1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    300
    Ве молам препорачајте ми некој добар ветеринар од тие неколку што се во Скопје.

    Имам огромен проблем со кучето, посвоено е од улица и уште како малечко се чешаше цело време (нема вошки/болви и слично), сега веќе има 3 години и чешањето прејде во постојано гризање, лижење, буквално драпање со тоа што цели нозе му се веќе соголени, не му растат влакна, има ранички, значи покрај тоа што физички изгледа како шугаво и мириса лошо, премногу се мачи.

    Бевме на 4 различни ветеринари, испитаа крв, кожни болести, жлезди, се е во ред. И никој од четворицата нема појма што е проблемот. Ми даваат различни раствори ама џабе, не престанува чешањето и низ годиниве е се полошо.
     
  2. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Многу се нервирам кога читам вакви работи. Добро, 3 години го чувате такво болно да се мачи? 4 ветеринари сте смениле, па 40 ќе сменам ако треба ама така да се мачи нема да го оставам. Свашта.
    Иначе, барајте го др. Перо Божиноски во Дебар маало, се надевам има надеж сеуште...
     
  3. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    300
    Јас многу се нервирам вака кога некој не знае низ што поминувам со кучето, а ме осудува. Мислиш ја така си седам по дома и го оставам да се мачи без да мрднам прст? Кажи ми ги кои се тие 40 во Скопје? Сите ќе ги пројдам, ако има толку.

    Бевме кај најизвиканите 4 кои му ги направија сите испитувања, и кај уште 5-6 маалски што не ги спомнав зошто тие апла ме откачија, цитирам "ова е нешто хормонално ама не можеме да откриеме што". Во меѓувреме прашувам нонстоп по форуми, фејбсук групи, познаници, по се што можам за некаков совет и никој не знае да ми помогне.

    Сме биле кај др. Божиноски - ништо...
     
  4. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Нормално ќе те осудам, ај ти 3 години живеј со краста на тебе ако е убаво.
    Консултирај се со ветеринари од Србија, прати им извештаи шо имаш, комуницирај пи меил, фб, ако има надеж носи го таму на третман. И не е лошо да ги напишеш со име тие кај кои си била за другиве членки да предложат некој кај кој не си била.
     
  5. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Само ветеринарен центар во капиштец, кај Диме. Одлични се сите.
     
    На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    Vet svet kaj Pestaloci
     
    На xxx-ba му/ѝ се допаѓа ова.
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски

    Те читам на неколку места со стапов прво мислев се заебаваш ама ти озбилна си да ги растераш “уличните”.

    Јас искрено не можам да ве разберам како може да чувате кучиња. Еве се трудам и јок не можам. Да имаш куче значи да ги сакаш сите останати кучиња, мачиња, волови, змии и свињи на планетава. Самото чување на миленик тебе како личност треба да те означува како љубител на животни. Тогаш за каков стап станува збор?


    Ако немаш места за шетање без бездомни кучиња натовари ги мајка ти и татко ти земете три пароли и протестирајте пред општина. Кој сакате да ви го реши проблемот? Девојката што се труди од петни жили да им помогне сама наспроти сите?
    Уствари која е вашата улога на овој свет? Да јадете, пиете и спиете или? Затоа ништо не бива од таа држава оти сте сите такви никакви да речам по дефиниција.

    И тоа луѓе кои чуваат миленици. Што останува за оние кои не чуваат или не сакаат... племе.
     
    На темјанушка, Nefertiti., CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
  8. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.271
    Допаѓања:
    37.884
    Пол:
    Женски
    @FreeMind се согласувам со се што кажа, ама очигледно немаш видено со каков проблем се соочуваат општините со улични кучиња и глутници. Во мојата улица има 10 што одат заедно, од кои 4-5 се огромни. Комшивката со свои очи ја гледав кај што и ги напаѓаат двете мали кучиња кога ги шеташе. Дали нив да ги спасува, дали сама.
    Мене ми е жал и да ги пријавувам зошто знам како завршуваат агресивните, бев во здружение пред многу години и од немоќ се откажав не можев да гледам кај се затворени иако одевме сами да ги раниме во зоолошката кај што ги чуваат.
    Нема решение од тие што треба да го решат проблемот, не знам како да се одбранат луѓето ко ќе ги шетаат домашните миленици. Не значи дека не ги сакаат сите животни, и јас ги сакам ама како единка, а ете и како здружение се нема моќ.
     
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Јас точно знам каква е ситуацијата таму. И колку е тешко да изнесиш миленик и дете во количка. Знам се.
    Ама додека сте апатични сите како маса народ чекајќи на здруженијата кои се убиени без финансии и неколку поединци нема со векови да се реши проблемот. Јас апелирам на совеста ваша. На силата на здружување и активност. Ако излезете 50 души пред општина, а утре излезат 10.000 ќе го решат за пет минути проблемот. Ама каде бе у таа дупка да се реши било каков проблем. Па искачаш на протест 13 души, 13000 души пишуваат на социјални мрежи: А за луѓето да протестирате??? А за бездомните луѓе??? А за нафтата???
     
    На CameliaMiller, 1209, Bezimenka90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Traveler91

    Traveler91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2019
    Пораки:
    621
    Допаѓања:
    911
    Пол:
    Женски
    Здраво , дали го излекувавте кучето од лишманија ?
     
  11. LadyF95

    LadyF95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    108
    Лишманија за жал не се лечи, и кучето секогаш ќе биде извор на заразата
     
  12. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Ми треба консултација со вас :)
    Дали возрасно куче (3 години, мал раст) подобро е да јаде еднаш или два пати на ден?
    Од практични причини почнав да давам по еднаш, гранули (малку помалку од грамажата за цел ден) + 1/5 кесичка паучи говетско или пилешко (колку за вкус), но сега приметив на врекичката од гранулите дека пишува по 2 пати на ден. Дали е во ред да јаде само еднаш или количината за цел ден да ја поделам на два оброци наутро и навечер?
     
  13. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Може и еднаш ама доза како за цел ден, не да му кратиш.
     
  14. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Да де, кратам минимално од грамажата затоа што додатно давам мевце. Поконкретно треба да јаде 60г, јас давам 50 со тоа што ставам 20гр од кесичката Педигре пауч. Плус има “ужинка” овошје.
     
  15. amii

    amii Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2017
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам мачка стара 4 месеци но последно време почна многу да и солзат очите. Ќе може ли некој да ми препорачи некои капки, за да му се стабилизираат?
     
  16. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    2 pati e ok, moeto e maltezer i dnevo treba 100gr granuli(zavisi od prouzvoditelot) mu gi delan po 50 grama
     
  17. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.760
    Допаѓања:
    37.867
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сме чувале мачки посериозно па ми треба совет. Мајка ми има 4 мачки маалски од бебиња ги израсна кај нас во влез, стерилизирани се мачката и женското ,мачорите не се, не можеше наеднаш не е толку моќна финансиски, ама планира и нив. Сабајле кога тргнала на работа едниот мачор мјаукал многу жално како заграздавеано, и се скрил во една кутија, му ставила јадење ама не можела ништо да направи оти доцнела на работа, рече ако е жив ќе го донесе на вет одма после работа, ама се надевам дека ќе е жив, имате ли претстава што може да му е?
     
  18. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Ветеринарна амбуланта во Капиштец, кај Диме.
     
  19. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    ne znam dali mi e za ovde prasanjeto,no ne znaev kaj da napisam.
    Sin mi bara da mu kupime kucence malecko nie gledavmo poubavi i podobro bea pomeran no mnogu skupi se 1500 eu baraat za edno kuce.Isto taka jas ziveam vo stan i ne znam dali imam moznost da imam kuce vnatre.nemam iskustvo zasto ne sum imal nikogas milenice doma.Sakam da mi preporacate koja rasa e najdabro za stan za mali deca malecko sto ne rastat golemi kako bubica sto se i ako ima nekoj kolku e trosokot mesecen za odrzuvanje?
    vi blagodaram
     
  20. sweetR

    sweetR Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Pred da zemete kuce prvo preispitajte se dali imate dovolno slobodno vreme, zosto kuce ne e igracka koga kupuvate kuce nikoj ne vi kazuva do detali sto kako. Znaci prvo do 3-4 meseci mora da prima vakcini i ne smeete da go nosite nadvor ne smee dodeka da primi posledna vakcina da ima kontakt so kuce mace, mora obabezno da se procistuva od vnatresni paraziti. Drugo, kuceto moca kaka na sekoj pola saat saat znaci ke vi moca kaka po doma posle ke mu se menuvaat zabi i ke pocne se po doma da vi grize itn. I tie se razboluvaat fakaat stomacni virusi prolivi ova vi go kazuvam za da znaete sto ve ceka sekako se zavisi od samoto kuce. Koga ke pocnete da go nosite nadvor dodeka e malo ke mora 5 pati da go nosite dodeka da stekne navika nadvor da kaka i moca koga ke se nauci posle go nosite 3 pati nadvor itn. Posle imate griza za negova licna higiena mienje zabi, ceslanje i se po red sto sleduva ke faka bolvi krlezi dokolku nema soodvetna zastita itnmBev opsirna ama ova nikoj nema da vi go kaze od kade sto ke go kupite kuceto :)
     
    На Trxmx, СуперДевојка, Luminary и 4 други им се допаѓа ова.