1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски
    Луѓе помооош
    Заприметив дома дека имам болви од мачорот и косата ми порасна. Скоро две го чуваме и прв пат вака ни се дешава.
    Кажете прво помош како да се оттарасам од болвите дома шо ми се, и потоа најефикасни ампула против болви за мачорот (цена, ефикасност ова она). Досега со прашак неопитрид и со редовно чистење на болвите после капење теравме, ама очигледно не поможило..
     
    На ivanamackica му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tante

    Tante Нов член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Нова сум на форумов и едвај се снајдов.. Вака сакам да прашам нешто за моево маче, веќе нелолку дена има повреда на левата страна над муцката кај образот да кажам, прво му беше надуено а сега му паднаа влакната и има крв.. Несум во можност да го однесам на ветеринар па сакав да прашам тука ве молам одговорете.
     
  3. Lilly.

    Lilly. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Daki znae nekoj kolku pari e kniska da se kupi za milenice i kade mozam da ja najdam?
     
  4. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Книшка се добива со првата вакцина на ветеринар.
     
  5. Bojan1470

    Bojan1470 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Машки
    Вчера ветеринарот го вакцинираше мачето и потоа го намачка со една плава течност против болви и денес мачето е мн чудно ич не си игра и не е расположено како што беше до вчера и слабо јаде некој совет?
    Инаку мачето е 3 месеци старо
     
  6. puffla

    puffla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    52
    Здраво имам проблем со мачорот постојано го тепаат улични мачиња. дали знаете како да го решам проблемот?
    Мачорот е стар една година, најден на улица, растен без мајка и дома. Сега зедов и друго маче 3 месеци и ги ставив во двор да живеат. заедно си играат се е во ред, ама проблемот се другите мачки мачори го тепаат
     
  7. Ann 18

    Ann 18 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво луѓе ми треба помош!!!
    Кога го шетам кучето му стана навика да лае по непознати луѓе што ќе ми се приближат(на одредени не на сите).. Но кога го шета татко ми нема такви проблеми, ми викаат заштитнички став. А не сака да носи маска а и плус не е голема раса.:worried::worried: А пред некој ден добро не отера кај што не треба една (facepalm)
     
  8. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Работете со професионален дресер за кучиња. За маска лесно е да се навикне, ама такво однесување мора да биде коригирано што порано.
     
  9. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Здраво каде можам да најдам спреј против болви? Ги имам во собата и ме нервираат како да се решам од нив??? Ми треба некој спреј против болви за во соба. Некој со слично искуство?
     
  10. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски
    Оди во земјоделска аптека, тие ќе ти дадат средство. Ние пред некој ден го прскавме цел стан, тоа е како средство што се раствора во вода и со прскалка прскаш секаде. Не било штетно воопшто. Нека помине одреден период ќе испрскаме пак, ама си велам дај Боже да нема потреба.
     
    На ivanamackica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. #strong_woman

    #strong_woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Ми треба помош
    Имам шест месечно лабрадорче кое веќе три дена е омалаксано има крвава столица и повраќа нема воопшто апетит и висока температура. Бевме на ветеринар му дадоа инфузија и инекција за смалување на температурата прими 3 инфузии и воопшто нема подобрување. Што да правиме многу сме загрижени
     
  12. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Дали средството ви помогна, има ли подобрување?
     
  13. Мејз

    Мејз Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    4.122
    Пол:
    Женски
    Имам мачка ја чувам две години и последниве два месеци почна да и паѓа влакното. Мислевме ќе помине ама уште не има влакна насекаде незнам што да правам, што да и купам? Исто и болви видов пред некој ден кога ја бањав
    :sweat:
     
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.426
    Пол:
    Женски
    Како цели места без влакна да има? Да не има мачиња случајно? Како и да е од кога роди мојата и почна да дои почна многу да ѝ опаѓа крзното од шо треба. Буквално дупки имаше долж 'рбетот без ич крзно.
    Па ми дадоа витамини да ѝ давам, и почна да ѝ расти. Сега супер е. Во секој случај советувај се со ветеринар ако ѝ паѓа многу крзното, а не само летно митарење.
    За болвите имаш и ампули, и други работи за прскање, земи према можностите зошто нешто е поевтино нешто поскапо. Исто така за викенд кога немав од каде да купам за буби, со малку киселина на место паѓаа одма. Само смрди и подобро е со ампула према мене.
     
  15. Мејз

    Мејз Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2018
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    4.122
    Пол:
    Женски
    Нема мачиња и си има крзно не и паѓа за да и остане голо место ама ме загрижува само се лиже и паѓаат влакна насекаде
     
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.426
    Пол:
    Женски
    Епа лето е, го фрла зимското крзно ко така. На есен има повеќе крзно, на зима нели како лавови се мачките. После на пролет и на лето се митарат и крзното им се ретчи. Само нели, да не му се проретчи со дупки, тогаш е проблем. ^^
     
    На Мејз му/ѝ се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.426
    Пол:
    Женски
    Мал проблем. Преѓе маче кое мислам дека е од трите мои беше слезено ама мајката го игнорираше. Тато го стави кај другите зошто се стемнува и долу е опасно. Почна да цифка, а мајката е секогаш горе. Има шанса да одбие само едно маче? И дали ќе биди океј до на утро зошто скалата е нестабилна за ноќно качување па најрано најутро ми е да го земам долу, да го наранам и да му напрам безбедно легло. Горе каде што е, затворен простор е, со пакети, стари ќебиња, широко, безбедно. Ама ако не е со мајката ако го одбива да не му студи? Дур беше долу го наранив прво, ама да не не му е доста... Кога го слушам ми иди да се качам ама знам дека на таква скала не можам ни до пола без да ми се стемни. Тато нема смисла да го будам.
     
  18. Лет4е*

    Лет4е* Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Јас имам куче сибирски самојад и од вчера приметив дека на устата кај што и беше црно сега станува црвено..
    Ве молам помош
     
  19. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Имате ли број и адреса од вет што работи во недела, во Скопје?
     
  20. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.335
    Допаѓања:
    42.273
    Пол:
    Женски
    Мислам има дежурна служба во амбулантата во Автокоманда.
    https://www.veterinarnabolnica.com.mk
    Провери на странава за повеќе инфо :)
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.