1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Уринарна инфекција има антибиотик се дава. Не го знам леков што го буцнале али веројатно треба на друг ветеринар да го однесеш и кажеш што му дале досега.
     
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    13.419
    Сликни го ако можеш.
    Не му давај млеко, не им е добро за стомакот. Можеш јогурт, можеш јајце, ориз, салама, виршла... Ама зависи дали може да јаде или не.
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Не му давај млекце, само јогурт, по можност Баланс заради пробиотикот.

    Еве да пробаш да процениш колкаво е - https://www.alleycat.org/resources/kitten-progression/

    За мало маче, најбитно е редовно да јаде и да биде на топло.

    Ако не можеш да го земеш внатре, пробај барем шише со топла вода стави му или некој термос ако имаш. Можеш и да му ставиш некое плишано играче до него за да не биде само, оти се плашат кога се сами. Ќе мисли дека му е мајка играчето и ќе спие до неа.

    Ако може да јаде само, вари му оривче и копанчиња. Сварено заедно и испасирано за да биде како кашичка. Можеш и наеднаш за неколку дена да направиш, не е проблем. Обавезно и водичка остави му мада шо не верувам да пие.

    Ако е постаро од 12 недели, мислам можеш таблетче за прочистување да му дадеш. Ова е многу важно и за него и за тебе, за да нема глисти и паразити и за да не те зарази и тебе. Таблетките се по 100-тина денари.

    Јас лично не давам виршли и паштети на мачики и кучики, ама ако нејќе да јаде, пробај со паштета... тоа сигурно ќе јаде :)

    Пиши ако ти треба некој друг совет.

    Едит - ако ти е во двор и во дворот нема земја или трава, стави му едно корито со земја за да може да мочка и да кака. Нека биде плитко да може да влезе, сами знаат дека треба таму да одат.
     
    На theowndemon, Avery, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    А дали можам да му дадам чај од хибискус ? Не сум баш информирана , прв пат чувам кутре :(
     
  5. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Па не баш. Инфекција се лечи со антибиотик можеш телефонски да се консултираш со некој ветеринар што да му дадеш од страна апчиња.

    Со што го храниш?
     
  6. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Mu davav hrana za mali kucenca , ne znam na koja firma bese .. ama sega veke go bolat zabite oti gi menjava i ne moze da dzvaka ... mu davam lebce so jogurt , mu kupuvam pasteta za kucenca .. nesto po meko .
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Здраво и ние често имаме проблем со аналните жлезди сепак мој совет да си го носиш на ветеринар. Не би ризикувала на своја рака бидејќи нема да знаеш кога се полни за да ги третираш.
     
  8. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Не му давај на кучето леб, кучешката храна прво ќе ја натопиш малце со топла вода и гранулите ќе омекнат или јогурт стави. Поздрав
     
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    А зошто не смее леб ? Фала на советот , ќе те послушам .
     
  10. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Мислам дека киселини им се прави од леб, негде читав дека ако му даваш подобро потпечен леб како двопек
     
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Здраво, кај кучката околу пределот на градите забележав грутка од внатрешна страна. Стара е 7 години и не е спарена ниту еднаш бидејќи не сакаше. Дали некој имал слична ситуација? За што всушност се работи.
     
  12. sweetie.girl

    sweetie.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    83
    Здраво дечки, што да направам? На мојот мачор пред неколку дена му се појави оток под окото, повредено му беше од борба со друг мачор, а денес на истото тоа место му е паднато крзното, нема никакво црвенило.
     
  13. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Колкаво маче е? Ако можи слика. Млеко генерално не сакаат, а и не им годи на стомакот. Пошто многу рано почнуваат да јадат сува храна или потопена во разредено млеко со вода, па можиш да земиш 300-400 грама храна за мало маче, мислам ќе е доволно. И ако не се лажам @Papillon.Papi имаше формула за ранење мали животни, со јајце нешто.
     
  14. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Мачето за среќа веќе нареден ден го вдомија :inlove:
     
    На theowndemon и FreeMind им се допаѓа ова.
  15. mileystar

    mileystar Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.101
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки,моето куче од неодамна не јаде како што треба,храната купена што од мала ја јадеше веќе не ја сака,и почнав да и давам конзерви или домашна храна,ама пак не ја јаде со елан,дури и не ја јаде цела,чудна ми е.Дали треба да сменам нешто во исхраната?
     
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Kolkavo e kutreto? Da ne treba da menuva zabi ... Moeto e sega taka , hranata so mu bese omilena , ne ja jade bidejki mu e tvrda .. i moram da go ranam zalce po zalce
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Околу која возраст то се случва? Оти мојот веќе месец ми прај промени со храната, де ја сака храната, де не ја сака. Ама од друга страна коски ми бара. Мислев само разгален дека ми е. :D
     
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Veke na 5,6 meseci pocnuva da gi menjava , i kaj mene veke cel mesec e taka ... gi griza igrackite , valjda go cesaat . Mu padnaa veke 4ri zabcinja
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Аха .. мене пред месец ми праеше проблеми со храната, не ми ја јадеше секоја ама после почна да јади од една. Сега пак почнува да ми ја одбива. Оти најден е не знам точно колку месеци е ама не поќе од 7 иди сега, со „од околу“ ми кажваше ветеринар. Изгледа пак на мака е јбг. :D
     
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Леле те молам не му давај коски на кучето...