупнеш на девојка од 16 години која на мравка нема згазнато, е идиотски до небото и назад.
     
    Последна измена: 26 септември 2019
    На CameliaMiller, Lella, SexiLy и 11 други им се допаѓа ова.