1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    @Shy&Glam ако се мали ситни црни и се движат низ крзното тогаш се болви. Крлежите се покрупни инсекти кои се фиксираат за кожата, односно се закачени со главата во кожа.
    Ако се крлежи кај кучето, во тој случај не се чистат баш со прашоци и ампули.
    Штом ги има во толкав број мораш веднаш да ја однесеш на ветеринар да и ги извадат внимателно за да не остане некој дел од главата внатре во кожата.
     
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Земи скалибур огрлица. Ампулите траат 20 дена и ќе се изнадаваш пари. Ова е 1200 ама трае 6 месеци и штити и од крлежи и од паразити надворешни. Одма делува.
     
  3. Shy&Glam

    Shy&Glam Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Крлежи се, големи и закачени за кожата. После неколку дневно ставање прашок се исчистија поголемиот дел од нив, само кога ставав денес видов неколку кои највероајтно сум ги пропуштила. Ќе видам сега со ампулата што ќе се случи. Почнав да се грижам да не случајно ми пренесе некој и мене бидејќи додека ја приметивме дома извесно време и ја галевме без да пазиме. Во секој случај, благодарам на одговорот.
     
  4. Shy&Glam

    Shy&Glam Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Делуваше прашокот, главата како што и беше полна крлежи се исчисти. Сега сигурно има останато уште и не знам дали ампулата делува да изумрат или само штити да не фаќа нови.
     
  5. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Прво се чисти убаво па после се става ампула. Однеси ја на ветеринар за секој случај нека ја ѕирнат
     
    На Alita му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Прашакот делува моментално. Ампула само 20 дена.
     
  7. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Ќе земеш етанол чинам се вика, смртоносен апарат ампула што се раствара у 50 литри вода, ќе го натопиш кучето цело до ушите да постои малце у течноста, све ќе изумре. После неколку саати ќе го избањаш со чиста вода, и после неколку дена ќе си му стаиш каивче квалитетно некое плус ампула на природна база (200 денари е БиоСпотикс или Карли Фламинго Биоцид) и немаш криза:)
     
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.852
    Пол:
    Женски
    Јас на моето цело време му ставам ампула и досега само еднаш фати после неа оти не го приметивме на време дека му е истечена, ама обично два месеци немаме мака, не траат толку малку како 20 дена, ако фаќа после неа или не е доволна ампулата за килажата или не е ставена правилно.
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Си прочитала некад упатство?
     
  10. Shy&Glam

    Shy&Glam Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Мене тоа ме мачи дали ја ставив правилно бидејќи воопшто не беше мирна. А дека делуваше прашокот делуваше, многу се исчисти. Додека ја ставав ампулата најдов неколку но не беа закачени за кожата, значи мртви. Тоа сакав да знам дали со ампулата она што останало ќе изумре или тие делуваат само да не фаќа повеќе?
     
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.852
    Пол:
    Женски
    Ветеринарот ми има покажано како прво тој му ја ставаше, а и на интернет има. Што знам ете кажувам дека на моите на сите им трае по толку имам 6.
     
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    20 дена трае.
    Ветеринарот ти нема процент или нема поим ни тој.
     
  13. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.852
    Пол:
    Женски
    Ветеринарот ми е куќен пријател и има поим, јас кажувам од искуство колку им трае на моите, 4 од нив се константно во двор и два месеци сум раат, ги проверувам и немаат ниту болви ниту крлежи, вака терам осум години, не го пишувам ова за да се правам псметна или нешто, туку ид искуство.
     
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.852
    Пол:
    Женски
    Правилно треба да се исчисти па после, ама кај едно улично што ставав приметив дека му испаѓаа после неа без да го чистам прво
     
  15. modelgirl22

    modelgirl22 Активен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво луѓенца, ве молиме за помош мачето цел ден ми повраќа што да му дадам да му помогнам да му помине. Неможам вечерва да го носам на ветеринар а не е ич добро :( а и меѓутоа му давам некои витамински апчиња со вода и тие ги поврати ...:worried:
     
  16. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Само активен јаглен ако имаш, изгмечи му едно апче и дај му со паштета, колку зрно грашок. Ќе му го смири стомакот.
    Најдобро е веднаш на ветеринар, не го форсирај со храна или пиење дури не му се смири стомакот.
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Кучево пред некој ден почна да се чеша многу. Беше 2 дена кај моите во двор и си викам сигурно закачил болви. Го избањав и следниот ден ставив ампула. Еве поминаа 2 дена уште се чеша. Го проверив, нема крлежи, болви не гледам, бел е целиот ама многу густо крзно има, не можам сигурно да речам дека нема ништо, ама јас ништо не можам да најдам. И да имал фатено, до сеа требаше да делува ампулата... можно е уште да има? Стар е 3ипол годино, ставам ампули после секое бањање, до сега не се случило вака да се чеша.
     
  18. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Ajde neznam Kade pa ke go postavam prashanjeto tuka. Denes se sluci nemil nastan me tolku strashno no ete moeto dete beshe povredeno. Vaka gi sakam zivotnite kucinjata isto taka I nie cuvavme kuce no sekogas vo boks na lanec i ne ostavavme nikoj da napadne... Megutoa vo mestoto Kade sto ziveam mnogu cesto setaat kucinja bez lanec i tokmu takvi denes dve kucinja brkajki se go pregazija sinko znaci mu skoknaa neocekuvano i bas bukvalno pregazija. Sinko se zdobi so modrica t.e. dzmucka na glava grebanoci.... Sakam da znam kako da postapam zatoa sto zamoleni se lugeto da ne gi ostavaat ne vrzani a so pravat sto sakaat. ... Kade moze da se prijavi ili kako da se reagira. So pocit kon site koj regularno si gi cuvaat i gledaat svojte zivotni.
     
  19. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Не знам дали можете да ги тужите за оштета, ако состојбата на детето е лоша би требало. Законот за поводник или маска постои само на лист хартија, исто како и собирање измет после сопственото куче. Мене ми се чини дека сето ова било склоп на случајности. Не ја оправдувам постапката на неодговорните сопственици што не ги контролирале кучињата, но не ми изгледа дека ситуацијата била до толку сериозна. Во случај едно од кучињата да покажело агресија кон детето, сопственикот ќе мора да го шета кучето со маска и поводник или кучето ќе му биде одземено/еутанизирано (зависно од степенот на агресија). Барем вака е на хартија...
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  20. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    330
    Здраво, сакам да ве прашам,чувам две златни риби, но едната веке неколку дена лежи доле превртена на грб, а не е умрена. Од што може да биде,дали е болна и што да и направам?