1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    http://www.fva.gov.mk/images/Табела_веб_микрочипови_NOVA.pdf

    Еве овде можиш да видиш по градови кои ветеринарни друштва ставаат бесплатен микрочип. Инаку да, како што кажаа и погоре, заедно со микрочипот задолжителна е и вакцина против беснило која кошта околу 600 денари.
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.322
    Пол:
    Женски
    Здраво. Кој има искуство со бременост кај Лабрадор(општо кај секакво куче, со акцент на лабрадор) би сакала да ми сподели совети околу исхрана и сл. Нашата ја спаривме месецов на 7ми, очекуваме дека ќе се фати и дека ќе остане бремена па сакаме да се спремаме за принова:D До сега ја храневме со сува храна или со зготвено месо, пилешко, џигер, по некоја коска телешка или свинска, мешавина со малку ориз и зеленчук. Јаде околу една чинија дневно, нормална чинија за храна за миленици, знам дека треба да и се смени исхраната во количина со тек на време, по интернет има доста текстови околу тоа ама би сакала и лично искуство да слушнам. Инаку е висока и има 2-3 кг вишок според стандардот колку треба да тежат ама нормално си е активна и не и пречат во движење, трачање и слично.
     
  3. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Дали има некој ветеринар на форумов или некој студент на ветерина со добри познавања, да не ве давам овде на темава сите.

    Сакам во ЛП мислење за дијагнозата, кучето треба да се оперира наскоро, но двајца ветеринари ми нудат потполно различен третман, не знам кого да слушам и дали да одиме на трето мислење, се ќе објаснам во ЛП, нека ми пише некој ве молам.
     
  4. Tattooismylove

    Tattooismylove Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2018
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Da prasam kade niz sk ima poeftin pesok za macki vrekjicka od 5 kg ? Da ne e skapo mn a da ne e kako zemja ko sho ima u tinex
     
  5. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    18.607
    Пол:
    Женски
    Во Кам маркет имаш 10кг, 225 денари. Не мириса и не се прави како глина.
     
  6. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Давате ли нешто посебно за крзното.? Периодов се митари многу освен чешлање дали има нешто испробано за зајакнување и нега на крзното. сакам да свети ххее.
    Каков шампон да земам?
    црнкиња е :)
     
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Омега 3 масти, можеш да додаваш лососово масло во исхраната, или 3 сирови јајца во неделата (секако ќе намалиш количина на храна кога ќе даваш јајца). Претпоставувам за куче станува збор, најдобро искуство имам со шампионите на Ботаника. Јас го користам нивниот шампон од Showline линијата, наменет за оштровлакнести раси. Не знам каков тип на влакно има твоето, но For Ever Bath е погоден за било каков тип на влакно. Цената изгледа висока, но јас веќе цела година го користам шампонот барем еднаш месечно (кога имаме изложба неделно) и уште е полно шишето. Треба да се разредува во вода со даден размер (можеш да ги прашаш увозниците за повеќе детали) така да логично, споро се троши.

    Еве линк од производот:
    https://www.facebook.com/marketplac...share_deep_link&referral_code=shops_pdp_share

    И еве резултати кај мојата.
    FB_IMG_1542538642632.jpg
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу за препоракава да да за куче се работи лабрадор е . Ќе разгледам уште еднаш фала. А фурминатор е подобро да земам или со чешел и ракавица да продолжам само?
     
  9. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Фурминаторот може да биде добар за лабрадори, но јас би користела четка со природно влакно неколку пати неделно зардно со сликер четка и гребло со ротирачки забци за вадење на подвлакното. Можеш после секое бањање да го мачкаш крзното со маст од невен, одлични резултати видов кај мојата.
     
  10. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.322
    Пол:
    Женски
    Нашиот лабрадор многу се чеша, посебно на делот над опашката и општо кога ја фаќам во тој дел и по рбетот одма реагира, тргнува да се чеша, она агресивно чешање со заби. Ја бањав со шамон за болви ии стави неопетроид и сега и ампула и ставив иако последен пат пред два месеци и ставав. Жал ме фаќа да ја гледам дека не е на раат. Ветеринарот ми вика ништо не и е, јас си мислам да не е алергија на нешто. Ја храниме со пилешко, свинско и ориз. Повремено сува храна ама ја менувам така да не верувам да е од неа оти не користам еден тип па да речам од тоа е .Имате ли идеја од што може ова да биде?
     
  11. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    @Papillon.Papi , можеш ли да ми препорачаш квалитетна, сува храна за мачки? До сега купував Хусе,ама веќе не можам да ја најдам.
     
  12. Tattooismylove

    Tattooismylove Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2018
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Kitecat zosto ne zemes? Nasiov macor ima 8 meseci I od bebe jade samo takva
     
  13. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Оријен можеш да најдеш во Луна Пет шоп во Аеродром. Немам многу искуство со дехидрати за мачки, но Оријен по состав е супер. Мојот мачор е на сирова исхрана уште од прв ден кај мене, да не можев со сирова да го хранам најверојатно Оријен ќе ја одберев.
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Дали би знаел некој да ми одговори дали после стерилизација е нормално да има крварење кај кучето?
    Мојата кучка е стерилизирана пред неколку месеци, но еве денес забележувам мало крварење исто како што и беше во циклус претходно. Кога ќе ја шетам пробува многу пати да се измокри меѓутоа не изглегува ништо, како да добива нагон ама нема мокрача.
     
  15. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Ве молам препорачајте ми ветеринар во Скопје што стварно се разбира, итно е. :(
     
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Вие што имате мачки, како се справувате со тоа кога мачката си ги тегне ноктите од намештајот?
     
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    сечење нокти.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  18. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Фала. Скроз се сечат?
    А дали помагаат оние трупчиња со јаже намотано околу нив као мачката од нив да се навикне да ги тегне ноктите?
     
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Има едни на спрат дури што се ..колешка од Охрид го нарача околу 2000 ден мислам беше и се спаси со тоа. мачката ем си има свое место ем од него си тегне нокти зашто баш таков матријал е.
    Јас на мојата и сечам нокти до пред живец.. ако сакаш линк за ова да ја прашам ќе ти пратам.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Купи си од тие специјлните за гребење. Види во пет шоп има. Не знам како им е името, јас ги викам гребалчиња. :D Мада кај нас не помогна. Имаме техники од нокти на мачка на платно и на ѕид. :rofl:

    Може ти ќе имаш среќа.

    Друга опција ти е сечење нокти. (Ако излегува надвор, не препорачувам) И ќе ти клиза после по паркет кога ќе фаќа кривини. :rofl:

    И не се сечат скроз. Има специјални ноктарици за мачки. Јас мојата ја носев на ветеринар за истото, оти многу беше мирна и не можев сама. :D

    На оваа сега не и ги сечам. Изгледа дека просто уживам да се нервирам во нејзината умешност за уметност. :wasntme: :rofl:
     
    На EvAngelos и LiliBoz им се допаѓа ова.