1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    @Avery за ова зборувам. Погледни ги барем почетните 5 минути. А ќе се обидам да најдам видео со Викторија каде ги одучува кучињата да не седат на кауч.

    @Papillon.Papi ,ти што мислиш за проблемот на Avery?
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.242
    Пол:
    Женски
    :(
    Фала многу на одговорот :l: Видеово ми го скрши срцето, си викам па ја сум лоша “мајка” :(
    Не ме загрижува толку лежењето на кревет, јасно ми е од каде потекнува тоа. Најмногу ме загрижи агресивноста што ја јави.
     
    На Alita и 1992g им се допаѓа ова.
  3. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Ако пројави агресивност, писни јако, налути се и излези од соба.
    Ако психолошките методи не завршат работа, тука ти е и каишката за тренирање e collar, која работи на далечинско управување и кога прави нешто што не сакаш, ја активираш и го штрекнува кучето со мал шок (како од упаљач тие ко деца што сме ги ваделе). Така комшијата ги одучи од виење и лаење маламутите.
    Инаку не си лоша мајка, само си мислела дека таа метода е добра, а всушност уште повеќе допринесувала за агресивност, бидејќи ти и кучето сте 2, да имаш 8 кучиња, е тоа е друга приказна. Методата да не случајно ја имаш видено од видеата на Рејчел од Сенза темпо кане корсо одгледувачница?
     
    На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ако земаш е-огрлица, не ја користи како начин за казна, туку сигнал да не се качува на кревет. Награди го кога ќе отиде на свое место после тоа. Како и да е, огрлицата нека остане како последна опција зашто ова однесување сум го видела претходно и претпоставувам дека брани територија. Тоа е сега негово место и не сака да му е одземено. Ако веќе нема, направете му поудобно и поголемо креветче со ќебе или нешто меко. Можете да пробате и на кафез да го издресирате, така што ќе знае дека тоа е негово место. Додека спиете или сте излезени можете да го затворите во кафезот, а кутрето да не се качува на кауч. Ако забележиш дека се шири оваа агресија со секојдневни работи како хранење, чешлање, сечење нокти, кревање во раце или галење зборувај со дресер. Имав искуство со хаванезер што напаѓаше ако некој се обиде да го крене во раце, исчешла, избања или ноктите да му ги сече. Искочи дека така реагирал зашто сите дома му одат по гзот ако заржи и го оставаат да си прави што сака. Во мојата куќа не му одевме по мерак и сфати дека со ржење нема ништо да постигне, па по 1 недела откако ми го донесоа на поседок можев да му ги сечам ноктите и да го кревам на груминг маса без проблем.
     
    На nextredstyle и 1992g им се допаѓа ова.
  5. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.242
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу на одговорот. И мене претпоставка ми е дека си брани територија. Плус, си имам проблем со домашните. Они го дадоа правилото да нема качување по кревети и сега они го качуваат кога јас не сум дома :^)
    Со огрлицата не би одела сега, затоа што немам искуство со дресура, да не направам поголема беља.
    Инаку си има место за спиење, големо и (барем според мене) доста удобно.
    Ќе следам однесување, па ако проблемот се зголеми ќе се обратам кај дресер.
    Уште еднаш фала до тебе и @1992g :l:
     
    На 1992g, Papillon.Papi и nextredstyle им се допаѓа ова.
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.889
    Допаѓања:
    223.723
    Пол:
    Женски
    Не може повеќе луѓе различно да учат едно исто куче. Куче има само еден газда и само тој ќе го слуша. Другите се пропратни но ако тие речат качи се, онда проблем со нив имаш. Не со кучето
     
    На Avery и nextredstyle им се допаѓа ова.
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Треба да се договорите дома кои се правилата за кучето, зашто вака само може го збуните. Со среќа, се надевам помогнавме! :)
     
    На theowndemon и Avery им се допаѓа ова.
  8. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.242
    Пол:
    Женски
    Точно. Буквално, ама буквално целата грижа, нега и воспитување е оставена на мене. До сега се придржуваа, ама ете проблем излезе со креветот... Си пишав и погоре дека знам од каде произлезе непослушноста да се качи на кревет, само ме изненади и загрижи агресивноста кога го симнав.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Да се приклучам на убавите совети од погоре. Кога сакате да го симнете или качите или тргнете од место кое го “земал” како територија се предупредува прво кучето дека ќе биде кренато. Пример не идеш и да го грабнеш од горе нормално ќе те нападне туку можеш да му кажеш оп оп оп што ќе му значи дека доаѓаш да го земеш од местото и симнеш доле. Како ваш знак дека ќе го кренеш во раце. Така оно ќе знае што следи и нема да ве нападне.

    Моето е 2,5 години и до ден денес кога не му е нешто по кеиф знае да нападне на нога и да касне. Истиот случај со софата го имавме. Така да точно знам која му била реакцијата. Ова е најчесто кај мали раси.
    И психолог за кучиња работи со него и сеуште му се случува внатрешната несигурност и страв да ја манифестира со напад.
     
    На Avery и 1992g им се допаѓа ова.
  10. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Женски помош, кучево има 8 месеци и незнам како да опишам си лежеше одеднаш како да изгуби здив се бореше преку носето да земе здив и наликуваше како грофтање го земав во рака и се смири, утре ќе го носам на ветеринар. Ама што може да биде? Се посрав од страв
     
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.242
    Пол:
    Женски
    Во право си, може малце потзаспано, па така на препад фатено лошо изреагира :)
    Фала ви на сите за советите :l: Ќе се потрудам на најдобар начин да ги применам.

    И на моето му се случува да се засркне при пиење вода или кога ќе се испорадува на некој што доаѓа, па не знае што попрво да направи, а му се има случено и при лежење, на грб обично. Те разбирам дека си се уплашила, јас првиот пат го земав во раце и се утепав од плачење, си реков готово ми се удави кучето.
    Мислам дека само се засркнало од плунка, дека не е нешто сериозно, ама нека кажат поискусните. :)
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.889
    Допаѓања:
    223.723
    Пол:
    Женски
    Ччка да не имал во нос па да пробува да ја исфрли?
     
  13. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски

    Ако вака изгледало тоа нема потреба од ветеринар. И кај мојата кучка се случи истово неколку пати во 5 години, страшно звучи ама нормално е.
     
  14. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    https://www.instagram.com/p/B18xaQtnNxy/?igshid=ibgmyx6fm3emFala ti isto vaka pravese, go nosev na veterinar rece nema potreba od panika dokolku se slucuva retko, a ako se sluci cesto togas povtorno da go nosam. Ufff mi olesna
    Fala ti, isto vaka izgledase go nosev na veterinar i rece nema mesto za panika, se slucuva istoto skoro kaj sekoe kuce, ako se zacesti togas pak da go nosam. Ufff mi olesna vcera porano dobiv od stres.
     
  15. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Fala ti, isto taka izgledase go nosev na veterinar i rece nema mesto za panika, se slucuva istoto skoro kaj sekoe kuce, ako se zacesti togas pak da go nosam. Ufff mi olesna vcera porano dobiv od stres.
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    И јас имав сличен проблем, ме советуваа пред да го тргнеш од местото каде не треба да биде мора со зборови претходно да го припремиш да му наговестиш дека ќе го тргнеш од кревет. Немој да го удираш или слично така повеќе го фаќа инает и намерно ќе прави а може и да напаѓа. Кога ќе те послуша одма ќе го наградиш.
     
  17. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Феминки имам една мака, мачката ми се породи и имаме три мачиња, арно ама третово не цица, другиве две олкај се почнаја и да јадат, а третово никако, ептен е слабо, мислам дека нешто и е болно можеби, ве молам за совет како да почнам да го ранам еве една недела помина
     
  18. sierra

    sierra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    908
    Пол:
    Женски
    Да пробаш да го наместиш мачето до мајката кога ќе цицаат другите две? Ако го отфрла мајката, тогаш давај му млеко со шприц.
     
  19. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Го отфрла купив шприц ама незнам какво млеко или можеби чај
     
  20. sierra

    sierra Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    908
    Пол:
    Женски
    Провери низ продавниците за миленици дали има воопшто млеко во прав за мачиња, ако не можеш да купиш млеко во прав за бебиња. Обично млеко не, ќе му штети.
    Кога ќе го храниш нека биде во позиција со мешето надоле, или како за цицање, никако легнато на грб.

    И пробај затоплувај го. Обично во вакви ситуации познава мајката дека нешто не е во ред со мачето па го отфрла, ама не се откажувај. :)
     
    На Marija_Magdalena му/ѝ се допаѓа ова.