Грижа за домашните миленици

Дискусија во 'Дом' започната од snake, 13 јануари 2010.

  1. MB993

    MB993 Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2023
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Fala ti za pomosta samo so nema da dade da go doprat ke treba da se uspiva so anestezija zatoa pobarav nekoja prirodna metoda. Prosli pat isto bese uspan pa potoa kutroto duri se osvesti mn mu bese tesko zatoa mi e zal da go macam pak :(.
     
  2. Pamel44e

    Pamel44e Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ветерина факс. Најопремени се со апаратура и најризичните операции таму се прават. Само многу луѓе се мешаат пошо таму има и приватна вет. амбуланта што е катастрофа, феномен е миленик да испадне жив или со правилна дијагноза. Кога ќе влезете на паркингот таму одма лево паѓа во очи таа приватната и лесно се греши, затоа ќе одите десно, или прашајте некој да ве упати, секогаш се врткаат луѓе таму.
     
  3. Pamel44e

    Pamel44e Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Епа затоа од мали се учат да дозволуваат секаде да ги допираме. Барем со маска да може да се среди проблемот, а не со анестезија.
    Анестезијата е опасна, особено ако станува збор за миленици сениори.
    Јас знам дека анални жлезди често се воспалуваат од мрсна храна и проблемот настанува кога кучето не ги цеди додека кака. Читнете нешто на интернет, можеби ќе најдете некој полесен начин, освен мануелно цедење на вет.
     
    На sugarmama_ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sugarmama_

    sugarmama_ Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2024
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Не се секирај, и мојот не дава ама една го држи, друга го стиска. Ќе поквичи малку ќе му пројде. Башка ќе му стави крема и ќе му ги исчисти. Лошо е ако загнојат тоа се бактерии!!
    Ако си од скопје кажи да ти дадам препорака кај да го однесеш, без анестезија ќе ти завршат работа.
     
  5. Tete Capdevila

    Tete Capdevila Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Моето куче се здоби со џумка на главата. (како појма немам). До сега немало вакво нешто. Некој да сподели искуство, затоа што не знам што да превземам?
     
  6. Dea.1519

    Dea.1519 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2019
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Најдобри ампули за надворешни паразити?
     
  7. MB993

    MB993 Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2023
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Da vo pravo ste.Moeto kuce e vdomeno na 3 i pol godini pritoa bese mn divo edvaj go propitomivme i go naucivme za nekoi raboti da ne slusa no za opasot da go gopreme tesko deka ke uspeeme. Pirtoa da napomenam e od rasata Pit bull e dosta krupen sto e zborot kolku mene e ne mozam so nego da se boram.Tocno e deka so kucinja se raboti od mali no negoviot gazda ne rabotel nitu pak se grizel kako sto treba bidejki ne bil vo moznost boleduval od korona nekolku pati i pocinal od istata. Ke se potrudime da go zamolime veterinator da sredi bez anestezija poso ocigledno drugo care nema. Vi blagodaram za sovetite momentalno prima antibiotik pa ke vidime kako ke se odviva ponatamu.
     
    На Pamel44e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Pamel44e

    Pamel44e Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ако е џумка, од удар, само мраз на местото повремено додека не се повлече по неколку дена.
     
  9. Pamel44e

    Pamel44e Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2021
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Advantix се добри.
     
  10. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.806
    Допаѓања:
    4.746
    Пол:
    Женски
    Кои се нормални реакции поосле вакцина? Не за беснило другата петовалентна ли како е точно незнам. Прееска ја вакциниравме сеа седи како потресена не ни легнува ако не ја улегнам, квикнува ако земам да ја подигнам држејки ја под предните нозе, и едното задно ноже нема нема и вибрира. Нормално е? Сме ја вакцинирале и порано ама не се сеќавам дали имала некоја друга или ваква реакција.
     
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    Да проверете крајници, обично така квичат од воспалени крајници ако ги фатиш на предни нозе. Задната може ја боли од нешто, досега ниту едно немало реакција од вакцина од моиве.
     
  12. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.806
    Допаѓања:
    4.746
    Пол:
    Женски
    Пред вакцината и саат време по немаше ништо весела јадеше трчаше а и сега и дадов малку касна. Ама лежи и како да ја боли предната нога од страната кај што ја боцнаа на вратот, и за храна што ја сака не станува не се поместува, а да и ја дадам до уста ќе ја изеде. Ќе видиме како ќе биде ако нешто има утре на вет.
     
  13. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    2.966
    Пол:
    Женски
    Може некој нерв да погодил вет. Исто како кај луѓе е. Однесете го на вет да видат
     
  14. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.806
    Допаѓања:
    4.746
    Пол:
    Женски
    Добра е тогаш вечерта контактиравме вет , качи температура, дадовме б комплекс и аналгин од следниот ден како ништо да не било. Фала за советот за среќа се испадна добро.
     
    На awkey му/ѝ се допаѓа ова.
  15. awkey

    awkey Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    2.966
    Пол:
    Женски
    Е супер баш ми е мило. Исто како и ние што можеме да имаме рракција на вакцина така и они. Душа мила
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. scarlet☺️

    scarlet☺️ Активен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2022
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Здраво, што ви помогна за крлежи кај куче? За 2/3 месечно пекинејзерче се работи.
     
  17. sugarmama_

    sugarmama_ Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2024
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Апче за внатрешни и надворешни паразити. Највеќе делувало и штитело до сега
     
  18. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    904
    Допаѓања:
    17.874
    Пол:
    Женски
    Искуство со хемиска стерилизација т.е користење контрацепција кај мачка? Колку е цената и дали може да се даде во период на лактација?
     
  19. Avenged

    Avenged Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    1.515
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki,
    Imam kutre Jack russel, skoro godina ipol no premofu vlakna mu pagaat, znaci ne e period tuku celo vreme. Jas ne sum videla tolku vlakna da mu pagaat na kuce, a sum cuvala dr i epten gi sakam.
    Slusnav deka hranata mnogu vlijae, mi kazaa da biram so poveke L carnitine, dali nekoj znae poveke za ova , da mi kaze ili predlozi nesto? Ili vaka se site Jack russel
     
  20. Nisaaaa

    Nisaaaa Нов член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    zdravo prasuvam za kuce sibirski samoed na koe mue unisteno vlaknoto sto treba da pravam ?