1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Сув му е носот. Стомакот не му е тврд, ама не ме остава да го фаќам таму и на грбот, се тревожи, само на главата ме остава да го галам.
    Сега спие малку на стомак, напредок мал е тоа бидејќи цел ден само седеше и никако не спиеше. Не знам дали непцето му е бледо, ќе видам кога ќе се разбуди.
     
  2. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.890
    Допаѓања:
    85.691
    Пол:
    Женски
    Температура е изгледа сепак.
    Колку кг има?
    Ако има околу 5 можеш четврт аналгин.
    Ќе мумпомогне за температура и болки ако има.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Не е дебело маче за возраста, околу 7-8 месеци е старо. Сигурно има 2-3 килограми, не мислам дека има повеќе. Ќе пробам некако да му дадам малку аналгин.
     
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.926
    Допаѓања:
    158.520
    Пол:
    Женски
    Не млеко не не, мачки се lactose intolerant ќе дехидрира. Оди кај владе са за сат отвора, сите знаци ги има дека има некоја мака. Дефинитивно не е до мустаќи, кога има мака со мустаќи не јади од пајнче оти му допират на садот. Исто аналгин знам дека генерално не смеат воопшто. Како и да е, како е сега мачето? Го спакова за на вет?
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.089
    Пол:
    Женски
    Што направивте?
    Аналгин нема потреба, се дава кај покачена температура, а ладно на допир има хипотермија не висока температура, плус се дава само под надзор на лекар.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.526
    Допаѓања:
    38.364
    Пол:
    Женски
    А на дежурен да го однесеш ако можеш? Најдобро таму инфузија да му стават.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    @theowndemon @Mantub @Cosmi @Angie1432 Фала ви за грижата и за советите.
    Го однесовме на ветеринар пред некој саат, господинот имал повишена температура. Го фати дијареа денес и пак повраќаше, не беше игрив и пак се криеше. Ветеринарот му стави инфузија, му провери крв и кажа дека бил некој вирус ама не бил страшен и пренослив за нас луѓето. Крвта крш, леукоцитите единица, а од 5 натаму требало да бидат. Требало да јаде само супа или јогурт и утре ако не е подобар пак да прими инфузија.
    Пак не јаде ништо еве, ама се тешам дека ќе се накрене од инфузијата малку барем, уште не е живнат, само лежи, ама се потсмирив дека го виде ветеринар.
    Инаку синоќа ништо не му дадов од страна на апче, ми беше страв да не искомплицирам нешто додатно.
    Денес беше ладен на телото пак, ама главата му беше топла.
     
    Последна измена: 2 јануари 2023
    На Bitter-Sweet, theowndemon, Cosmi и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Пак поврати и не јаде ништо.
    Добро бе луѓе, ќе се опорави или не? :(
     
  9. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.089
    Пол:
    Женски
    За жал нема што да се направи, мора да се почека да се избори сам организмот.
    Ако не е страшен вирус како што кажал ветеринарот (парво), ќе се опорави дај му време.
    Инфузија штом му дале не се секирај, хидриран е од инфузијата, а утре пак однеси го на уште една.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Доста време помина од инфузијата, и некој витамин му ставија башка, ама никако не јаде, не ни намирисува храна а до уста му носам, го кревам кенка и цел згрчен стои, не сака да лежи пак само ко подседнат стои....
    Не знам дали да ѕвонам на ветеринар, и тој кажа дека треба сам да се избори организмот.
    Некако вие поангажирани сте, имате разни искуства, не дека стручно лице нема....
    Добив совет од луѓе кои чуваат мачиња утре да му дадам инфузија од аптека како ние луѓето што купуваме во домашна употреба што се раствара.
    Што мислиш за тоа? Синоќа знам дека бев досадна, и денес може сум, ама ветувам не прашувам веќе ништо, само за инфузијата ме интересира мислење:$
     
  11. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.089
    Пол:
    Женски
    Не си досадна, прашувај све.
    За домашна инфузија не сум, тоа треба да се даде венски, да се пази да не се направи емболус, не е нешто претешко, ама ако немаш искуство најубаво да го однесеш на ветеринар.
    Таа инфузија од аптека не е ништо посебно, физиолошки раствор, на ветеринар си знаат, во физиолошкиот раствор ќе стават и декстроза, витамини, електролити, калиум, работи што не може дома да се дозираат, а ако му дадеш само физиолошки раствор ќе мислиш си завршила работа, а не е толку хранлива особено за маче што ништо не јаде, не пие, мора да прима појачана инфузија за да не дехидрира.
    Се надевам не ти е финансиски терет, знам дека некогаш терапиите се скали, ама мислам дека со уште една утре и ќе почне да му станува подобро.
    Ако беше парво досега ќе умреше, а освен тоа, се друго колку толку се третира.
     
    На Rama, theowndemon и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.526
    Допаѓања:
    38.364
    Пол:
    Женски
    Не го терај си сила да јаде, давај му малку по малку со шприц оризова вода и чај од камилица.
     
    На Rama и theowndemon им се допаѓа ова.
  13. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.089
    Пол:
    Женски
    @Rama има новости
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Ич не е живнато ич, а многу саати поминаа од инфузијата.
    Храна пак не сака ни да помириса, му дадов супа прееска ја поврати за некое време, после по препорака на ветеринар уште два пати на два саати му дадов чај од нане и тој го поврати.... Цело време седи на нозе, многу ретко лежи. Телото пак му е целото ладно а на главата е топличко. Ветеринарот ни за апче ми рече за температурата ни ништо, а се гледа дека има, само рече утре уште една инфузија, имал вирус и ќе морало самото да се избори.
    Ич не реагира ни со погледот, ептен споро и не често, и со прстот му движев да ме прати, ама слабо ме прати, некогаш не ме ни регистрира, и дишењето му е забавено, и внуците го анимираа ко и секогаш ама и со нив е исто. Не сакам да кобам, ама се плашам, предвреме го исплакав.
    Ова ми е казна што до пред 10 години не сакав мачки и ми беа лоши и дволични и се најлошо. Ова ми е второ маче што го засакав ко човек, и не сакам да ми замине, сабајле до 5 дежурав до него, вечерва пак, а уствари не можам да му помогнам :(
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.089
    Пол:
    Женски
    Ајде утре ќе го однесеш на инфузија пак.
    Апчиња за температура не му давај без совет од лекар, со температурата е меч со две острици, убаво е да се крева, да го уништи вирусот, ама да не се крене премногу.
    Може не се подобрува, ама не се ни влошува, не губи надеж.
    И нема казни :) тоа е, малите мачиња, кучиња се многу подложни на секакви вирози.
     
    На cresa-jagoda и Rama им се допаѓа ова.
  16. Candy.D

    Candy.D Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2022
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Кажи ми ветеринарот што ти кажа?само дека е некаков вирус?
    Да нема проблем нешто со мешето,или да има болки,па затоа да не може да лежи?не знам колку е ефикасно,ама мислам дека имам читано дека се дава јаглен(од тие ние што ги пиеме) за да му се смират цревцата
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Рече дека е вирус да, така кажа според крвна слика, ама не кажа кој е, рече не бил пренослив за нас луѓето.
    Вчера никако не оставаше да го чепкам никаде, освен на главата, сега нежно го масирав на грбот и стомакот неколку минути, го кренав ама сака само да стои на нозе како подседнато, ако го кренам се згрчува целото и не реагира ни со погледот, ни нозете не ги мрда никако, јазикот малку му е изваден надвор овие неколку саати, тешко дише и ладно му е телото, само на главата е топло. Два дена повраќа, ама ветеринарот рече надразнет му бил желудникот и нормално било за вирусот, ама јас сум исплашена бидејќи прв пат се соочувам со вакво нешто и стресно ми е и жално.
     
  18. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    @Rama ќе биде добар. Треба во инфузијата да стават и реглан или фамосан против повраќање, лек против грчеви, и сите витамини во ампулна амбалажа а и тамифлу не е лошо. Ќе земеш неколку конзерви медицинска recovery храна.
     
    На Rama и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. Dea.1519

    Dea.1519 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Здраво, ми треба совет. Имам бишонче старо една година, последниов период имаме голем проблем. Не сака да ја јаде неговата храна, а грицки и наша храна си јаде. До сеа сменив два три типа на храна, прво superior care за бели кучиња со риба па со јагнешко, сега некмар со пилешко. Веќе многу се нервирам и не знам што да правам. Го оставам, не му давам ништо освен неговата храна, доаѓа до степен да прегладне и поврати и пак не јаде.
    Секој совет ми е добредојден.
     
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.352
    Допаѓања:
    38.102
    Пол:
    Женски
    @Rama како е мачето?

    Јас да прашам за мојата, последно многу кашла и се дави од влакната, а не ги исфрла ко порано со повраќање. Дали покрај храната што ја јаде редовно за стерилизирани можам и за против hairballs да давам и која е добра?
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.