1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Она си е супер, си игра многу е немирна стално трчка и нормално мочка и кака, ама не пие вода или ја не сум ја видела како пие.И давав и со шприц и ќе пробам сега пак.
     
  2. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.551
    Допаѓања:
    59.784
    Најверојатно пие кога не ја гледаш. :) Да дознаеш дали е дихидрирана, фати ја за кожата на вратот и нежно сврти ја на една страна и пушти. Ако се врати во првобитната форма за пократко од една ипол секунда, значи дека не е дехидрирано мачето (ветеринар ми го кажа ова кога едната моја мачка беше дехидрирана).
     
    На theowndemon и Luminary им се допаѓа ова.
  3. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.404
    Допаѓања:
    42.702
    Пол:
    Женски
    @SV1911 да не знаеш дали истото и за кучиња важи? Добра информација е да се знае, поготово сега како што следуваат топли денови. :)
     
    На 1209 и SV1911 им се допаѓа ова.
  4. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.551
    Допаѓања:
    59.784
    И за кучињата истото важи, еве и линк. :)
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Знаци за дехидрација кај кучиња.
    Screenshot_20180520-200835.png
     
    На theowndemon и Luminary им се допаѓа ова.
  6. mar023

    mar023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2016
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Мешанче од малтезер
     
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Цената за груминг ќе зависи од негата на крзното, хигиената, одржувањето на ноктите и реактивноста/социјализираноста на кучето. Дека е мал раст не би се додало тука на цена. Скоро секој грумер одредува цена според оваа шема. Јас платив 500 денари за бањање, чешлање и сечење нокти на мопс така да не очекувај да најдеш нешто поефтино за долговлакнесто куче.
     
    На mar023 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dianna95

    dianna95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Луѓе како се справувате со влакната од домашните миленици, дали ги чешлате редовно, користите ролни за влакна??
    Јас имам маче и куче и ги чувам во стан. По 3 пати во денот метам и бришам... насекаде има влакна не знам како да се справам со нив (facepalm)
     
  9. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Сликер четка за мачката, кучето ако има кратко влакно користи фурминатор, за долго исто така сликер четка. И не само поминување, туку по ред, го одвојуваш влакното и почнуваш од коренот нанадвор.
     
  10. Stejzi0833

    Stejzi0833 Нов член

    Се зачлени на:
    27 март 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите… Моето куче веќе два дена (кива или кашла) и има нагон за повраќање. Мислам дека има заглавена коска. Плс хелпп
     
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.242
    Пол:
    Женски
    Која е процедурата за патување во странство со куче? Конкретно за Грција ме интересира. Кутрето ми има пасош со внесени 2 вакцини ( колку што има примено). Доволно е тоа? Го разгледувам пасошот сега, доста секции има, па сум малку збунета... Задолжително е да е ваквинирано од беснило и да има микро чип?
     
  12. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.404
    Допаѓања:
    42.702
    Пол:
    Женски
    https://www.veterinarnabolnica.com.mk/index.php/2012-02-20-22-28-11/11-2013-07-09-16-57-30
    Види овде пишува. :)
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  13. dianna95

    dianna95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Фала ти на советот. Имам сликер четка ама ретко ја употребував. Кучето е со кратко влакно и уште денес ке купам фурминатор. :*
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. СакамКутре

    СакамКутре Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво,Приметив на грбот на кучето како рани мали од кои течеше малце крв и гној. Бевме на ветеринар и испадна аналните жлезди биле исполнети и ветеринарката едната ја стисна, а другата не можеше. Сега два дена подоцна кожата е малку смирена, но мислам дека сеуште има проблем.
    Има ли некој слично искуство да сподели или да ми препорачате кој ветеринар работи утре
    Фала ви многу :)
     
  15. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Прашањево не ми е за тука ама не знам кај да пишам
    Во напуштен двор во комшии се окучила некоја кучка и го оставило малечкото само, ја нема да се врати 2 дена
    Цивка цело време, слепо е сеуште и едвај се движи по тревата,претпоставувам е гладно со денови и многу зелени муви околу него се собираат, а нема рани по телото. Не можам да влезам да го земам.
    Моите сакаат да го фрлат да не се мачело ама јас не дозволувам премногу ми е жал
    Ќе преживее ли без мајка? Имам големо куче кане корсо не знам како ќе се однесува со малово ако го земам на тераса да го чувам :(
    И како ќе го хранам, со шприц? Само да не го гледам да се мачи сакам..
     
  16. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Искрено многу повеќе од тоа треба за да одгледаш кутре. На тераса ќе смрзне, ќе треба да купуваш лампа за греење или електрична перничка. Евентуално да менуваш шишиња врела вода на секои 2 часа. Плус секои 2 часа треба прехрана со млеко во прав со специјална формула за новородени кутриња, или на крај краева да се советуваш со ветеринар како сама да направиш млеко за мали кутриња. Ме чуди како преживеало цели два дена... Ако не можеш да му помогнеш на било каков начин, барем скрати му ги маките...
     
    На Плавуша123 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Од коа го напишав постот, после 20мин престана да цивка,умре :(
    Душиче..
     
  18. Ivan4e04

    Ivan4e04 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2014
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    7.998
    Пол:
    Женски
    Кои ампули се најефикасни против болви за кучиња и мачки?
    Од колку мл да купам ако едното куче ми е околу 15 кг а другото 20 кг.
     
  19. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.126
    Пол:
    Женски
    Јас редовно зимам ампули Fypryst.
    Како што можеш да видиш на сликата подолу, различни се во зависност од тежината, а за кучиња од 10-20 кг. се ампулите во зелена паковка.

    [​IMG]
     
    На Ivan4e04 и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  20. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Има на секое пакување за колку кг е наменета ампулата. Нема нешто како "најдобра ампула" за секое куче или мачка зашто ниедно нема ист тип на кожа. Моето куче на пример фаќаше крлежи кога му стававме фиприст, доби алергиска реакција на скалибор огрлица и на адвантикс ампула, додека други кучиња имаат други реакции, позитивни или негативни. Ради проблемите со кожата прекинав со такви третмани и му давам нексгард,апче што се џвака и немаме проблеми.
     
    На Ivan4e04 му/ѝ се допаѓа ова.