1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грета Тунберг – климатска активистка или изманипулирано дете?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Someonespecial, 25 септември 2019.

  1. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Vo Germanija i Svedska mnogu avtomobili zalepija stickeri fuck you Greta :D

    Devojcevo dobiva mnogu trolanje i meminja na internet.Bukvalno ja ubivaat od zezanje.
     
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
     
    На senjorita-v, orevokrsacka и Asdasovski им се допаѓа ова.
  3. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.989
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Машки
    Замисли колку треба да е човек интелектуално осакатен за да мисли дека постигнал нешто со тоа што ќе залепи на кола,фак ју стикер за 16 годишно девојче шо ништо никому не наштетило.
     
    На CameliaMiller, elenaxbbg, Elen4e_sonce и 17 други им се допаѓа ова.
  4. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.563
    Пол:
    Женски
    И? Според тебе океј е тоа?
    Стварно не можам да сфатам зошто би се исмевале со девојчето. Да зборуваше лаги или некаква пропаганда да правеше од која само штета можи да произлези, ќе сфатев некако.
    Ама таа зборува за реален проблем кој мора да се решава.
    Ја потценувате само затоа што е млада девојка и демек не знае што зборува, ја искористуваат. Јас мислам дека добро знае што зборува. Не е 5 годишно дете. :)

    Ама полесно е да палиме шуми и депонии, да загадуваме воздух, да фрламе ѓубре секаде, да се однесуваме како да имаме друга планета или да се правиме дека не постои проблемов. Ама ајде, и онака ќе умриме сите, зошто да се грижиме воопшто.

    П.С. Гледав видео дека на Арктикот има заробени болести уште од античко време, а како што мразот таму се повеќе и повеќе се топи, замислете што би било доколку ни дојдат такви болести за кои не сме подготвени. :)
     
    На CameliaMiller, mkdvesna, candy.cane и 6 други им се допаѓа ова.
  5. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Напорна ми е. И толку. Кога некој треба да ми пренесе порака, да ме мобилизира и почнува да ми се повраќа од него оти веќе и од фрижидер само што не ми изглегла, и кога на сето тоа ќе ми излезе со оној патетичен говор how dare you. Доста е. Еден куп дрндупки, манипулации, играње со емоции и 0 решенија.
     
    На Yowannty, christinnn, senjorita-v и 11 други им се допаѓа ова.
  6. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Многу смешно, големо дело направиле. Битно такви кретени што прават булинг на 16 годишно дете, начукале доволно години за да имаат право на глас, па и формално образование сигурно имаат оформено. Исто дури и вакви гнаси кои мислат дека штом една девојка е доволно зрела за активизам, треба да е и за сексуално злоупотребување. :puke:
    За мене ваквите се 100% самите виновни за цел тој булинг, не родителите, не било кој што ја поддржува. Многу ми е мило што на твитер им одговара самоуверено и саркастично, со контра тролање, и се надевам искрено не допираат до неа.
     
    На CameliaMiller, candy.cane, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Asdasovski

    Asdasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2019
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.599
    Смејте се бре, сите ќе умреме.
     
    На sjdgo, Independent Girl и edenandrej им се допаѓа ова.
  8. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Ja potcenuvame zatoa sto taa za nisto ne se bori tuku sluzi kako evtina alatka na globalistite i Soros.Tatko i i majka i clenovi na Otvoreno opstestvo na Soros.Se pojavuva od nikade i zboruva na globalen samit i dobiva ogromna mediumska paznja.Ne me zafrkavaj ziti se.Devojceto e pikirano i idealno za prodavanje magla i evtina prikazna.Soros i globalistite (koi gi kontroliraat site svetski mediumi) ja promoviraat sekade a patem se toa sto go zboruva e teska glupost.Duri i tekstot i go napisale na hartija. I na kraj ke dobie Nobelova nagrada zatoa sto trese gluposti i go pluka Trump.

    Celata prikazna ima mnogu skrieni motivi i celi.Nekoj go postavi linkot i prethodno

    https://www.vecernji.hr/premium/gretenizam-zadnji-stadij-kapitalizma-1348216

    Zadnji podaci Eurostata o emisiji CO2 iz fosilnih goriva pokazuju da su o a u EU 2018. smanjena za 2,5% u odnosu na prethodnu godinu. U Njemačkoj čak 5,4%. Glavni izvor emisija CO₂ nije Zapad već Kina i Indija. Zašto Greta ne ide u Peking? Kina je povećala emisiju za 208% od 2000. do 2018., Indija za 155%, dok je u Europi u istom razdoblju palo za 16%. U SAD-u palo od 2005-2017 za 12,4%. Najzagađenije zemlje su Bangladeš, Pakistan, Indija, Afganistan, a 95% plastičnog otpada u oceanima potječe iz Azije i Afrike. Europa najviše čini po tom pitanju, pa zašto eko-fanatici nju najviše tlače i nabijaju joj osjećaj krivnje? Isključivo zato što riječ o taktici u sklopu šire strategije lijevo-progresivnih politika, hoće kontrolu, a ne pali više dovoljno pozivanje na gladne proletere, obespravljene žene ili ugrožene seksualne manjine, potreban je novi fiktivni izvor neupitne moralne legitimacije u njihovoj borbi za vlast i kontrolu nad društvom. Klima je tu idealna. Pogotovo kad se u prve redove isturi bolesno dijete. Pubertetsko histeriziranje i agresivno obraćanje odraslim ljudima već je viđeno i prije Grete u UN-u. U knjizi U memoarima Gretine majke Malene Erman, operne pjevačice i svojedobne švedske predstavnice na Eurosongu, opisano je kako joj se obraća mlađa kćer Beata “’Vi se brinete samo o Greti. Nikada o meni. Mrzim te, mama. Ti si najgora mama na cijelom svijetu, ti glupa, fucking glupačo’, dere se ona, kad me Pingu pogodi ravno u glavu”.

    Zašto je globalna oligarhija na pijedestal istaknula Gretu? Radi se o moralnoj ucjeni – ako se usudiš reći nešto protiv toga što s najistaknutije svjetske govornice propovijeda apsolutno neupućen i nekompetentan subjekt ti se iživljavaš nad jadnim djetetom i bešćutan si prema autističnoj curici.

    Ne postoi takvo nesto kako globalno zatopluvanje.Toa e notorna glupost i laga.Patem tie zemji Greta sto gi obvinuva imaat najvisoka ekoloska svest.Na primer vo Svedska prosecno zena koristi 4-5 plasticni kesi godisno a vo Makedonija tolku se trosat dnevno.Vozat daleku pokvalitetni avtomobili od kaj nas.Ogromen del od populacija za prevozno sredstvo koristi velosipedi i javen prevoz kako metro ili avtobusi.

    Nuklearnite centrali i energija e nesto najdobro i najevtino sto vo momentov postoi bez nikakva konkurencija.I totalno bezbedni.
     
    На SeaMermaid и Asdasovski им се допаѓа ова.
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Исмевање на дете од страна на возрасни луѓе не е начин. Ќе поентираат така што ќе ве претстават во лошо светло, поточно сами им овозможувате. Ете и во текстот на хрватски што си го постирал е спомнато.
     
    На mkdvesna и candy.cane им се допаѓа ова.
  10. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Poznatiot svetski naucnik Thomas Edison ima izjaveno deka samo 5% od populacijata vo svetot misli,drugite 10% mislat deka mislat a ostanatite 85% pre bi se ubile otkolku da pocnat da mislat.Zatoa denes na luge mozes da im prodades sekakvi gluposti i notorni lagi i tie toa da go prifatat kako apsolutna vistina.Nikoj ne se ismeva so deteto a najmalku so nejzinite zdravstveni problemi.Lugeto se ismevaat so tie sto stojat pozadi nea i ja frlaat vo ogan.Pred se nejzinite roditeli.
     
  11. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски

    И ако се вратиме на почетокот на твојот пост, тадааам.

    Ама не, стварно не ти смета тоа што 16 годишно девојче е попаметно и посвесно од тебе и пола свет скептични и „потресени“ за нејзината состојба особи кои ја хејтаат по нет. :)
     
  12. Maldoror

    Maldoror Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Машки
    Тадаам? За што?

    Скептичен? Во врска со што? Глобалното затоплување? Воопшто не, тоа е неоспорен научен факт.

    Потресен за нејзината состојба? Мува не ме лази.
     
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Рече членот кој се пресмеа во ист пост каде што напиша Fuck you Greta.
    Луѓето не мислат, точно така, многу од десничарите воопшто не размислуваат и наседнуваат, иако има и такви меѓу нив кои свесно учествуваат во агендата на левите.
     
    На lovestoneddd и buba4e89 им се допаѓа ова.
  14. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    @Maldoror Скептични за нејзината можност за рационално размислување и самостојно извлекување на заклучоци. Избор за што ќе се залага и што ќе поддржува.
    Тадаам за твоето „немам ништо против“ а од друга страна „уфилмана е“.
    Очигледно имаш многу против.
     
    Последна измена: 27 септември 2019
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Maldoror

    Maldoror Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Машки
    Може некој да ти биде уфилман, а истовремено да не ти смета нешто посебно. Сега пак ќе забегаме во семантика, што значи некој да ти "смета". Не е за тоа темата.
    Ова нема никаква врска со мојот пост. Никаде не реков дека нејзините намери не се искрени, а и да не се, не ја менува поентата.
     
    Последна измена: 27 септември 2019
  16. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    D1D441FD-A248-4377-AC87-DB2BE09FBD12.jpeg 4-5 пластични кеси користеле годишно? Се читате ли бе пред да постирате? :|

    Точно е дека во Шведска свеста за загаденоста на планетата е на многу повисоко ниво од овде, дека во реалност спроведуваат многу мерки за да намалат загаденост, ама барем прашајте си го Гугл пред да се истрчате со изјавите од овој тип.

    Каков одвратен збор, гретенизам :puke: Доволно си се окарактеризирал “експертот”.
     
    На CameliaMiller и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  17. Asdasovski

    Asdasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2019
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.599
    Не им чини детевo дa им јa прaтиме Ристичкa дa им се издере dont be a garbage :rofl:
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.332
    Пол:
    Женски
    Девојчето има 16 години,не 6,па да викате дека е мала за вакви настапи.
    Еве,нека е и искористувана од левисти,тоа не значи дека таа самата е неспособна да оформи мислење за климата.Говорот е драматизирање,но токму таа форма има подобар ефект.
     
  19. Independent Girl

    Independent Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Женски
    Ne e realno kolku e dobro ova :D ja ova sekoj den bi go slusala. :D
     
    На Asdasovski му/ѝ се допаѓа ова.
  20. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.332
    Пол:
    Женски
    Што има добро во потсмевање и дискриминација?
    Токму тоа е направено во видеото.
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.