1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    На кутрето почнаа да му паѓаат заби. Доста е нервозно... Како да му олеснам нему, а и на нас?
    Какви играчки да купам?
    Земав онакви дентални стапчиња како кожа за да ги грицка, не знам колку ќе помогнат.
     
  2. Balint

    Balint Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    здраво дали некој од вас имал искуство со убод од крлеж на мачка?
     
  3. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    6.548
    Пол:
    Женски
    Да. Сум вадела крлеж од мачка. Треба со пинцета да го фатиш крлежот и многу бавно со кружни движења да го повлекуваш нагоре додека да излези. Поентата е многу бавно за да не се откине главата од телото, туку да го извадеш целосно.
    Ако ти е страф, најдобро да ја однесеш на ветеринар. Јас кога ја однесов и го намачкаа со ацетон и само го извлекоа. И искрено незнам како е најдобро, ама еве за мене овој начин без ацетони и слично, делуваше.
     
    На Balint му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Balint

    Balint Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    :(:(:( мислам остана малку од главата на крлежот внатре, ама мачево ми е како омалаксано и само сака да лежи, ми е страв да не има закачено и некоја бактерија
     
  5. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    @Balint Води го хитно на ветеринар :(
     
  6. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    6.548
    Пол:
    Женски
    Во тој случај обавезно однеси го на ветеринар. Не верувам дека сама ќе успееш да го доизвадиш крлежот. Да не направиш полошо. Се надевам ќе се среди.
     
  7. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Дечки, не знам во која тема да пишам па се решив за тука. Вчера кучето на моја другарка мораше да се успие :( Беше старо ,слепо и болно. Е сега кога била на ветеринар откако го успале и рекле да го земе и да го однесе кај сака. Она го оставила покрај контињер бидејки не знаела што со него ... Кажете ми дали знаете некој ветеринар кој после успивање си ги превзема сите други работи ? Не сакам да помислам , но моето куче е исто старо и за некоја година истово ке ме снајде а да го оставам поред контињер не ми пага на памет ;(
    Ве молам споделете некој совет и искуство. ..
     
  8. Florenсе

    Florenсе Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2016
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    1.711
    Пол:
    Женски
    На трите од пет новородени маченца од очите им се лачи некаква материја, која откако ќе се исуши им ги лепи очињата и им стојат затворени. Пробувам да им ги очистам, ама и после тоа им изгледаат многу лошо, некако воспалени. Инаку се родени во плевна, дома ми велат дека можеби се повредиле некаде низ сеното. Што да правам?
    20180703_195100.jpg 20180703_195043.jpg
     
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.760
    Допаѓања:
    37.868
    Пол:
    Женски
    Па ке го закопаш некаде, нормално.
     
  10. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Ве молам за брз одговор хитно ми е.Имам мали кутриња сега веќе ќе прават 3 недели.Мајката едно удави, ноќеска се обидела сите да ги здави ( не е прв пат вакво нешто, 2р пат како се окучува и ги умртвува кученцата) срцето ме боли :( дали можам да ги тргнам на страна и да им давам кравјо млеко? Бидејќи секој ден нешто им прави.Ноќеска цифкаа кога отидов ги најдов сите во крв.Сега се мачат души.Ве молам за помош како да постапам.Кучката ќе ја фрлам како партал!! :(
     
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.760
    Допаѓања:
    37.868
    Пол:
    Женски
    Кучката не е крива, тоа им е инстикнт, веројатно чувствува дека не може да ги исчува или дека нешто не се добри и затоа прави така. Можеш да ги тргнеш и да пробаш да ги затоплуваш и лактовит да им даваш или козјо млеко, кравјо не ама веројатно нема да преживеат оти се мали. А за кучката има решение место фа ја фрлиш како партал стерилизирај ја и да немаш ваков проблем. Онака какво куче е, мирно, агресивно? Колку е стара?
     
    На theowndemon и Avery им се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Тури малку киселина или ацетон врз крлежо, се собира и паѓа.

    Закопај го некаде. Јас во близина имам ливада пример, само длабоко за да не смета на луѓе кои ќе врват.

    Можи да имаат инфекција на око да. Пробај со чепкалка за уши нежно отвори им окото и види дали ќе "фатиш" нешто. Можеби да имаат и чеклас или дел од сеното да има влезено. Однеси на ветеринар.

    Штом ова се случва веќе втор пат, најдобро е да ја стерилизираш. Јас искрено се сомневам дека ќе преживеат, ама ако се повредени однеси ги на ветеринар и прашај дали имаат некоја храна за толку малечки, со витамини и се тоа.
     
    На Florenсе, Balint и VedaG10 им се допаѓа ова.
  13. bella24

    bella24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2014
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    789
    Кучето загар старо 2 год околу 20кг беше со температура бевме вчера на ветеринар аналгин инекција прими и некои др витамински. Докторот е на одмор од денес, инекција аналгин ќе му стави медицинска сестра (му има ставамо и пред тоа) но татко ми не се сеќава колкава доза му кажале и дали е ист аналгин како за нас луѓето. Ве молам за брз одговор
     
  14. Ariaelon

    Ariaelon Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здравоо сакам да прашам дали некој што чува куле се има соочено со проблемот сув нос колку што имам слушнато кучето треба да има влажен нос,а за жал моето има сув..дај боже фа не му е ништо се молам..за една недела ќе одам на ветеринар ама сакам сега да знам,срце ми е ..???
     
  15. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    @Papillon.Papi ќе може да ми кажеш нешто повеќе за расата мопс? Дали е во ред да се чува во стан?
     
  16. anonymous16

    anonymous16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    921
    Ве молам за совети и искуства.. Моето куче денес прокрвари големо количество крв преку нос па истече околу 1л крв, ветеринарот вели недостаток на витамини што мене ми звучи малку неверно. Примаше витаминска терапија и против крварење. Кучето е свесно, јаде и е омалаксано од големата загуба на крв. Како да и помогнам, срце ми се кине кога ја гледам ваква а не можам да и помогнам? Ве молам за совет. ;(;(;(
     
  17. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.338
    Допаѓања:
    42.288
    Пол:
    Женски
    Прашајте друг ветеринар за второ мислење.
    Доколку е навистина поради недостаток од витамини, ќе ви кажат и со што да го храните, ќе ви препорачаат веројатно некои таблетки и слично.
    Ти биди тука за неа, храни ја, давај и водичка, занимавај ја, не знам повеќе што би можела да направиш.:?:
     
    На anonymous16 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Во кој пет-шоп во Скопје има Hill’s храна за кучиња?
    Фала :)
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Имам куче што е комплетно научено да оди по нужда исклучиво надвор и не на бетон, секогаш оди на трева или земја. Сум приметила и дека ако најде песок, мочка и таму. Па се мислев да земам песок за мачки, па да пробам да го научам таму да оди. Наскоро ќе се селам во зграда околу која нема зеленило, а немав многу успех со пелена. Мислење? Не сум чувала мачка и не знам на кој принцип е песокот, ама дали би можело да се користи и за куче?
     
  20. Darko009

    Darko009 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    57
    Здраво,имам мало кученце ,германски овчар 2 месеца,ама ќе се селам од МК,па би сакал да го подарам на некој вистински љубител на кучиња.колку сака некој да го земе нека ми пише ЛП.Благодарам