1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. Irreplaceablee

    Irreplaceablee Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    10.378
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми изгледа како од оние големине боцки да му се има заплеткано во влакното.:?:
     
  2. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Не е добро сликано не е тоа , како модрица темна под тестисите му е
     
  3. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    6.552
    Пол:
    Женски
    Се чувствува на допир како топче или само местото е потемно? Не е баш јасна сликата...
    Најдобро да го однесеш на ветеринар, ако се сомневаш во било што. Не верувам дека е нешто сериозно, ама сепак.
     
  4. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Има само модра боја , ама меко е местото сепак ке посетам ветеринар
    Фала ви многу
     
  5. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    6.552
    Пол:
    Женски
    Ако има само боја, веројатно не е ништо. И моето има потемни делови на истото место и прашав ветеринар, рече дека се работи за пигментација на кожата. Сепак, нај сигурно е една проверка. Нема за што :)
     
    На beautys20 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AnnabelLee

    AnnabelLee Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2018
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, сакам да се посоветувам со вас. Ќе се консултирам и со нашиот матичен ветеринар.
    Станува збор за 8 годишно пекинезерче, сакаме да го кастрираме. Што мислите воопшто за кастрацијата, кои се нејзините предности а кои нејзините недостатоци? Дали возраста на кучето би претставувала проблем? Поздрав и благодарам многу.
     
  7. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.631
    Допаѓања:
    116.204
    Пол:
    Женски
    Кастрацијата може да биде ризична за стари миленици.Игра улога и здравјето на кучето.
    Сепак,ветеринарот најдобро ќе ти каже.
     
    На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Нас ни кажаа дека е ризично и може да не се разбуди од анестезија, плус кај пекинезерите заради сплесканата уста би имало проблем при дишење за време на анестезијата и операцијата..
     
    На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Јас имам три кучиња . Два мажјаци и една женка. Е сега, женката е од расата Турски Кангал и веќе има 11 месеци , но сеуште немаше добиено менструација ( на ветеринар ни кажаа дека на 9 месеци треба да има прва менструација и да пазиме да не се пари бидејќи ќе прекине со раст ) . Да прашам да не се случува тој процес покасно кај Кангалите?
     
  10. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.797
    Допаѓања:
    38.180
    Пол:
    Женски
    Нашиот лабрадор прва менструација доби на 1 година, и после тоа секоја година исто само еднаш годишно, роди здрави бебиња дури 8 така да мислам дека не е ништо стршно.
     
    На Animali и CrazyGirl15 им се допаѓа ова.
  11. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Фала ти за одговорот :) . Највеќе ми беше дека шарпланинецот е година ипол и веќе сака да се пари , па ако женкава добие , овој наш палавко ќе ја пари :D мора да ја пазиме сега :D
     
    На 1209 и Animali им се допаѓа ова.
  12. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.797
    Допаѓања:
    38.180
    Пол:
    Женски
    Мора, ќе ја затворите 13-14дена и така, на прво добивање не е добро да се пари.
     
    На CrazyGirl15 и Animali им се допаѓа ова.
  13. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @CrazyGirl15 и мојата кучка доби релативно доцна, на 1 година, но нема да ја париме воопшто, оваа пролет планираме да ја стерилизираме.
     
    На CrazyGirl15 и Animali им се допаѓа ова.
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Нам ни е за парење потребна , бидејќи имаме викендичка во планина , и во рана пролет сеуште шетаат волци .. Три се малку за да се справат со чопор на волци од раса коњски волк ( тие се поголеми и далеку поопасни од сивите волци ) . Есенва на еден чичко му изведоа три кози а неговите шарпланинци беа многу исплашени и повредени беа. Една од козите нашла засолниште кај нас, спиеше со шарпланинецот во боксот . Опасно е горе во селото , селски кучиња нема само едно е а ловџиите не смеат да ги убиваат волците ( заштитени се со закон ) . Кога првично ги донесовме кучињата горе, селаните се радуваа дека имаме женка , сите велеа да ја оставиме да раѓа затоа што потребни се кучиња за да го бранат селото. Затоа не ја кастрираме :). Од бачилата веќе ни бараа кутриња кога ќе роди да им чуваме . Шарпланинец не може да излезе на крај со тие волци , за жал бачилата се на висина од 1500 м.н.в. , и секогаш се први на удар на диви животни :( . Во нашата викендичка имаше зимава стапки од мечки и волци , среќа кучињата беа доле земени тој период .. Фала ти за одговорот , веројатно и нашава подоцна ќе добие иако ни рекоа на 9 месеци. Јас се исплашив да не не е нешто во ред со неа , бидејќи на ветеринар не ни кажуваат баш ..
     
    На candy.cane, Animali, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Кај вас ситуацијата е сосема друга, ама јас мислам дека тоа дали ке добие порано или подоцна воопшто не е битно и не е поврзано со плодноста на кучката. Еве мојата кучка кога беше пред добивање, конкретно првиот пат, ги привлекуваше сите кучиња кога ја шетав, нареден ден истата приказна, кучиња со кои претходно се играше сега и скокаа да се парат и за една недела доби циклус. Наредниот циклус истата приказна се повтори, кога ја шетавме почнаа сите кучиња да и се доближуваат и повторно за неколку дена доби. Велат дека кучките добиваат два пати во година, на 6 месеци а мојата доби на една година а потоа за 8-9 месеци повторно.
    Не знам дали знаеш и дали ви има кажано ветеринарот, мене човек кој чува кучка и ја пари ми кажа дека кучките се плодни откако ке им заврши циклусот, поточно 5-10 дена по циклусот. :)

    Ви посакувам среќа. (fingers)
     
    На candy.cane, Animali и CrazyGirl15 им се допаѓа ова.
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.797
    Допаѓања:
    38.180
    Пол:
    Женски
    Точно најплодни се на 13 ден, ние ја паревме на 13 и 15 ден од кога и дојде, значи кога веќе и поминува почнува сама да ја крева опашката и да се мести, мада не мора да значи ние имаме мала сега што доби овој месец и бегаше од кучињата, не и даваше до крај, ако некое ја душка таа седнуваше на газ, ќе ја стерилизираме ама чекавме да и помине зошто на постарата се зафркнавме така во ек на гонење ја крцнавме и крвавеше многу, среќа се опорави брзо после тоа.
    Инаку за добивање не се секирај еве ти кажав жив доказ, 3 години добива еднаш годишно и роди 8 бебиња, едно умре на пораѓај само ама прво беше и не можеше да го роди.

    Ребека погрешка тебе сум те цитирала, сакав другата членка. Нема веза:D
     
    На CrazyGirl15, Rebecca_R и Animali им се допаѓа ова.
  17. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @1209 мојата не седнуваше, ама кога некое куче ке и се намести од позади, она скокаше и почнуваше да го дави за врат, ептен се брани. А откако ке добие не ја шетаме воопшто, во карантин е тој период.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.797
    Допаѓања:
    38.180
    Пол:
    Женски
    Да да исто и нашава ја затворавме ама имаше едно мало влегуваше однекде во двор, поим немам како, јас го затворам надвор одам до шупата да ја затворам неа, се вртам тоа позади:D:D како магија беше и ете на тоа приметив во некои моменти кога ќе ми се мушнеше тоа, таа седнуваше на газ или бегаше. Се зависи од кучето, оваа другава пак ептен беше мераклика пред да ја кастрираме имаше веќе раѓано, така ја и најдовме уствари со мали, па ги раздадовме и неа ја зедовме, е кога и дојде за парње рипаше преку два метри ограда и им даваше на сите.
    Лабрадоркава сакав да ја стерилизираме, ама сепак не е моја тука од на маж ми фамилијата и уште немам многу право на збор за неа, а тие сакаа да ја парат, ја спарија и на крај кој испадна да ги чува, секако јас оти другите сите беа на работа. Па не знам како се справив со 12 кучиња и една игуана ...после тиа реков ако ја парите пак на мене не се ослонувајте за ништо. Јас нејкам да размножувам оти има премногу улични и процесот на вдомување ме убива, ете уште не знаме каде е моето најубаво шаренко срце;( И затоа на сите стерилизација и кастрација им препорачувам, освен ете како во случајот на Крејзи.
    Ама се размуабетив јас, за кучиња уста да не ми одврзиш.:D
     
    На karmenka21, Annora, CrazyGirl15 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @1209 ако, на темава и мене ептен ми се прави муабет. :D

    И ние планираме да ја стерилизираме оваа пролет, чекавме да поминат два циклуси и да е убаво времето (ама да не е премногу жешко) бидејки ја чуваме во двор. Плус чекавме да помине барем 1 и пол година за да достигне максимален раст. Инаку кај нас се е добро затворено, дворот е голем и има каде да се истрча, па тоа беше уште една причина за одложување.
     
    На Animali и 1209 им се допаѓа ова.
  20. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.797
    Допаѓања:
    38.180
    Пол:
    Женски
    @Rebecca_R да само да не е многу жешко оти многу ќе крвари ќе треба на ладно да ја внесуваш под клима, и нашава беше во двор ама кога видовме не бива на ставивме внатре, ама за два дена беше како нова ништо не и се познаваше дека била оперирана.
    Ние со нашиве сеа некоја друга мака имаме, свекрва ми се пожали имаат некоја бактерија кожна, стрептокока, сите три надвор се заразени, ги боцкаат демек ги мачка нешто ама на едната раната на нога никако не заздравува, а кај нас жими само едни најсаглам ветеринари што има па на нив се ослонуваме, ама ако не им помине скоро ќе мора некое други чаре да се бара.
     
    На Animali и Rebecca_R им се допаѓа ова.