1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.535
    Допаѓања:
    155.428
    Пол:
    Женски
    hm?
     
  2. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.719
    Пол:
    Женски
    шо хм?
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.535
    Допаѓања:
    155.428
    Пол:
    Женски
    Ме интересира натамошно зошто и за какви коски, не можам се да земам здраво за готово, сем нели, кога вет ме советува. Пошто ништо без "амин" не прам. :)
     
  4. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да знам зошто. Можеби мисли на пилешки коски да не се даваат цели затоа што кога ќе се скршат се остри. Ние даваме рскавични делови и некогаш, ретко многу, од свинско ако се поголеми коски ама исчистени убаво за да нема проблем после со желудникот.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.535
    Допаѓања:
    155.428
    Пол:
    Женски
    Исто и варени не или било како зготвени - не, свински никако. Никогаш не сфатив зошто не свински, а од кога една членка ми кажа зборав со вет и ми потврди ама пак не добив одговор „зошто“. Рскавици да, ребренца, рбет - да. Не само шо смеј, туку и препорачани се за нутриенси и здрав развој.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mileystar

    mileystar Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.101
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам во право си,денеска и излезе првото запче,мислам дека тоа и бил проблемот.
     
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Не се даваат коски затоа што може да има рани, исекотини во стомакот/цревата. На другарка кучето почна измет со крв да има заради тоа што му дала коска. Па инекции му ставаа, терапија примаше.
    Не знам што треба, што не треба, дали има коски „одобрени“ ама не би си играла. Или еве, ако е коската преголема, да не може да ја скрши и само да си ја глода и да си игра со неа веројатно би било океј...
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.535
    Допаѓања:
    155.428
    Пол:
    Женски
    Ова е точно за зготвени коски ( варени, печени) зошто се посуви и поостри и дефинитивно штетни. Не за подварени до сирови рсксвици, тие се тие кои смеј да ги јади. Не варени, али подварени ако некој е шубеџија за сирови.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Затоа што бенефитот ( калциум, минерали...) што кучето го добива од коската е минорен наспрема проблемите кои можат да настанат. А тоа се проблеми со вилицата, забите, повреди на цревата, запек, бактерии и вируси...
    Ако веќе сакаш да даваш коски, никако да не се пилешки, свински ( како и што си пишала, затоа што се меки и можат да ги оштетат цревата), никако варени и да се доволно големи за кучето да игра со нив, а не да ги јаде. Давај му коска кога не е многу гладно ( за да не ја јаде лакомо и да си направи проблем) и оставај му ја да ја глода кратко време, 15-30 мин. Иако на толку играчки, “коски” од кожа, глодарки, не ја гледам потребата да се даваат коски на кучето...
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.535
    Допаѓања:
    155.428
    Пол:
    Женски
    Па то ми е и цела поента, јас му давам сирови мали рскавици, големи не пошто и најаден да е сака да ја глота цела и набрзинка и можи да се повреди на мнооогу начини, ко дете разгалено упм. Има многу "не" во коските и кога изразив желба дека сакам да ги јади прво кај едниот вет на вибер пишав, и за второ мислење кај пријател вет јавив. Знам дека мамичка синдромот ми излегва, дур сум свесна простено ми е. Давање коски е лошо само ако е неконтролирано и зготвено пошто има многу "no no's". Али ако се избегнат тие "no no's" е океј.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Ти си мајка на кучето, а секоја мајка за своето дете знае најдобро. :D

    Шала на страна, мене не ми се ризикува. Затоа давам стапчиња од пресувана кожа и се занимава цел ден без да го мислам :)
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.535
    Допаѓања:
    155.428
    Пол:
    Женски
    Мм и нив ги сака, ради карантинов месечно му земам и награди не само храна па утре ќе му земам и такви. Обично оти а излези а купи нешто, сега наеднаш без награди останав оти не знаев колку уствари трошам месечно. :D

    Инаку си знам дека имам мамичка синдром, ме чека дете да родам да доеволуира во мамичка со етерични масла. Зато не раѓам. Неќам да се доисчуручам. :rofl:
     
    На candy.cane и Avery им се допаѓа ова.
  13. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Приметив дека кутрето мое на стомакот има темни дамки .. Дали некој знае од што би можело да биде ?
     
  14. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Здраво, кучката полни 1 година месецов. Каснам со третата вакцина 6 месеци. Во средина на Мај планирам да ја носам за да ја прими третата вакцина, но разбрав дека откако ќе ја прими третата вакцина после 2 недели треба да прими и ревакцина. Може ли некој да ми каже што претставува ревакцината и зошто се прима всушност? Фала.
     
  15. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ne , posle tretata nemas re-vakcina. Imas 4ta vakcina za besnilo, so koja dobivas chip i pasos i taa se prima sekoja godina po ednas . Re-vakcina e potvrduvanje na vakcinata . Prvo prima vakcina so 5 bolesti , dokolku organimot ne mu pokaze reakcija za 21 den odis na re-vakcina odnosno potvrduvanje, toa znaci deka veke ima steknato imunitet za tie bolesti .
     
  16. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Мојата веќе 6 години тера и многу здрави заби има баш ради тоа што глода живи коски. Ниту еднаш немаме миено заби, ниту пак чистено забен камен. Бактерии и вируси се избегнуваат со одржување хигиена, а здраво куче со стекнат имунитет сигурно нема да умре од живо месо
    Свежо свинско се избегнува ради трихинела, но постојат регулации за тој паразит. Мојата јадеше све од свежи коски освен телешки или говедски нозе кои се пресилни да ги прегризе и може да направат проблеми. Јагнешки глави цели ги меле без проблем веќе 5 години по ред. Играчките од кожа се полни хемикалии, а кожата ако ја голтнат исто може големи проблеми да направи, зашто е обработена и многу потешко се вари од жива коска. Дури би рекла коските дека ги варат и побрзо од сува храна со просечен квалитет, од искуство кај сопствено куче. Ама за мали раси и мачки најдобро е живи пилешки или мисиркини грбови. На крај зависи и до кучето. Ќерката на мојава се обидов да ја хранам со сирова храна, ама многу лошо се одразуваше физички кај неа. Ниту еднаш немаше проблеми со запек, пролив или перфорација на црева, но едноставно неубаво ми изгледаше, па ја вратив на сувата храна што ја јадеа од 3 недели. Сепак мислам дека е многу здраво за нив да имаат по нешто свежо во хранилките.
     
    На theowndemon и 1209 им се допаѓа ова.
  17. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Ако можеш прати слика, да се виде што е, може ќе ти си помогне.
    А има нешто како малаксаност или не. Пример да не јаде а пие вода, или само да е како малаксано.
     
  18. King 1

    King 1 Нов член

    Се зачлени на:
    4 март 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Imam dve maski tigrici, ponekogas znaat da se tepaat no sepak spijat eden do drug, ne se odeluvaat. Neznam zosto edniot nitu saka da se gali nitu da se faka, vika kako da ke go tepam. Sovet nekoj ako moze da mi dade sto da pravam.
     
  19. MarijaPet1

    MarijaPet1 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Не не , се си е во ред .. јаде , пие нормално, весело е .. само тоа го забележав...ги имаше и кога беше помало ама сега му се потемни.. ќе го сликнам утре , сега спие :))))))))))
     
    На Maro87 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    Во ред е тогаш, нема потреба од паника штом си си е во ред. Може мешето му е такво шаренко, некогаш затемнуваат, па побелуваат точките. Значи не е опасно.
     
    На MarijaPet1 му/ѝ се допаѓа ова.