1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.843
    Пол:
    Женски
    Какво кученце имаш? Можеш да се научиш сама, јас го шишам моето сама, после неколку шишања се уходав и сеа е ептен фенси го шишам. Купи си машинка и пробај :)
     
  2. FemmeFatale

    FemmeFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Имам малтезер 4 месеци е , страв ми е да не го ишишам јас па да не личи на ништо :D
     
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.843
    Пол:
    Женски
    И да го ишишаш ќе му порасне евентуално, неколку пати и после ќе се научиш, стварно не е толку тешко плус кучето е многу посмирено кога е во позната околина и со сопствениците, моето заспива дури кога то шишам. Ама мајка ми пример не може да го шиша таа е многу паничарка и се осеќа потресено додека го шиша, тоа ја осеќа неа и исто му ствара стрес па е немирен, а со мене нема мака. Зависи и до тебе, не сега да те убедувам, чисто совет и искуство е ова, јас спасив многу пари со тоа што го шишам сама.
     
    На FemmeFatale му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.127
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Да ми беше за изложба па да чекам еден месец... за редовен груминг на семеен миленик мислам дека нема смисла.
     
  5. FemmeFatale

    FemmeFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Па планирам да ја носам на изложби и затоа мислев кај нив да ја носам. И на мене ми е многу за чекање 1 месец, али белки ќе се научам сама да ја шишам |(
     
  6. Aneta88

    Aneta88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    3
    Вдомив мало кученце од 2 и пол месеца, но има проблем со бактерија на кожата односно вчера го однесов кај Др. Марин и има шуга..на дел од едната нога има раничка и таму му е паднато влакното. Вчера и ставија ампула, која треба секоја недела да се става и ми препиша да му давам амоксиклав сируп и да го мачкам со хиперманган. Прашање ми е амоксиклавот ми препиша да му давам по 5мл тоа е цел шприц, не знам да не и е премногу тоа, бидејќи сабајле беше мачење за да и дадам, не и се допаѓа баш најмногу. Имал ли некој ваков проблем? Се мачи кутрото и се чеша доста. И со хиперманганот ми е страв да не ставам премногу од кристалите па да уште повеќе му ја изритирам кожата.
     
  7. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Имам малтезерче 2 месеци, сакав да прашам од кога почнувате со бањање?
     
  8. fona

    fona Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    12
    Zdravo, dali ima nekoj broj od Sashka frizer za kucinja? Fala
     
  9. fona

    fona Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    12
    Jas moeto maltezerce pocnav da go banjam posle 2 meseci taka da nema nikakov problem dokolku ima potreba za banjanje
     
  10. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Во пет шоповите имаш шампон за суво бањање, избегаваш стресови со бањањето и за него и за тебе, подобро е за него отколку да го бањаш пошто со често бањање крзното му губи на сјај, а може да се појави и првут, јас моето го бањам само во екстремни случаеви кога е лето и се тркала надвор во кал, иначе се со шампончето за суво бањање сме. Убаво мириса ептен и лесно и здраво и се. Околу 400 денари е, една година ќе ти тера.
     
  11. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Fala ti najmnogu
     
    На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
  12. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Fala ti
     
  13. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    Povtorno jas...me interesira koe apce go davavte na vasite kucininja za procistuvanje od glisti. Moeto go procistile navodno 2 pati so nekakva si pasta, a jas pa ne sum bas sigurna pa sakam da mu dadam apce da bidam i jas mirna pa i kucevo moe. Inace maltezer e i e star 2 meseci. Odnapred blagodaram.
     
  14. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да разговараш со одгледувач/грумер посветен на оваа раса пред да почнеш сама да го шишаш твоето куче, особено ако сакаш да ја изложуваш. Бев на твое место, но за среќа имав ментор кој ме воведе во целиот процес на тримање и нега на влакното, а јас подоцна продолжив да барам совети од одгледувачи во соседните држави.

    Значи, да чуваш изложбено куче воопшто не е лесно, сакала или не, инволвирана си во грумингот особено ради тоа што имаш малтезер. Поголемиот процент од негата на влакното се случува дома, од сопственикот, грумерот е тука за да го дотера кучето пред изложба, или месечно да го обнови влакното, но сопственикот ќе треба секојдневно да го чешла со специјални чешли наменети за тој тип на влакно, да го рола и врзува крзното со ќеси и ластици за да се избегне кршење на влакното, редовно да чисти околу очите за да нема кучето црвени дамки од солзи, и ред други работи.

    На почеток не бев свесна колку време треба да се посвети за изложбено куче, ниту колку плускавци ќе ми се појавуваат на прстите од тримањето, а ни колку пати ќе си ги испосечам рацете од ножевите за тримање. Буквално крв, пот и солзи течеа кога почнав да ја учам оваа вештина, но сето тоа се исплатеше со секој одличен резултат на изложбите.

    Друг проблем ми беа козметиките, зашто прво премногу пари одат таму за изложбено куче што бара внимателна нега на влакното, второ тешко се наоѓаат квалитетни и природни производи кои одговараат на влакното на кучето.

    Како за крај, ќе ти биде потребен простор и опрема за секојдневна нега на влакното, зашто грумерот не е волшебник за да стори изложбено куче од запоставено, уплеткано куче.
     
    На FemmeFatale и 1209 им се допаѓа ова.
  15. FemmeFatale

    FemmeFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски

    Јас ја чешлам секој ден и и ги чистам секој ден очињата за да нема црвени дамки, ама буквално секој ден. Сега за сега сум задоволна од нејзиното крзно, ќе видиме што ке каже грумерот и какви совети ке ми даде. Не сум начекала да има заплеткани влакна, али знам дека треба многу многу потребно време и нега за изложбено куче.
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Еве текст за груминг за малтезери:
    http://sangels.tripod.com/MalteseGrooming.html

    Ако ти требаат повеќе информации за изложување кучиња, слободно прашај ме било што те интересира, за основите можам да ти кажам.
     
    На FemmeFatale му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.045
    Пол:
    Женски
    Каков шампон користите за куче и колку е цена друго ако знае некој да ми каже зошто на тоа опашката го каса секој ден цел ден буквално али му прскам прашок против вошки и се..?.Благодарам однапред
     
  18. BarbaraMorii

    BarbaraMorii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.651
    Пол:
    Женски
    Кажете ми кој ветеринари се најдобри низ Ск или околината? Има многу пишувано по назад па неможам да прочитам се....Некој шо се разбира стварно и шо прави секакви испитувања....Да има и ренген и ехо,кога ќе правам преглед да биде комплетен .....Нека е и по скап само да е добар...? Читав за овие зоовет центар дека вршат секакви испитувања.Има ли некој искуство?
     
  19. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski, vcera ja primiv 2rata vakcina i apce biheldon nemavme glisti sreken sum i mnogu sum nemiren
     

    Прикачени фајлови:

    На Annora, BarbaraMorii и Cosmi им се допаѓа ова.
  20. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Здраво луѓенца, здраво феминки !
    Пишувам на оваа тема, бидејќи ми треба консултација.
    Ланската година, почина мојата бебка, Лара, шкотски овчар, на 12 години, од канцер.
    Таа ми беше прв миленик, а исто така имам и мачор.
    Живееше дома, рамноправно со сите нас. Многу љубов видовме од неа, и сеуште имам рана во душата. Морав после смртта да пијам асентра и хелекс месец дена, па и боловање да вадам.
    Грешка направив што веднаш не земав ново кученце, како што сакаше сестра ми и моите, ама тогаш бев зацртала КУЧЕ НИКОГАШ ПОВЕЌЕ и тоа ти е мазга тврдоглава...
    Нејсе, после половина година без моето бебче, запнав за куче.
    Ама сега, моите не сакаат да чујат за куче, а ако веќе земаме, да биде бишон, пудле, малтезер или слична минијатура што не ќе се митари. Знаете зошто нели ?
    Колку и да беше супер Лара, ние се гушевме во влакна. Теписи шмукање секое утро и секоја вечер (излегуваше уште 1 куче од теписите при шмукање), потоа прекривачи тресење 2 пати дневно, облеката кај и да ја криеш, не можеш да ја спасиш од влакна (неотпакована од целофанот маица имаше влакна од Лара, се колнам и јас се чудев како ), и еднаш не сме се најале како луѓе без влакна да најдеме. Гости ради Лара веќе дома кај нас не доаѓаа, а тие што ќе дојдеа со четки и ракавици им удиравме третман пред да си одат. И, после половина година, сеуште ние дома целосно не можеме да се спасиме од влакната и покрај генералки со хемиски чистења и кирби третмани. Е, затоа веќе не можам и не сакам шкотски овчар.
    Моја пасија всушност се и од секогаш биле службените раси од ФЦИ 2 групата. И отсечно, ако земам кученце ќе биде од тие раси, а на ум ми се боксер, шнауцер, ротвајлер, кане корсо и доберман.
    За шнауцер (голем) и доберман сум највеќе. Сестра ми за боксер и стафорд. А родителиве, за ништо.
    Живееме во стан, сите вработени освен сестра ми студент што престојува во Софија, но јас ќе се селам во Мај во гарсоњера, сакам да живеам сама но, сакам со куче.
    Страшно звучи доберман и шнауцер во стан, ама секое куче ќе биде среќно ако се шетка нели ? Лара ја шеткавме наутро пола час, на пладне 15 минути и навечер големи активности.
    Па, феминки, ми требаат искуства, помош од вас, дали некоја од вас чувала или чува таква раса во стан, и како се справувате со вокализацијата и темпераментот ? Со останувањето на кучето само ?
    Благодарам.