1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Леле срцки бе :inlove: Пробај друг пат стави им некое плитко садче со вода за да се бањаат сами, мада сигурно нема така темелно да се избањаат како што си ги избањала ти :)
     
  2. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    сори вака шо сум оффтопик ама морав да ве прашам што да правам
    имам едно маченце шо ми е многу разгалено и многу си го сакам, денес зедов уште едно малечко маченце и си го галев и си играв со него по дома и другото кога не виде така седеше и не ми се доближи, чудно не гледаше и кога го викнав како да не ме слуша, го оставив малото до него и тоа се тргна на страна, кога му дадов кренвишла(омилена му е) не остана како стално туку ја зеде и преку тераса по лозница и замина да ја јади и уште не е вратено :worried: :worried: очигледно е дека не го сака новото маче, но сепак јас го сакам и не знам што да направам за да ги задржам двете, гледам и старото да не се почувствува отфрлено но не добивам реакција каква што сакам :worried: :worried:
     
  3. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    дали некој знај да ми кажи како да го научам кученцето да моча надвор?? мало е 1 месец има ама ништо не разбира... :worried: ве молам помогнетеми
     
  4. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас моето го научив за околу еден месец , ама беше постаро кога го земав, имаше три- четири месеци.

    Прво, ако направеше беља дома, го носев со муцето до местото каде се помочкало да душне и го карав, тоа ќе се влече, ќе се трга ама важно е да душне што направило и да види дека си лута, нема да го тепаш, туку само ќе го караш и кога ќе направи беља нема да го мазиш, за да види дека е искарано, тоа ќе поба да ти се умилкува ама издржи и некое време немој да го галиш.
    Исто така , кога ја носев надвор со мене носев нешто храна( грицки, или зрнца од кучешка храна) и кога ќе изврши нужда надвор, и давав награда ( храна) и ја галев.
    Така со награди и казни се научи за околу еден месец.

    А сама ќе пазиш, значи додека шетате нема да го враќеш дома додека не изврши нужда надвор, кога е дома обилна храна ќе даваш само пола саат до саат пред прошетка. Не да го наполниш кучето со храна и да го оставиш цел ден дома, мало е, нормално дека ќе направи беља.
    Моето се научи брзо, асо тек на време ептен имаше контрола на мочкањето и какањето, еднаш ми се случи ден и пол да ја оставам дома (во стан ) и не направои беља.
    Тешко е додека се мали, после сами се учат и се контролираат.
    Само трпение и без тепање. Според мене со награди и казни е најдобро. Дури може кога ќе направи беља и играчките да му ги собереш и да знае дека е казнето- нема играње. Ама мора да знае за што ја добило казната, значи обавезно со муцето да душне што направило.
     
  5. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Да, баш така како што кажа Ирена, само може да го маваш со весник, не ги боли но се плашат од звукот, така побрзо ќе се научи, многу е мало само 1 месец, а кучињата навиките ги примаат после 6 месеци, ќе ти требаат околу 2 месеци сигурно за да го научиш, затоа прави вака, кога ќе станат од пиење веднаш мочкаат, а јадењето давај ми го во одредени термини за да научиш кога треба да врши нужда и ќе ти биде полесно бидејќи уште не разбира сега. Позз :*
     
  6. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    фала многу за советите ќе пробам така. а дали некој можи да ми предложи некоја храна шо да му давам да јади оти има 1 месец нема уште запчиња и не можи да грицка.... и не знам шо да му давам.... ај ако има некој од вас предлог нека ми пиши. фала однапред :)
     
  7. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Може да му даваш леб натопен во млеко, јајца варени и издробени, супа со лебче, паштета разробена со малку млака вода -да ја лиже... сигурно има и готова храна мека, за мали кученца ама не знам , јас на моето на почетокот само домашна му давав, а после се јадеше, не пребираше, сливи дај му- сливи ќе јаде :D
     
  8. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Нема врска дека додека се мали смеат само кучешка храна, а кога немало кучешка храна ? Тоа е маркетинг за да го навикнеш кучето на готова храна , и после да не јаде друго па да мора храна да купуваш.
    Многу кученца кога се мали не ја сакаат таа храна, полна е конзерванси и хемија за да стои храната црвста , во топчиња , или мека а да не се расипува, ако си приметила кучешката храна не стои во фрижидер, па замисли колку хемија има во неа.
    Јас моето на почетокот го хранев со млекце и јајца, после полека внесував потврда храна, а кога му растеа забите , обавезно му давав нешто да гризе , да се занимава :)
    Јас кучето го носев по изложби, имаше неколку 5ки , и еднаш го пријавив за ЦАЦ и ЦАЦИБ ама не можев да чекам затоа што тоа изложбите маратонски траат. Инаку беше женка а имаше височина за мажјак :)

    После 4-5 месеци може да му даваш и витамини, јас кога го земав кучето во Македонија немаше витамини, тогаш почнаа да се отвараат Пет-шопови, се увезуваа од Бугарија.
    Ама се снаоѓав сама, лушпите од варени јајца ситно ги толчев , како прав , и секој ден во храната му ставав по едно лажиче. Тие се полни калциум и се многу здрави.

    Може да пробаш дали ќе јаде готова храна, ама во секој случај без млеко , јајца и лебче нема да поминеш.
     
  9. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    ај ке пробам ама ова моето нејки млеко ни да мирисни ... :D :D :D ај ке пробам со јајце и таму др шо ми напишавте.. фала многу :)
     
  10. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Да Ирена имаш право, но тоа ветеринари го препорачуваат, барем до 1 година да не јадат се.
    Ако можеш пиши што раса е кучето Нана, и од тоа зависи, а млеко ти препорачувам да не му даваш зашто ете ако ти прави белји дома замисли со течна храна каква нужда ќе ти напраи дома :D
     
  11. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас кога имав малечки , ги дадов откако наполнија 3 месеци затоа што уште цицаат, не е убаво да се одвојат од мајката.
    Твоево ако има 1 месец тоа значи дека е ептен мало слетко топченце :) Мора млекце, ќе пробаш со шрпиц , или малку муцето ќе му го намокриш за да се оближе и да го проба млекцето, да види дека е вкусно :)
    Тоа сега би цицало , ама штом си го земала малечко ќе се намачиш малку, мора да го научиш тоа што мајка му не го научила, а прво и основно е да се храни, послеќе работиш на хигиенските навики.
    И млеко обавезно, нема шанси тоа храна да јаде толку мало.
     
  12. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    абе моето е мелез ... мешано пекинејзер и пудлица ама јади месо салами кашкавали се јади само млеко нејки.... обратно е цело .... ама не можам да го научам да кажва за мочање и да не каса.... се јади ексик се искина и само го мавам по устата и ке се налути ке легни да спие и по 10 мин пак истото... моите ке ме отепат дома ке ме фрлат со се него надвор се изеде ако малечко живо е многу... :)
     
  13. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Само со весник тепај го, ти кажав тоа не боли туку ги плаши звукот, једини начин да научи, а коа ќе направи нешто ко шо треба ќе го погалиш и браво ќе му викаш и дај му награда од храната и слично :D , а ако му даваш све и свашта ќе се научи ќе неможеш да ручаш од него, на глава ќе почне да ти се качува, затоа само кучешка храна треба да види дека тоа е за него а не тоа што го јадете вие :D
     
  14. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    има 4 заби и сега др му растат ама каса корни..... не знам како да го одучам го скршив во котек и гајле нема уште поќе каса.......................... :worried:
     
  15. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Купи му некоја гумена играчка, каса бидејќи му растат запчиња и го чешаат, ќупи му нешто така за гризење за да не ве направи парче сите :D
     
  16. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    Болно домашно милениче

    Имам кученце мало скоро 2 месеци ама многу му солзат очињата. дали е тоа нормално или треба нешто да му давам или нешто да му ставам?? ве молам за помош :worried:
     
  17. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    Болно домашно милениче

    не сакам да те плашам ама пред 2 дена мене ми умре кученцето,исто малечко беше,3 месеци и истите работи му се случуваа,го носев 2 дена на ветеринар му даваа инекции триста чуда ама ништо,не издржа кутрото :( а и цело време се скриваше на некои места,викаат кучињата кога се скриваат така сеќаваат дека ќе умрат....пиши што направи со твоето
     
  18. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.433
    Болно домашно милениче

    Можеби има инфекција на очите, мора да го однесеш на ветеринар бидејќи е стварно малечко
     
  19. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Болно домашно милениче

    Луѓе ве молам помогнете. :doh: Дали има некој кој сака животни кој би можел да земе четиримесечно маченце, има проблем со едното оче, многу му солзи и има гурелчиња. Економски сме беспомошни да му помогнеме, па дали ќе се најде некој кој би сакал да го земе и да го однесе на ветеринар? ;( Фала однапред :( :)
     
  20. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Домашни миленичиња

    Дај кажете некој совет како да го научам мачето да врши потреби во песок, оти пукнав од чистење, има 4 месеци и дури имаше сонце надвор одеше во дворот во земјата, сега ко залади, ко почна да врни не излегва надвор, се науче на плочки в салон, и страв ми е цела зима така да не треба да чистам :)